وقتی خیلی عصبانی هستین، بهتره قبل اینکه کسی شما رو آروم کنه، خودتون این کار رو واسه خودتون انجام بدین. می پرسین چیجوری؟ما در این مقاله ۲۰ کاری رو به شما معرفی می کنیم که اگه در زمان عصبانیت تون انجام بدین، می تونین خشم خود رو کنترل کنین و از نتایج جبران ناپذیر خشمگین شدن جلوگیری کنین. با ما همراه باشین.

 

هر فرد در سن مشخصی سعی می کنه تا روی احساساتش سرپوش بزاره؛ کی می تونه اینجور هدفی رو سرزنش کنه؟ این روزها، خیلی خوشحال بودن ساده لوحی، و خیلی ناراحت بودن ناخوشی بالینی حساب می شه؛ خیلی عصبانی بودن هم اتلاف کامل انرژیه.

همیشه اینا رو شنیدین: «بی خیالش شو. ولش کن. رهایش کن. عصبانیت ارزشش رو نداره.» درسته؟!

اما نه، اشتباه نکنین!

عصبانیت مهم ترین حسیه که شما دارین. وقتی عصبانی میشید، پرچم قرمزی برافراشته اید که یعنی چیزی باید تغییر کنه؛ وقتی خیلی عصبانی هستین، یعنی چیزی هست که همین الان باید تغییر کنه.

۱. بذارین اتفاق بیفته

حتما دلیلی هست که طیف بزرگی از احساسات درون هر فردی هست؛ پس از اونا استفاده کنین. سرکوب عصبانیت مضره. جدای از آسیبی که می تونه به روابط و حس کلی تون نسبت به خوشبختی بزنه، ممکنه باعث زخم معده یا مریضی قلبی هم بشه.

من وقتی خیلی عصبانی میشم و خودم رو درحال کتمان احساساتم پیدا میکنم، به مگ رایان در فیلم بوسه فرانسوی فکر می کنم. اون در سکانسی از این فیلم می گه:

آدم سالم کسی هستش که احساساتش رو بیان کنه… بیان، نه سرکوب… می دونید واسه کسایی که به هیچکی راه نمی دن چه اتفاقی می افته؟ اونا می پوسن؛ از درون؛ می پوسن و فاسد می شن.

شاید این عجیب به نظر برسه، اما امتحانش کنین! دفعه ی بعدی که احساسات خود رو بیان نمی کنین، مگ رایان رو روی شونِه تون تصور کنین که می گه: «می پوسند و فاسد می شن، می پوسند و فاسد می شن، می پوسند و فاسد می شن.»

اگه سعی کنین خشم خود رو مخفی کنین یا اونو ندیده بگیرین، از بین نمی ره. شاید واسه یه مدت فرو بنشیند، اما آخرش جای دیگری خودشو نشون میده.

واسه عصبانیت تون عذرخواهی نکنین، واسه اون بهونه نیارین. حتما دلیل موجهی واسه عصبانیت دارین و قبول کردن اون، اولین قدم به طرف حل چیزیه که شما رو آزار می ده.

۲. بین احساس و عمل فرق قائل شید

۲۰ کاری که در زمان عصبانیت بهتره انجام بدین  آموزشی

وقتی خیلی عصبانی هستین، حتما می خواید به گودزیلا تبدیل شید و هر چیزی رو که سر راه تون هست، ازبین ببرین، اما باید یه قدم به عقب وردارین و پیش از اونکه دست به عمل بزنین، این احساسات رو تجربه کنین؛ به ویژه وقتی خیلی عصبانی هستین، بذارین عصبانیت راه خودشو برود. اگه به جای منتظر ماندن و گذر از این مرحله، تصمیم با عجله ای بگیرین، ممکنه باعث عصبانیت بیشتر هم بشه.

با اینجور هدفی، شاید بعد از آروم شدن فهمیده باشین:

  • وضعیت اون قدر هم که شما فکر میکردین بد نیس.
  • در بلندمدت باعث چیزای بهتری واسه شما می شه.
  • این مسئله رو نمیشه فقط با یک بیان ناراحتی و خشم حل کرد.
  • یا شاید هم بفهمین عصبانیت تون به خاطر چیز متفاوتی بوده.

