واسه هر کسب وکار جدید و استارتاپی، همه چیز از یک ایده شروع می شه. ایده ای ناب و کاربردی که شرایط زندگی رو بهتر کنه، شک نداشته باشین با استقبال بالایی روبه رو میشه. اما یک ایده هر چه قدر هم که پتانسیل داشته باشه، بازم در اول کار احتیاج به سرمایه گذاری داره. بهتره با بررسی و شناخت ذهن و علاقه مندیای سرمایه گذاران، چیزی رو به شانس واگذار نکنیم و شروع کار خود رو با داشتن سرمایه گذار هر چه قوی تر رقم بزنیم. ما اینجا ۲۱ ایده واسه شروع یک کسب وکار جدید به شما معرفی می کنیم که واسه سرمایه گذاران جذابه.

 

۲۱ ایده جذاب واسه شروع یک کسب وکار جدید آموزشی

اگه به دنبال کسب و کارای مورد علاقه سرمایه گذاران هستین، شاید بهتره بدونین چندین ایده ی کاربردی واسه شروع هست. حال سوالی که مطرح می شه، اینه: به چه دلیل مردم، سریع دست به کار نمی شن؟

جواب اینه که این ایده ها در کنار کاربردی بودنشان، بسیار رقابت برانگیزند اما رسیدن به اونا، غیرممکن نیس.

۱. انرژی

انرژیِ کم هزینه، به طور مستقیم باعث بهتر شدن کیفیت زندگی می شه. کلا باید گفت که هر دستاوردی که تولید انرژی از منابع انرژی حال حاضر رو کم هزینه تر کنه، دستاوردی انقلابی هستش و این مسئله در مورد درآورده انرژی از منابع انرژی الان هم صدق می کنه. شکلای جدیدتر منابع انرژی شامل انرژی خورشیدی، انرژی بادی، سوخت زیستی اتانول و دیگر سوختای زیستی می شن؛ مثل هیدروژن، توریم و… .

۲. هوش مصنوعی

۲۱ ایده جذاب واسه شروع یک کسب وکار جدید آموزشی

این ایده به همون اندازه که دست بالا گرفته می شه، ایده ای انقلابی حساب می شه. باید خاطر نشون کرد که تا الان موفقیت بزرگی در این مورد حاصل نشده و تا کنون ماشینی با هوش مصنوعی کامل ساخته نشده. هر محصولی که با هوش مصنوعی از خود، خلاقیت یا منطق نشون بده خیلی مورد استقبال قرار میگیره.

۲۱ ایده جذاب واسه شروع یک کسب وکار جدید آموزشی

خلاقیت-خلاق

۳. روباتا

۲۱ ایده جذاب واسه شروع یک کسب وکار جدید آموزشی

هم حالا از روباتا در بخش تولید کارخانه ها و لوازم نظامی استفاده می شه. با این حال واسه مصرف کنندگان، تنها تعداد محدودی روبات ساخته شده. با اینکه بعضی از افراد استفاده از روباتا رو به معنی ی اخراج نیروی انسانی میدونن، اما رباتا در بهبود و پیشرفت زندگی بشر خیلی تاثیرگذارند و نمیشه این موضوع رو ندیده گرفت.

در مورد ی روباتا امکان خلاقیت بسیار بالاست. مثلا، همونطور که در مورد فناوری جی پی اس شرکت گارمین (Garmin) رخ داد، در بقیه زمینه ها هم، به جای اینکه لازم باشه یک نرم افزار یا سخت افزار روباتیک رو از صفر طراحی و تولید کرد، میشه با برابری دادن فناوریای نظامی واسه نیازای مصرف کنندگان عادی به پیشرفتا و نوآوریای جدید رسید.

در ایران، صنعت روباتیک و بومی سازی روباتای دارای کاربرد در کارخانه ها در وضعیت خیلی مناسبی نیس و خیلی از روباتای مورد استفاده در خطوط تولید، از دیگر کشورها وارد می شن. با توجه به رشد فعلی این صنعت در کشورمون و برگزاری مسابقات و دوره های آموزش روباتیک، به نظر می رسه موقعیت مناسبی واسه علاقه مندان ایجاد شده تا خلاقیت و نوآوری خود رو به نمایش بذارن.

۴. زیست فناوری

۲۱ ایده جذاب واسه شروع یک کسب وکار جدید آموزشی

هدف پایانی زیست فناوری، ریشه کن کردن مریضیا و جوونی ابدیه که به نظر می رسه این هدف کم کم داره محقق می شه. پروژه ژنوم آدم تموم شده و حالا تلاشا واسه رسیدن به چگونگی دستکاری موثر ژن هاس که احتیاج به رعایت بعضی نکات اخلاقی داره. هر استارتاپی که بتونه با هر کدوم از قسمتای اشاره شده رابطه برقرار کنه و اونو پیشرفت بده، انقلابی در زندگی نسل بشر ایجاد می کنن.

