میگن دلداری از دلبری سخت تره و حقیقتا راست میگن. بیشتر ما فکر می کنیم پیدا کردن معشوق و شریک عاطفیِ مناسب، آخرِ خوشبختیه. اما بیایید واسه یک بار هم که شده این اشتباه عادی و تاریخی رو از یاد ببرم. یافتن شریک عاطفی تون اتفاق خوشایندیه اما باید بدونین که تازه اول راهید. اگه راه های پایدار کردن رابطه رو بدونین بالا و پایینای یک رابطه عاطفی براتون غیرمنتظره و بد نمیشه. امروز با ما همراه باشین، براتون از راه هایی گفتیم که کمک تون می کنن رابطه تون رو محکم و پرمهرتر کنین.

 

۱. نقشه هایی رو که واسه رابطه کشیده اید دور بریزین

به بیان بهتر، واسه رابطه برنامه ریزی نکنین. اگه این کار رو بکنین، احتمال اینکه چیزها اون طور که انتظارش رو داشتین پیش نرود زیاده. با این کار، شما ناخواسته به رابطه ای که می تونسته عالی باشه پایان میدید. بعضی از بهترین روابط بین افراد، روابطی هستن که خودجوش و بی برنامه برقرار شن. واسه رابطه تون برنامه ریزی نکنین. بذارین عشق، خودش درِ خونه ی شما رو بزنه.

۲۰ دلیلی که رابطه عاطفی شما رو پایدار نگه می داره  آموزشی

۲. گذشت داشته باشین

۲۰ دلیلی که رابطه عاطفی شما رو پایدار نگه می داره  آموزشی

همه ما انجام دهنده اشتباهاتی میشیم. این واقعیت تلخ زندگیه. اگه واقعا واسه همسرتون ارزش قائل هستین باید اونو به خاطر اشتباهاتی که انجام دهنده می شه ببخشین. کینه به دل داشتن از طرف مقابل، واسه رابطه سمه و سمی بودن رابطه چیزی نیس که اونو پایدار نگه داره. کینه و کدورتا رو از یاد ببرین و این افکار سمی رو دور بریزین.

۳. پا به پای هم پیش برید

موندگاری رابطه عاشقانه، یک کار تیمیه. اگه می خواید رابطه تون دووم بیاره، نباید از طرف مقابل تون توقع داشته باشی که همیشه واسه بیان احساسات پیش قدم شه. رابطه زن و مرد یک خیابون دوطرفهه و اگه فقط یک طرف برید، به زودی به پایان اون می رسه.

۴. اوقات زیادی رو باهم سپری کنین

پیش از ازدواج و واسه شناخت همدیگه وقت زیادی رو باهم بگذرونین. این جور که می فهمید که طرف مقابل واسه شما مناسبه یا نه. اوقات خود رو محدود به کافی شاپ رفتن و گپ زدنای تکراری نکنین، بلکه طی این اوقات سعی کنین همدیگه رو عمیقا بشناسین. شما با حرف زدن و ایجاد رابطه صمیمانهه که همدیگه رو خواهید شناخت. اگه نمی تونین این کار رو بکنین یا نمی تونین اونو یاد بگیرین، رابطه تون دووم نخواد آورد.

۲۰ دلیلی که رابطه عاطفی شما رو پایدار نگه می داره  آموزشی

۵. خود رو با طرف مقابل وفق بدین

نباید توقع داشته باشی طرف مقابل در تموم ایده ها، عقاید و سلایق به شما مثل باشه. شاید در بعضی از عقاید مذهبی یا سیاسی با اون موافق نباشید و بخواهید رابطه رو تموم کنین. اما پایان دادن رابطه عاطفی با اینجور دلایلی کار معقولی نیس مگه اینکه اختلافات فرهنگی و مذهبی قابل حل کردن نباشن. البته این موضوع پیچیدهه و اگه مشکل جدی و عمیق دارین از یک مشاور کاردان کمک بخواهید. اگه هم اختلافات سطحی و قابل حل هستن که اتفاقا موضوعی بسیار عادی در رابطه عاطفیه، حتما حلّش کنین و به شریک تون و علایقش احترام بذارین.