۳. به دنبال چرایی اون برید

عصبانیت شدید معمولا از ناراحتیای کوچیک نشأت میگیره. مثل انداختن کبریت در انبار کاهه؛ کسی برخلاف میل شما عمل کرده و این می شه که احساسات سرکوب شده تون فوران می کنه. این مقدار از عصبانیت، از کجا نشأت گرفته؟ چه چیز ناجوری شما رو اینجور خشمگین کرده؟ اینجور اتفاقاتی معمولا در مواقع نامناسبی مثل زمانی که سر کار یا کنار همسرتون هستین اتفاق می افتن.

مشکل، تأخیر در برخورد با خشم تون نیس، بلکه اینه که این تأخیر باعث می شه عصبانیت تون رو رد می کنین. یا خشم ساده تون فروکش می کنه و سعی می کنین این اتفاق بد رو از یاد ببرین، یا اون قدر سرتون شلوغه که یافتن دلیل عصبانی شدن تون رو به فهرست بلندبالای کارایی که باید انجام بدین اضافه می کنین.

دفعه ی بعد که خیلی عصبانی شدید، به خودتون قول ندین که در زمان مناسب تری با اون روبه رو میشید. فقط بذارین اتفاق بیفته.

۴. با ورزش آروم شید

یک راه خوب واسه کاهش نا آرومی، فعالیت بدنیه. از عصبانیت تون به عنوان سوختی واسه زندگی سالم تر استفاده کنین.

فعالیتای جور واجور رو امتحان کنین و ببینین کدوم یک در آروم کردن عصبانیت تون مؤثرتر هستن. بعضی از افراد ورزشای تهاجمی مثل کیک بوکسینگ یا دویدن رو ترجیح میدن، درحالی که یه سریای دیگه فعالیتای آروم تری مثل پیاده روی، باغبانی، یا تمیز کردن رو مؤثرتر میدونن.

۵. واکنش تون رو به تأخیر بندازین

اگه در وضعیتی هستین که امکان بیان سریع عصبانیت تون وجود نداره، نفس عمیق بکشین. در موقع بازدم، تا ده بشمارید یا عبارتی رو که در آروم کردن تون کمک می کنه تکرار کنین. این کار رو انجام بدین تا دوباره تمرکز خود رو به دست بیارین.

۶. حواس خودتون رو پرت کنین

۲۰ کاری که در زمان عصبانیت بهتره انجام بدین  آموزشی

اگه توجه تون رو به جای دیگری مشغول کنین، این کار به شما کمک می کنه تا روی زمان حال متمرکز شید و احساسات تون رو مرور کنین.

به یک خاطره ی خوب فکر کنین، کتاب بخونین یا در مکانی که در اون خوشحال هستین حضور پیدا کنین.

۷. وضعیت رو بررسی کنین

اگه به خاطر چیزی که خارج از کنترل شماس، خیلی عصبانی هستین، مثل ازدست دادن افزایش رتبه کاری در رقابت با همکارتان، پیش از هر گونه واکنشی، این وضعیت رو بررسی کنین. اون طرف چیزی که اتفاق افتاده رو ببینین و فکر کنین به چه دلیل اینجور شده. اعمال طرف مقابل رو ندیده بگیرین و سعی کنین بفهمین از انجام اون کار چه نیتی داشته؛ بیشتر اوقات طرف مقابل قصد آزار دادن شما رو نداره.

همیشه شرایط خاصی هست که ممکنه شما از اون بی خبر باشین، یک رابطه دلیل-معلولی؛ باید از زوایای جور واجور به این موقعیت نگاه کرد. هیچ چیزی مثل منطق، عصبانیت رو ازبین نمی برد.

اگه بعد از انجام این کار هنوزم عصبانی هستین، ببینین بقیه در اینجور موقعیتایی چیجوری عمل کردن؛ سعی کنین شما کسی باشین که بعد از بیرون اومدن از این موقعیت به فرد بهتری تبدیل شده باشین.

۸. نقش قربونی رو بازی نکنین

بدترین کاری که می تونین انجام بدین، اینه که زمین و زمان رو به خاطر مشکلات خودتون مقصر بدونین.