۵. مراقبتای سلامتی

مراقبتای بهداشتی چه در کشورهای پیشرفت یافته و چه در کشورای در حال پیشرفت بسیار گرانه و آنطور که باید، موثر نیس و این مشکل در کشورهای عقب مونده، فاجعه آمیزه. در اینجور شرایطی هر استارتاپی که بتونه بیمه های پزشکی رو کم هزینه تر کنه یا یک سیستم پیشگیری در برابر مریضیا بسازه، ارزش سرمایه گذاری داره.

۶. نرم افزارهای سازمانی

نرم افزارهایی که الان در خیلی از شرکتای بزرگ استفاده می شن، به مدت هاس که در بازار مصرف کنندگان کارکرد خوبی نداشتن و مشکلات زیادی دارن. این مسئله باید تغییر کنه. مثلا، هیچ دلیلی وجود نداره که جهت استرداد پولتون از خرده فروشای بزرگ، مجبور باشین نامه بفرستیدیا رسید خرید خود رو فکس کنین و وقت تون رو بیهوده صرف کنین، می شه این کارا رو بر بستر اینترنت انجام داد.

۲۱ ایده جذاب واسه شروع یک کسب وکار جدید آموزشی

۷. آب و غذا

۲۱ ایده جذاب واسه شروع یک کسب وکار جدید آموزشی

ببین سالای ۱۹۴۰ تا ۱۹۶۰ به ویژه بعد از جنگ جهانی دوم، نورمن بورلاگ، انقلاب سبز رو رهبری کرد که باعث نجات ۱ میلیارد آدم از قحطی و گرسنگی شد. در انقلاب سبز، استفادهای جدید از آفت کشا، علف کشا و کودا و کاشت گونه های گیاهیِ جدید و پرمحصول که تحت دستکاری ژنتیکی قرار گرفته بودن، میزان تولید جهانی غذا رو بالا برد. اما الان با در نظر گرفتن افزایش دائمی جمعیت جهان، بحران جدید آب و غذا غیرقابل اجتنابه. هر استارتاپی که بتونه منابع غذایی جدید کشف کنه یا منابع غذایی موجود رو بهینه سازی کنه، جون میلیونا نفر رو نجات میده. این موضوع در مورد آب هم صدق می کنه. شیرین کردن آب دریا که از نگاه تجاری به صرفه و قابل اجرا باشه، یک موفقیت تجاری بی مثل هستش.

۸. رابطه از راه دور

۲۱ ایده جذاب واسه شروع یک کسب وکار جدید آموزشی

به جز اسکایپ و واتساپ، راه ارتباطی نوآورانه ی دیگری واسه ایجاد رابطه هنگامی که از هم دور هستیم معرفی نشده. ایجاد رابطه با استفاده ی بهتر از پهنای باند می تونه ساده تر، سریع تر و البته همراه با کمتری صورت بگیره.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   ۲۰ نشونه ای که می گوید نیمه گمشده تون رو پیدا کردین

۹. زیرساخت اینترنت

اینترنت هنوز در برابر جاسوسی کشورها، بلایای طبیعی، هک و حجم وسیع خودش آسیب پذیره. فناوریایی که باعث ایمن شدن سرورها، افزایش امنیت کاربر و یا ایجاد راه هایی واسه بارگذاری اطلاعات با حجم بسیار بالا روی اینترنت شن، خیلی مورد استقبال قرار خواهند گرفت.

۱۰. دولتا

۲۱ ایده جذاب واسه شروع یک کسب وکار جدید آموزشی

دولتا مشتری هایی بزرگ و پرسودی هستن. نرم افزارهای دولتی بیشتر تاریخ گذشته ان یا زیرساخت و پشتیبانی مناسبی ندارن که این مسئله اونا رو از حولوحوش جورواجور در خطر رخنهای امنیتی جور واجور قرار می ده. هر استارتاپی که بتونه سیستمای امنیتی و به روزی واسه جلوگیری از این رخنها در دستگاه های حکومتی بسازه، همیشه و واسه هر دولتی مورد نیازه.

۱۱. واقعیت مجازی و واقعیت اضافه

۲۱ ایده جذاب واسه شروع یک کسب وکار جدید آموزشی

به نظر می رسه همینجاست اما اینجا نیس! واقعیت مجازی (VR) و واقعیت اضافه (AR) هنوز واسه مردم اونقدر ترسناک به نظر می رسه که به عنوان یک محصول روزمره از اون استفاده نمی کنن. شاید همه ما چند باری افرادی رو دیده ایم که در حال تجربه این فناوری بودن و صدای فریادشان رو شنیده ایم یا بر زمین افتادن شون رو شاهد بوده ایم و اینا فقط بخش کوچیکی از این فناوری رو در بر می گیرن. هر استارتاپی که بتونه ترس مردم از این فناوری رو بریزه و اونو بیشتر کاربردی جلوه بده، ارزش سرمایه گذاری داره.

۱۲. علم

۲۱ ایده جذاب واسه شروع یک کسب وکار جدید آموزشی

الان فقط دانشگاها و شرکتای بزرگ می تونن تحقیقای بزرگ علمی رو متقبل شن که بعضی وقتا هم با شکست روبه رو می شن. به چه دلیل مراکز تحقیقاتی مستقلی وجود نداشته باشه؟ مثلا مراکزی که بودجه ی اونا به شکل یک سرمایه گذاری جمعی و از طرف مردم تامین شه!

