طبیعت آدم به خودی خود میل به پیشرفت یا تغییر مثبت داره. همه ما دوست داریم بخشی از زندگی مون رو که از اون رضایت نداریم بهتر کنیم. بعضی از ما به دنبال بهبود وضعیت مالی، روابط، سلامتی یا وضعیت تحصیلی خود هستیم یا دوست داریم کنترل احساسات مون رو بیشتر به دست بگیریم، استقلال مون رو به دست آوریم و صبورتر شیم. اما به چه دلیل این .پیشرفتا و تغییرها اینقدر آهسته پیش می رن؟ در این مقاله شما ۲۲ دلیل که مانع پیشرفت می شن رو می خونین

 

دلیل اصلی این اتفاق، پرسیدن سؤال بالاست. هر زمانی که چیزی جلوی موفقیت ما رو میگیره، ما شونه ها رو بالا میندازیم، آه می کشیم و می گیم: «قسمت اینطوره و کاری از دست من بر نمیاد.» در حالی که همیشه مشکل از خود ماست، از کارهاییه که انجام میدیم یا انجام نمی دیم و این هیچ ربطی با سرنوشت و قسمت ما نداره. پس بیایید هروقت بر سر راه مون با مانعی روبه رو شدیم از خود بپرسیم دلیل وجود اینجور مانعی چیه و زمانی که اونو شناسایی کردیم بفهمیم چیجوری می تونیم اونو از سر راه برداریم. در آخر پس از اینکه به راه حلی قطعی رسیدیم اقدام کنیم و اون مانع رو از بین ببریم.

۲۲ دلیل که مانع پیشرفت ما می شن  آموزشی

اینطوری می تونین از این نقشه سه مرحله ای واسه روبرو شدن با مشکلات موفقیت تون استفاده کنین:

۱. مشکلات رو شناسایی کنین.

۲. قدمایی رو که باید واسه رفع اون مانع وردارین مشخص کنین.

۳. دست به کار شید و نقشه رو عملی کنین!

بزرگ ترین مشکلاتی که سرعت شما رو در راه موفقیت کم می کنن موارد زیر هستن. خوب به اونا فکر کنین و تا می تونین اونا رو در خود پیدا کنین.

۱. به جای اینکه تنظیمات خودتون رو پیاده کنین، زندگی تون رو روی حالت پیش فرض می ذارین

همیشه اینجوریه که ما معمولا در مقابل اتفاقاتی که میفته به شکل خودکار واکنش نشون میدیم و هیچ برنامه و فکری پشت رفتارمون نداریم. زمانی که هیچ فکری پشت عمل مون نباشه و خودکار واکنش نشون دهیم هیچ پیشرفتی هم وجود نداره. راه حل هم اینه که قبل از هر اقدامی چشمان مون رو باز کنیم، آگاهانه مسائل جور واجور رو بررسی کنیم و از خود بپرسیم این قدم چیجوری می تونه باعث پیشرفت من در راه شه، چیزی رو تغییر می ده یا هیچ تأثیری در زندگی من نداره.

۲. به جای اینکه به بزرگسال درون توجه کنین، صدای کودک درون تون رو می شنوین

۲۲ دلیل که مانع پیشرفت ما می شن  آموزشی

ما همیشه به طور همیشگی دو ندای متفاوت در سرتون می شنوین. یکی از اونا به ما می گه که می تونیم زندگی مون رو بهتر کنیم و در راه پیشرفت حرکت کنیم. این صدای خود واقعی ما، بزرگسال درون و خِرد داخلی ماست. متأسفانه بیشتر اوقات صدای الهام بخش خِرد داخلی ما در داد و بیدادِ کودک درون مون غرق می شه، که پره از خاطرات کودکی ما. کودک درون ما مثل گربه ی ترسوییه که از هر کار جدیدی می ترسد و دشمن تغییر و تنوعه. ما عادت داریم کنترل زندگی مون رو به این گربه ی ترسو واگذار کنیم، در حالی که واسه موفق شدن باید به صدای بزرگسال درون مون هم گوش دهیم و شجاعانه از اقدامات و راه های جدید استقبال کنیم.