بله! فلانی کار بدی در قبال شما انجام داده، و این وضعیت می تونست بهتر باشه، اما شما قدرت تفکر دارین و همه چیز رو تقدیر واسه شما رقم نزدهه، پس به چه دلیل با این فکر خودتون رو آزار میدید.

تا وقتی که مسئولیت خودتون رو در اتفاقی که افتاده بر عهده نگیرید، یعنی عکس العملی که شما درمقابل اون فرد و اون موقعیت داشته اید و شما رو به وضعیتی الان دارین رسانده قبول نکنین، دوباره همون اشتباهات رو انجام دهنده میشید و به جای اونکه این آتیش رو خاموش کنین، اونو شعله ورتر هم می کنین.

نپرسید «به چه دلیل من؟»، بپرسید «حالا چه کنم؟»

۹. پناهگاه امنی پیدا کنین

همه ما «کُنج» مخصوص به خودمون رو داریم؛ جایی که واسه تفکر یا آرامش به اونجا میریم. اینجا ممکنه یک اتاق در خونه باشه که فقط واسه شماس یا جایی در جنگل که اون نقطه رو واسه خودتون انتخاب کردین. اصلا فرقی نداره این کنج خلوت کجا باشه، فقط باید رفتن به اونجا باعث آروم شدن تون می شه و کمک می کنه تا دوباره انرژی بگیرین، .

۲۰ کاری که در زمان عصبانیت بهتره انجام بدین  آموزشی

وقتی خیلی عصبانی هستین، ازنظر فیزیکی و احساسی بیش ازحد تحریک پذیر میشید. اگه موقعیتی که در اون هستین این اجازه رو به شما می ده که اونجا رو ترک کنین، این کار رو بکنین و خیلی سریع به کنج خلوت خود برید.

بعضی وقتا تنها چیزی که احتیاج دارین، تغییر در محیط (و دور شدن) واسه آروم کردن خود و دیدن موقعیت از زاویه دیگریه. وقتی که با خودتون خلوت کردین، ببینین می تونین راه هایی پیدا کنین که از راه اونا عواملی رو که باعث عصبانیت تون می شن از بین ببرین یا کاهش بدین.

۱۰. قبل از هر اقدامی فکر کنین

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   ۱۶ متفکر بزرگ جهان درباره هدف از زندگی چه میگن؟ 

۲۰ کاری که در زمان عصبانیت بهتره انجام بدین  آموزشی

اگه کسی به شما خیانتی کرده، شاید اولین کاری که به ذهن تون می رسه اینه که با اون روبه رو شید و خشم داخلی خودتون رو بگید.

با اینکه به شخصه باور دارم همیشه باید کاری رو انجام بدین که در لحظه احساس می کنین درسته، اما پیشنهاد می کنم پیش از روبرو شدن با اون شخص، یه قدم به عقب وردارین و وضعیت موجود رو آزمایش کنین؛ شاید این فقط یک شایعهه! اصلا فکر می کنین همچین چیزی از طرف مقابل تون برمیاد یا از اون بعیده؟ وقتی با اون روبرو شدید چه خواهید گفت؟ چی می خواید بدونین؟

تموم گزینه های ممکن رو جلوی خود بچینید و به تک تک شون نگاه کنین؛ قبل اینکه تموم گزینه های ممکن رو بدونین، اجازه ندین ذهن تون به شکل خودکار بدترین گزینه رو انتخاب کنین.

اگه تموم عصبانیتای گذشته که از این شخص رو داشته اید به خاطر بیارین و همه رو به هم وصل کنین، خیلی بیشتر عصبانی میشید و اگه در لحظه با طرف مقابل تون روبه رو شید دعوای بزرگ تری هم دارین.

۱۱. با یک فرد قابل اعتماد صحبت کنین

وقتی روز ناجوری رو میگذرونین یا دچار مسئله ای شدین که باعث استرس همیشگی در زندگی تون می شه، شخص معتمدی رو پیدا کنین که بتونین با اون حرف بزنین. این شخص می تونه یکی از اعضای خونواده، دوستی نزدیک یا یک همکار باشه. حتی اگه اون پیشنهاد ی خاصی هم نداشته باشه، همین حرف زدن در مورد چیزی که رنج تون می ده، می تونه در یافتن راه حل به شما کمک کنه.