۱۳. کشورهای در حال پیشرفت

خیلی از خدمات و اجناس در کشورهای در حال پیشرفت نه به دلیل کمبود خواسته، بلکه به خاطر ضعف امکانات لجستیکی در دسترس نیستن. هر استارتاپی که بتونه سیستم صادرات و واردات رو بهینه سازی و کم هزینه تر کنه، ارزش سرمایه گذاری داره.

۱۴. میلیونا شغل

طی سالای آینده خیلی از کارا به شکل غیرقابل اجتنابی به روباتا و کامپیوترا واگذار میشه. البته این به معنی بیکار ماندن آدما نیس. آدما در آخر حرفهای جدیدی رو برعهده خواهند گرفت. پس به فردی واسه تعلیم بقیه واسه شغلای آینده شون و به فردی دیگر واسه ساخت روباتا نیازه.

۱۵. برنامه نویسی

۲۱ ایده جذاب واسه شروع یک کسب وکار جدید آموزشی

حتی با وجود خواسته و احتیاج شدید شرکتا به برنامه نویسی، هنوزم جای خالی خیلی زیادی واسه برنامه نویسان هست. از ۲۰ سال پیش تا الان تغییر زیادی ایجاد نشده. برنامه نویسان هنوز به همون روش قبلی تعلیم داده می شن و با همون مسائل فنی قبل سروکار دارن. وسیله و روشای جدید آموزش برنامه نویسی می تونه این قضیه رو عوض کنه. کاری که زبونای برنامه نویسی جدید سعی بر اون دارن.

۱۶. هالیوود (نسخه ۲)

استعدادهای جدید دیگر با استفاده از آژانسای استعداد یابی پیدا نمی شن. مخاطبان یوتیوب می تونن به شکل مستقیم فرد مورد علاقه خود رو انتخاب کنن و افراد مشهور هم می تونن به طور مستقیم با مخاطبان خود رابطه برقرار کنن. یک کار و کاسبی واسه یافتن افراد با استعداد در یوتیوب و دیگر شبکه های اجتماعی بسیاری موثر هستش.

۱۷. تنوع بخشی

به نظر می رسه بعضی جوامع و گروه های جمعیتی در طول تاریخ از دستاوردهای مالی و اجتماعی کمتری بهره مند شدن، اما واقعا به چه دلیل باید اینجور باشه؟ نظام آموزش وپرورش و شرایط کاری باید طوری تغییر کنه که هر فردی از هر نژاد، قومیت و از هر جنسیتی در بالاترین سطحِ توانایی اش بکنه.

۱۸. رفت وآمد

هیچکی رفت و اومد و طی فاصله های طولانی واسه رسیدن به محل کارش رو دوست نداره؛ معضلی که الان واسه بسیاری مثل ساکنان پایتخت، خستگی و ترافیک شدیدی رو به همراه آورده. وسایل حمل ونقل شخصی کوچیک که با استفاده از انرژی پاک حرکت کنن و یا راه های کاربردی دیگر به خاطر کاهش آلودگی و ترافیک می تونه بسیار مورد استقبال قرار بگیره.

۱۹. داروسازی

۲۱ ایده جذاب واسه شروع یک کسب وکار جدید آموزشی

تولید و پیشرفت داروها باید سریع تر و با هزینه کمتر انجام شه. داروهای پیشگیری و داروهایی که واقعا سلامت آدم رو بهبود دهند نه اینکه فقط راه حلی موضعی و موقت واسه سلامت باشن، مورد علاقه سرمایه گذاران هستش.

۲۰. خدمات مالی

جز در حالتی که خیلی پولدار باشین، خدمات مالی موثری تقریبا وجود نداره که به شما کمک کنه پول محدودی رو که دارین بیشتر کنین. استارتاپی که بتونه راه های جدید و موفق سرمایه گذاری واسه افراد با دارایی محدود ارائه بده، خیلی مورد نیازه.

۲۱. آموزش و پرورش

قرار دادن علم آموزان در یک نظام آموزشی مناسب، با اصول درست و با معلمانی خوب و موثر، جمعیت جهان رو به افرادی باهوش تر تبدیل می کنه. با اینکه نمیشه معلمان قابل و خوب رو به شکل حضوری در خدمت علم آموزان خیلی زیادی قرار داد، اما میشه دسترسی به اونا رو به شکل اینترنتی و حتی به شکل تدریس نفر به نفر از راه دور، درست کرد. با توجه به اینکه آموزش وپرورش کلید اصلی واسه همه مواردیه که در این لیست گفته شده، این مورد می تونه نقطه شروع خوبی واسه کسائی باشه که نمی دونن از کجا شروع کنن.

منبع : Businessinsider.com

۲۱ ایده جذاب واسه شروع یک کسب وکار جدید آموزشی

ایده خود رو به پول تبدیل کنین


۳

دسته‌ها: آموزشی