۲۲ دلیل که مانع پیشرفت ما می شن  آموزشی

۳. به جای برنامه ریزی بهونه می تراشید

۲۲ دلیل که مانع پیشرفت ما می شن  آموزشی

موفقیت هیچ وقت تصادفی اتفاق نمی افته، بلکه همیشه نتیجه کارائیه که خودمون انجام میدیم. باید بدونیم تا زمانی که مسئولیت کارای مون رو به عهده می گیریم قدرتمندیم، اما با رد کردن اشتباهات و نواقص کارمون و توجیه کردن رفتار کودکانه ی مون خودمون رو ضعیف جلوه داده و محکوم به شکست و متوسط بودن میشیم. به یاد داشته باشین، هیچ وقت با یک گوشه ایستادن، غر زدن و شکایت کردن از نامساعد بودنِ شرایط به جایی نمی رسید، بلکه با اقدام کردن طبق ایده های جدیدتانه که پیشرفت می کنین.

۴. از اشتباه کردن می ترسین

۲۲ دلیل که مانع پیشرفت ما می شن  آموزشی

زمانی که بچه بودیم همیشه از اشتباه کردن، مورد انتقاد واقع شدن، سرکوب شدنِ احساسات مون، احمق جلوه کردن، شکستن قوانین و تنبیه شدن می ترسیدیم، چون وقتی اشتباه می کردیم و حق با ما نبود، ممکن بود مسخره، تحقیر و سرزنش شیم. اگه در بزرگسالی از وجود این ترسای کودکی آگاه نباشیم، خیلی با استعداد این هستیم که تحت تأثیرشون قرار بگیریم. مرتباً به خود یادآور شید که دیگر یک کودک نیستین و عزم تون رو جزم کنین تا آگاهانه و شجاعانه رفتار کنین.

۵. از قدرت داخلی خودتون می ترسین

همه ما میدونیم که قدرت داخلی بزرگی داریم. این رو از کارایی که آدمای بزرگ انجام دادن فهمیده ایم. همه ما طبیعت یه جوری داریم. اگه بقیه قادر به انجام کارای بزرگ هستن ما هم هستیم، اما به دلایلی از بروز این قدرت ترس داریم. مارین ویلیامسون (Marianne Williamson) سخنران معروف، در این باره می گه:

«عمیق ترین ترسی که در وجود هر انسانی هست، ترس از ناتوانی و مشکل نیس، ترس از اینه که قدرتی نامتناهی در وجودش حس می کنه؛ این روشناییه که ما رو بیشتر از هر چیز دیگری می ترسوند، نه تاریکی. همیشه تو ذهن تون از خود می پرسین مگه من کی ام که پولدار و مشهور و بااستعداد و در عین حال قشنگ باشم؟ سؤال اینه که به چه دلیل نباشید؟ شما آفریده ی خدا هستین. شما با دست کم گرفتن خود هیچ خدمتی به کسی نمی کنین. اصلا پذیرفته نیس که واسه اینکه بقیه احساس بدی در کنارتون نداشته باشن خودتون رو پایین بیارین. ما به این دنیا اومدیم تا زیباییای پروردگار رو که در درون ما هست، جلوه گر کنیم و زمانی که این کار رو انجام دادیم به طور ناخودآگاه به بقیه هم واسه تابیدن و شکوفا شدن الهام بخشیده ایم. به محض اینکه از ترسای مون آزادی پیدا کنیم، حضورمون به شکل ناخودآگاه باعث ایجاد احساس آزادی در بقیه می شه.»

۲۲ دلیل که مانع پیشرفت ما می شن  آموزشی

اگه واسه تون این سؤال مطرح شده که دلیل این همه ترس چیه، این دلایل شاید شما رو قانع کنه:

  • اگه قدرت نامتناهی درون مون رو به رسمیت بشناسیم باید مسئولیت اونو قبول کنیم و دیگر نمی تونیم واسه شکستای مون بهونه تراشی کنیم و بقیه رو واسه اشتباهات خودمون مقصر بدونیم.
  • از سخت کار کردن می ترسیم و ترجیح میدیم که بیهوده و بی هدف بچرخیم.
  • ممکنه ترس ما از این باشه که بقیه انتظارات زیادی داشته باشن یا حتی از ما سوء استفاده کنن.
  • ممکنه دوستان مون به موفقیتامون حسادت کرده و حتی کم کم ترک مون کنن.