۲۰ کاری که در زمان عصبانیت بهتره انجام بدین  آموزشی

بعضی وقتا پیش میاد وقتی سوالی که تو ذهن مون بوده رو از شخص دیگری می پرسیم، همون لحظه خودمون جواب رو پیدا می کنیم.

۱۲. موسیقی گوش کنین

به چند دلیل، موسیقی یکی از بهترین چیزهاییه که در انبار مهمات مقابله با عصبانیت تون دارین:

  • گوش کردن به موسیقیایی با ریتم سریع که با حس وحال تون موافقت داشته باشه، فرصتی جفت و جور می کنه تا به شکل مؤثری با احساسات خود کنار بیایید.
  • گوش کردن به موسیقیایی با ریتم یواش تر اجازه می ده که سرعت مراحل تفکر خود رو کاهش بدین و آروم شید.
  • وقتی چیزای جزئی اعصاب شما رو تحریک و حواس تون رو پرت می کنن، بالا بردن صدای موسیقی باعث می شه بتونین جریان فکری تون رو از اون چیزای اعصاب خردکن منحرف کنین.
  • گوش دادن به آهنگایی که متن شون درمورد تجربه ایه که در حال گذراندنش هستین، به یه جور مثل اینه که تجربه خود رو از زبون فرد دیگری می شنوین و این باعث می شه که دید کلی تری نسبت بهش موضوع پیدا کنین.

باید تصمیم بگیرین که می خواید از موسیقی واسه کنار اومدن با عصبانیت استفاده کنین یا پرت کردن حواس خودتون از اون، بعد هم دکمه ی پخش رو بزنین.

۱۳. ایمیل بنویسین

بعد از اینکه با کسی جروبحث می کنین، به شما بدی می کنن، یا عصبانیت تون نسبت به طرف مقابل تون بیشتر از چیزی که باید طولانی می شه، واسه اون ایمیل بنویسین.

عصبانیت خود رو به شکل جریان روون ذهن بیرون بدین، بعد بازم ایمیل رو بخونین و هر چیز جدیدی به ذهن تون رسید و می خواستین بهش بگید همیشه به ایمیل اضافه کنین.

هر چیزی که درباره این مسئله هست، به شکل واژهایی که به ذهن تون می رسن بروز بدین. وقتی دیگر چیزی واسه گفتن نداشتید و ایمیل رو کامل کردین، اونو پاک کنین!

از این پاک کردن ایمیل به عنوان نمادی در جهت آزاد کردن اون چیزایی استفاده کنین که شما رو عذاب میدن. به من اعتماد کنین، بعد از اون کلی سبک تر میشید.

۱۴. فهرست بنویسین

۲۰ کاری که در زمان عصبانیت بهتره انجام بدین  آموزشی

فهرستی بنویسین از همه چیزها، افراد و موقعیتایی که باعث عصبانیت تون می شن. تا جای ممکن دقیق و با جزئیات بنویسین و بعد هم هر کدوم رو از ۱ واسه «آزاردهنده» تا ۵ واسه «دیوونه کننده» نمره بدین. بعد مشخص کنین که می تونین اونو در زندگی تون کم کنین، یا باید به کل حذفش کنین.

در مورد اونایی که باید بمونن، برنامه هایی بریزین تا حس خود رو نسبت به اونا دوباره بازبینی کنین تا نتونن شما رو به قهقرا بفرستند. هر کاری از دست تون برمیاد انجام بدین تا اونایی که شما رو دیوونه می کنن کم کم متوقف کنین؛ مهم نیس چقدر طول می کشه، هیچی ارزش به خطر انداختن سلامتی تون رو نداره.

۱۵. از چیزایی که شما رو عصبانی می کنن دوری کنین

همیشه چیزای کوچیکی وجود دارن که اعصاب ما رو خُرد می کنن، هر قدر هم که کوچیک و ناچیز باشن.

خودِ من؟ خرید آخر هفته من رو دیوونه می کنه! (نذارین داستان اون مردی رو واسه تون تعریف کنم که همه رو در صف خرید معطل خودش کرده بود تا مایکروویوی رو که استفاده نکرده بود پس بده؛ اونم درحالی که داخل اون غذا بود!) من نه تنها آخرهفتها خرید نمی کنم، بلکه هیچوقت در ساعات شلوغی هم خرید نمی کنم، این باعث می شه از تجربه خریدم حسابی لذت ببرم.