۶. علایق خود رو دنبال کنین

البته وجود شباهتا در دو طرف به غنای زندگی و لذت بردن بیشتر از اون کمک می کنه، اما واقعا اگه هر دو طرف علایق یه جوری داشته باشن، زندگی بسیار یکنواخت و کسل کننده نمیشه؟ لزومی نداره در تک تک مسائل تفاهم و شباهت وجود داشته باشه. شما درباره به مسائلی با عشق خود حرف میزنین که اون نمی دانسته و اونم مطالبی رو با شما به اشتراک می ذاره که شاید تابه حال حتی به اونا فکر هم نکرده بودین.

۷. باهم مسابقه نذارین

زندگی زناشویی میدون ی رقابت نیس. واسه همین لزومی به امتیاز گرفتن از طرف مقابل هم نیس. به بیان بهتر، اگه کار خوبی رو در حق طرف مقابل انجام میدید یا به هر نحوی بهش کمک می کنین، لازم نیس شیپور دست تون بگیرین و هر جا که شد اعلام کنین من به فلانی کمک کردم و فلان کار رو در حق اون انجام دادم. همین مطلب واسه زمانی که طرف مقابل اشتباهی انجام دهنده شده باشه یا از دست اون عصبانی باشین هم صدق می کنه. لزومی نداره واسه راحت کردن خود همه چیز رو سر اون خالی کنین. به احتمال زیاد این یکی از مهم ترین دلایل شکست روابطه. هیچکی نمی خواد در مسابقه ی زندگی بازنده باشه، بخاطر این طرف مقابل رو مقصر جلوه می ده و از اینجاست که ورق برمیگرده و همه چیز رو به پایان میره.

۸. خودآگاهی رو تمرین کنین

وقتی وارد رابطه میشید، معمولا سعی می کنین هر چیزی که از دست تون برمیاد، واسه شادی طرف مقابل انجام بدین. مگه نه؟ جون کلام اینجاست، تا زمانی که ندانید خودتون از چه چیز خوشحال میشید، نمی تونین طرف مقابل رو خوشحال کنین. بخاطر این باید به تمرین خودآگاهی بدین تا بدونین که خودتون از چه چیز لذت می برین و خوشحال میشید؛ همون کار رو انجام بدین تا به شخصی تبدیل شید که عشق زندگی تون لیاقتش رو داره.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   ۲۰ نکته واسه کسب درآمد در خونه

۹. شخصیت بهتری پیدا کنین

۲۰ دلیلی که رابطه عاطفی شما رو پایدار نگه می داره  آموزشی

روی اون دسته از نقاط قوت شخصیتی خود کار کنین که شما رو به فرد بهتری تبدیل می کنن. انجام این کار در یک رابطه آسونه، چراکه رابطه همیشه فرصتایی واسه تمرین نقاط قوت شخصیتی مثل وفاداری، مهربانی و اعتماد جفت و جور میکنه.

۱۰. تشویق کننده همدیگه باشین

۲۰ دلیلی که رابطه عاطفی شما رو پایدار نگه می داره  آموزشی

مطمئنا شما نمی خواهید کسی دست و بال تون رو ببنده و از انجام بعضی از امور و رسیدن به رؤیاها منع تون کنه. نه شما این رو می خواید و نه همسرتون. پس حتما همدیگه رو در رسیدن به اهداف تون تشویق کنین.

۱۱. از هم انتقاد نکنین؛ به هم راه حل ارائه کنین

اگه در رابطه تون مشکلی ساخته شد و همسرتون واسه دریافت پیشنهاد و راهنمایی پیش شما اومد، بهش پیشنهادایی واسه حل مشکلش ارائه کنین. واسه کاری که انجام داده و باعث بروز مشکل شده ، اونو مورد عتاب و خطاب قرار ندین.

۱۲. از هم تعریف کنین

تعریف کردن از همدیگه کار ساده و مفیدیه. با این کار به همسرتون نشون میدید که واقعا براش ارزش قائل هستین. از تغییرات ظاهری همسرتون به وجد بیایید و این شادی و توجه رو بهش نشون بدین. طرز بیان احساسات در رابطه عاطفی واقعا مهمه. دستاوردهای شغلی همدیگه رو مایه ی افتخار خودتون بدونین و پیشه بقیه اعلام کنین که به همسرتون می بالید.