۶. اعتماد به نفس ندارین

بیشتر در کودکی این رو ملکه ی ذهن ما می کنن که نمی تونیم از خودمون مراقبت کنیم. در کودکی عادت داشته ایم واسه جفت و جور کردن غذا، امنیت و مایحتاج مون به پدر و مادر تکیه کنیم. اونا به ما می گفتن باید چیکار کنیم، چه زمانی به مدرسه یا پیش دکتر بریم، چه زمانی بخوابیم، بازی کنیم و درس بخونیم. در کودکی این رو یاد گرفتیم که نمی تونیم واسه خودمون تصمیم بگیریم و این بقیه هستن که باید از ما مراقبت کنن. اگه دقت نداشته باشیم، بازمانده ی اون باورهایی که در کودکی داشته ایم همراه ما خواهد موند و در بزرگسالی بازم به دنبال کمک گرفتن از بقیه هستیم و هیچ اعتمادی به تواناییای خودمون نداریم.

۷. به دنبال چیزایی می روید که می خواید، نه چیزی که احتیاج دارین

به عنوان یک مثال ساده، اگه فقط هر چیزی که دوست داریم، مثل تنقلات و شرینی جات، رو بخوریم، مواد لازم به بدن نمی رسن و این برنامه هامون رو واسه داشتن بدنی سالم از بین می بره.

۸. تصمیمات نادرست می گیرین

۲۲ دلیل که مانع پیشرفت ما می شن  آموزشی

مثلا تصمیم می گیرین که به جای درس خوندن در زمان امتحانات، مهمانی بگیرین یا در جوونی وقتی که سخت مشغول کار کردن هستین پول تون رو به جای پس انداز، صرف خریدن ماشین گرون می کنین. مثال دیگر خونوادهایی هستن که بعضی وقتا واسه فرزندان شون بیشتر از حد احتیاج هزینه می کنن و زیر بار قرضای سنگین می رن. تصمیمای اشتباه موقعیت ما رو به خطر میندازن و باعث می شن در آینده نتونیم موقعیتای لازم رو کنترل کنیم.

۲۲ دلیل که مانع پیشرفت ما می شن  آموزشی

۹. به گذشته اجازه میدید کنترل آینده رو در دست بگیره

پدر و مادر سارا زمانی که اون سه سال داشت از هم طلاق گرفتن و مادر سارا مجبور بود واسه درآوردن هزینه های ساده ی خود و دخترش دو شیفت کار کنه. اون به دلیل کار زیاد نمی تونست وقت زیادی واسه راهنمایی کردن اون و صحبت کردن با دخترش اختصاص بده. حالا سارا بسیار سردرگمه و زندگی خیلی موفقی نداره. «هیچ کاری نمی تونم انجام بدهم. هیچکی هیچ وقت به من نگفته باید چیکار کنم و من الان هیچ تصوری ندارم که زندگی ام چه میشه.» سارا با این کار داره به گذشته اش اجازه می ده که آینده اش رو کنترل کنه. این درسته که هیچکی نمیتونه گذشته اش رو عوض کنه، اما چیزی که می تونیم تغییر دهیم زاویه دیدمون به اینه. سارا همیشه می تونست به جای اینکه نبودن مادر و راهنمایی هاش رو در زندگی ببینه، بیشتر متوجه این می شد که مادرش تا چه حد روی پای خودش وایس تاده و در نبود پدر سارا تا چه حد پرتلاشه. اون می تونست درسای خیلی از فداکاریا، ازخودگذشتگیا و همت مادرش بگیره. به جای اینکه به گذشته خود برچسب غم انگیز و افسرده کننده بزنه، می تونست اونو واسه خود الهام بخشِ این بدونه که چیجوری میشه در زندگی در سخت ترین شرایط هم با عشق و سعی ادامه داد. ضمنا ی اون، سارا دیگر کودک نیس. چی مانع اون می شه که به کتابخونه یا کتابفروشی برود و راهنماییایی رو که لازم داره با کتاب خوندن بیاموزد؟ اون با کتاب خوندن می تونه بزرگ ترین راهنماییا و درسای زندگی رو از آدمای بزرگ یاد بگیره.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   ۲۰ فن سخنرانی واسه داشتن یک ارائه جذاب و منحصربه فرد