نسبت به چیزایی که باعث عصبانیت تون می شن آشنایی. فرقی نداره به چه دلیل باعث عصبانیت تون می شه، فقط اونو شناسایی کنین و قدم لازم واسه روبرو شدن با اونو وردارین.

۱۶. چیدمان خونه رو تغییر بدین

خونه ی شما همیشه باید مکانی واسه آرامش تون باشه. اگه خونه تون فضای گرمی نداره و بیشتر مثل مراکز درمانیه، فرصتی بذارین و اونو به جای دنجی تبدیل کنین. مثلا وسایل اضافی رو جمع وجور کنین، از رنگای کم کننده ی استرس استفاده کنین و فضا رو طوری طراحی کنین که آروم تون کنه. انجامش که ضرری نداره، مگرنه؟

۱۷. فیلم خنده دار تماشا کنین

اگه همه چیز رو امتحان کردین و هنوزم نمی تونین با عصبانیت خود کنار بیایید، به چه دلیل با خنده اونو درمان نکنین؟

خنده نا آرومی و اضطراب رو کم می کنه، عضلها رو آروم می کنه و بار ذهنی تون رو سبک می کنه. تحقیقات زیادی درباره بهبود سلامت به وسیله خنده انجام شدن، اما چه فرقی داره؟ خلاصه کلام اینکه خنده خیلی جالبه، عصبانیت نه، همین.

۱۸. خودتون رو در اولویت بذارین

۲۰ کاری که در زمان عصبانیت بهتره انجام بدین  آموزشی

خیلی از ما سلامتی خود رو در اولویت قرار نمی دیم، حتی اگه همیشه بهش فکر کنیم. اما اگه بیشتر بهش اهمیت بدین، مثلا کافئین و نیکوتین مصرفی تون رو کاهش بدین، بهتر و بیشتر استراحت کنین، به ورزش منظم بدین و استرس تون رو کم کنین، تضمین می کنیم که فتیله ی احساسات تون همیشه روشن نشه.

۱۹. کارای آرامش بخش انجام بدین

از چه فعالیتایی بیشتر از همه لذت می برین؟ کدوما به شما آرامش میدن؟ فعالیتایی هستن که عاشق شون باشین اما هیچوقت فرصت انجام شون رو پیدا نکردین؟

با چیزایی که انجام شون رو دوست دارین، دوباره رابطه برقرار کنین. انجام کاری که از اون لذت می برین باعث می شه احساس کامیابی کنین و این حس کامیابی به طور خودکار تمایل تون به عصبانیت رو کاهش میده.

۲۰. از عصبانیت واسه تغییر بهره ببرین

من عاشق عصبانیت هستم چون در استفاده از اون استاد شده ام؛ شمام می تونین اینجور کنین.

یک زمانی زندگی من اون قدر دچار پریشونی شد که فکرش رو هم نمی کردم؛ از گذران زندگی خسته شده بودم و نمی دونستم چیجوری تغییرات لازم رو به وجود بیارم.

بعد اتفاقی افتاد، اتفاق کوچیکی به بی اهمیتیِ سوزاندن نون تست صبحانه، و همین شد، تموم! دیگر حاضر نبودم به شکل ای که تا اون روز داشتم، به زندگی ادامه بدهم. اون عصبانیت من رو به جایی رساند که امروز هستم: داشتن شغل نویسندگی و حضور افراد و موقعیتایی که همیشه خواستارشان بودم. اون اتفاقِ جزئیِ آدرنالینی به من این درس رو داد تا بتونم چیزها رو اون طور که هستن ببینم.

روی عصبانیت تون سوار شید، نذارین عصبانیت از شما سواری بگیره.

حالا نوبت شماس. وقتی خیلی عصبانی هستین، چه می کنین؟ شما چه پیشنهادایی به این فهرست اضافه می کنین؟در هر گفتگو ای جواب بله بگیرین، گفتگو بر سر حقوق بیشتر، معاملات بزرگ و حتی یک کار روزمره


دسته‌ها: آموزشی