۱۰. نگاه اشتباهی به زندگی دارین

بسیار عجیبه که هنوز خیلی از مردم فکر می کنن دلیل مشکلات شون شرایط و آدمای دیگره و تحت هیچ شرایطی به این فکر نمی کنن که طرز فکر و نگاه خودشونه که باعث بروز این مشکلات در زندگی شون می شه. ۱۸۰۰ سال پیش، اپیکتتوس، فیلسوف یونانی این درس رو به شاگردانش می داد که «امور به خودی خود استرس برانگیز نیستن، بلکه نحوه ی روبرو شدن ی ماه که اونا رو استرس زا می کنه». درست در همون زمان، مارکوس آرلیوس می گفت: «اگه فکر می برین امور بیرونی موجب ناراحتی و آزارتان شدن، بدونین که هیچی جز خود شما نمیتونه باعث پریشونی تون شه. با قدرت تموم آثار پریشونیای بیرونی رو از بین ببرین». به جای اینکه از زمان حال تون شکایت کنین، از اون لذت ببرین و با تغییر زاویه دیدتون به خود و بقیه بگید «فرقی نمی کنه چه اتفاقی واسه من بیفته، من از زندگی ام لذت میبرم.»

۱۱. واسه خوشحالیای لحظه ای، موفقیتای بزرگِ آینده رو عقب میندازین

خیلی احمقانهه که کسی آینده، موفقیت و رضایت و غرور به دلیل اونو که می تونه با سعی الان به دست بیاره ندیده بگیره تا فقطً لذتای موقتِ زمان حال رو دریابد. اما طبیعت مغز ما به گونه ایه که لذت لحظه ای رو به سختی ای که نتیجه اش رو بی معطلی دریافت نمی کنه ترجیح می ده. به همین دلیله که دست دست در انجام کارا تا این حد همه گیره. چیزی که همه ما باید بدونیم اینه که دست دست، عقب انداختن زندگیه، در حالی که عقب انداختن زندگی معنایی نداره. حال ما می تونیم همیشه با گرفتن تصمیمات خودآگاه واسه سعی، بر این طبیعت مون پیروز شیم. هرچه نباشه، پاداشی که در قبال موفقیت کسب می کنیم بسیار بزرگ تر از لذت لحظه ایِ مهمانی رفتن، تلویزیون نگاه کردن و بازی کردنه.

۱۲. تمایلی به پرداخت بهای چیزی که می خواید، ندارین

۲۲ دلیل که مانع پیشرفت ما می شن  آموزشی

هیچ کدوم از ما مشکلی با پرداختن بهای بلیت کنسرت، سینما و یا بلیت هواپیما واسه سفرمون نداریم، اما جالبه که دوست نداریم بهای رسیدن به موفقیت رو بدیم! هر چیز باارزشی قیمتی داره و ما هیچ وقت بهش نمی رسیم مگه اینکه بهایش رو بدیم. اگه قراره تلاشی رو به طرف موفقیت شروع کنین، از اول با خودتون تصمیم بگیرین که با اشتیاق حاضرید تموم بهایی رو که واسه رسیدن بهش لازمه بدین. اگه این تصمیم رو نگیرید و در میونه ی کار دلسرد شید، کوچیک ترین سعی تون هم بی ارزشه و همینطور زمانی که به پای اون می ذارین به هدر خواهد رفت.

۱۳. از مشکلات فرار می کنین

مشکل اصلی بر سر راه شما خود مشکلات نیستن، بلکه فرار کردن شما از اون موانعه. با خودتون فکر کنین، دلیل اینکه حالا در جایگاهی که دوست دارین نایستاده اید، چیه؟ مشکلات همیشه بر سر راه شمان، پس بدیهیه که باید اونا رو حل کرده و از سر راه وردارین تا بتونین به پلهای بعدی برسین.

۱۴. انعطاف ندارین

راهی که به طرف موفقیت میره هیچ وقت صاف نیس. دست اندازه هایی که سر راه قرار دارن ممکنه باعث زمین خوردن، لنگیدن و یا جهش شما بشن. مردها و زنان موفق در مقابل این دست اندازه ها انعطاف به خرج میدن. اونا میدونن که پس از هر زمین خوردن باید دوباره ایستاد و با نگاه مثبت قدرت خود رو باز پیدا. کتابایی وجود دارن که می تونن شما رو در افزایش انعطاف پذیری تون کمک کنن.

۱۵. به جای تقویت کردن نقاط قوت بر نقاط ضعف تمرکز دارین

اینکه بخواهید نقاط ضعف خودتون رو از بین ببرین یا بهتر کنین چیزی پسند کرده، اما بزرگ ترین دستاوردها رو همیشه نقاط قوت شما به دست میارن.

۱۶. زود تسلیم میشید

۲۲ دلیل که مانع پیشرفت ما می شن  آموزشی

اینکه پشت سر هم کاری رو که نتیجه ای نداره تکرار کنین، بسیار احمقانهه. اما از طرف دیگه، احمقانه نیس که فقط بعد از کمی سعی زود تسلیم شید؟ مشکلات راه، واسه این نیس که فرار کنین و عقب بشینین، واسه اینه که یاد بگیرین و تجربه کسب کنین. همیشه انتظار مشکلاتی رو بر سر راه تون داشته باشین، چون طبیعی و بخشی از زندگی هستن. از راه این مشکلات ما یاد می گیریم کدوم راه ها به نتیجه می رسن و کدوما نمی رسن، یاد می گیریم چه کارایی رو انجام بدیم و از کدوم کارا دوری کنیم. فراموش نکنین که مشکلات موقتی هستن و شکست به حساب .

۱۷. به جای گوش دادن همیشه صحبت می کنین

هیچ وقت با حرف زدن و تکرار چیزایی که بلدیم چیز جدیدی یاد نمی گیریم. باید بذاریم بقیه صحبت کنن و با گوش دادن به اونا راه یادگیری رو واسه خودمون باز بذاریم. قبل اینکه شروع به صحبت کنین همیشه از خودتون بپرسید: به چه دلیل الان باید صحبت کنم؟

۱۸. احساس درموندگی و بیچارگی می کنین

هروقت احساس درموندگی کردین، به کمک فرد دیگری برید. کمک کردن به بقیه حواس تون رو از مشکلات خودتون پرت می کنه، متوجه تون می کنه که مشکلات بدتری هم هست و باعث می شه احساس قدرت بیشتری داشته باشین. به یاد داشته باشین هروقت به بقیه کمک کنین به خودتون هم کمک کردین.

۱۹. قدمای اشتباهی واسه موفقیت برمی دارین

بدون شک همه ما متوجه اهمیت پیشرفت و پیشرفت هستیم. قدمای به طرف موفقیت پلایی هستن از جایگاهی که الان هستیم به طرف جایگاهی که دوست داریم در اون باشیم و هر قدمی که ورمیداریم این راه رو کوتاه تر می کنه. با وجود این باید حواس مون باشه که از اقدامات بیهوده و بدون هدف پرهیز کنیم. حرکت رو با پیشرفت اشتباه نگیرید. یک اسب گهواره ای هم همیشه در حرکته اما هیچ وقت قدمی به طرف جلو برنمی داره.

۲۰. پشیمون هستین

دلیل دیگر اهمیت پیشرفت اینه که نقطه مقابل پیشرفت، پسرفته و ما باید یکی از این دو رو انتخاب کنیم. دنیا همیشه در حال حرکته و هیچ چیزی در زندگی به معنای درجا زدن وجود نداره؛ ما یا در حال پیشرفت هستیم یا پسرفت می کنیم. شما کدوم رو انتخاب می کنین؟

۲۱. باور دارین که فرد شکست خورده ای هستین

شما به این راحتی شکست نمی خورید، بلکه تنها با مشکلات راه روبرو میشید و اگه هنوز از خیلی از مشکلات عبور نکردین به این خاطره که راه روبرو شدن با اونا رو یاد نگرفته اید. سعی کنین راه رو پیدا کنین و با از بین بردن مشکلات موقتی سرعت تون رو در راه سریع تر کنین.

۲۲. طبیعت زندگی رو درک نکردین

هنری فورد، کارآفرین، مخترع، نویسنده و نظریه پرداز آمریکایی، که شرکت خودروسازی فورد رو تأسیس کرد، در این مورد می گه: «زندگی چیزی جز یه سری از تجربیات، که هر کدوم ما رو از پیش قوی تر می کنن نیس. حتی اگه متوجه نشیم، سختیا و غمای دنیا که باعث آزار ما می شن در حال شکل دادن به شخصیت ما و پیش بردن زندگی ما هستن و از راه حل همین مشکلات و سختی هاست که ما شخصیت خودمون رو می شناسیم و واسه خود ارزش قائل میشیم.»

۲۲ دلیل که مانع پیشرفت ما می شن  آموزشی

منبع : Personal-development

 


دسته‌ها: آموزشی