۱۳. به حریم شخصی هم احترام بذارین

گذراندن وقت با شریک زندگی به رشد رابطه کمک زیادی می کنه، اما نباید از یاد ببرین که واسه دووم و موندگاری یک رابطه، باید هرازچندگاهی فضا و زمان کافی دراختیار هم بذارین. بعضی وقتا به حریم شخصی همدیگه احترام بذارین تا طعم تنهایی رو بچشید. این جور، هرکدام فردیت خود رو حفظ می کنین (و به تمرین خودآگاهی هم خواهید پرداخت) و دل تون کمی واسه همدیگه تنگ میشه. یادتون باشه زیاده روی نکنین و اصل بر اینه که شریک زندگی تون با وجود شما حس تنهایی نکنه.

۱۴. تشکر از همدیگه رو فراموش نکنین

این یکی از قوانین طلایی رابطه های ماندگاره. «عزیزم دستت درد نکنه». چار کلمه ساده می تونه معجزه کنه. با این کلمات بهش می فهمانید که براش ارزش قائل هستین. خود شما اگه حس کنین طرف مقابل واسه زحمات تون ارزش قائل نیستین در مورد اون می مانید؟

۱۵. اشتباهات تون رو قبول کنین

همه ما بارها واسه مون پیش اومده که هر چقدر هم دوست داشته باشیم بازم نمی تونیم خود رو بی گناه جلوه دهیم. باید اشتباه خود رو قبول کنیم. باید غرورمون رو لگدمال کنیم و به عشق زندگی مون بگیم: «عزیزم تقصیر من بود. واقعا معذرت می خوام». اگه همسرتون هم واقعا واسه تون ارزش قائل باشه، شما رو خواهد بخشید.

۱۶. حرف دلتون رو بزنین

اگه واقعا لازم باشه که در مورد چیزی با همسرتون حرف بزنین، حرف تون رو نخورید و اونو با اون در بین بذارین. اگه آدم توداری هستین و حرفا رو درون خود می ریزید و آرزو دارین که همسرتون روزی شما رو درک کنه، باید بدونین حتما این طور نیس و این کار ممکنه به ضررتون تموم شه.

۱۷. عاشقونه باشین

۲۰ دلیلی که رابطه عاطفی شما رو پایدار نگه می داره  آموزشی

این نکته رو مردها باید بیشتر از زنان مورد توجه داشته باشن. مردها خیال می کنن عاشقونه بودن فقط به دوره نامزدی و قبل از ازدواج مربوطه. چند قرار عاشقانه ی عاشقونه باهم بذارین. اونو به شبی خاطره انگیز مهمون کنین. هر کاری که می تونین، گرچه ساده، واسه اون انجام بدین تا حس کنه ملکه ی زندگی شماس. این واقعا قدم مهمی در رابطه زناشویی تونه.

۱۸. به دوستان اون احترام بذارین

اگه واقعا از دوستان همسرتون خوش تون نمیاد، بهتره این بی علاقگی به اونا رو در دل تون نگه دارین و اصلا اعلام نکنین. لازم نیس حتما از اونا خوش تون بیاد، بلکه واسه دووم رابطه هم که شده کمه کم به اونا احترام بذارین.

۱۹. مهربون و باعاطفه باشین

مهربون باشین. مهربانی در اشکال جور واجور بروز و ظهور می کنه. بعضی وقتا دست اونو بگیرین، بعضی وقتا با موهای اون بازی کنین و بعضی وقتا هم اونو در آغوش بفشارید و ببوسید. فرقی هم نمی کنه که طرف مقابل مرده یا زن. هر دو طرف باید این نکات رو رعایت کنن. البته اگه دووم رابطه واسه شون مهمه.

۲۰. ادب رو رعایت کنین

اینم یکی از قوانین طلایی زندگی مشترکه. همیشه و در هر حال وقتی کنار شریک زندگی تون هستین، ادب رو رعایت کنین.

اینا نکاتی بود که باید به اونا توجه کنین. واسه حفظ یک رابطه عاشقانه و دراز مدت نکات بسیاری هست. شاید رعایت همه اونا واسه تون سخت باشه، اما وقتی به ارزشی که طرف مقابل براتون داره فکر کنین، رعایت بعضی ریزه کاریا خیلی براتون سخت نمیشه. از هرکسی که مدت زمان طولانی در یک رابطه بوده بپرسید؛ اون به شما خواهد گفت که این رابطه شیرین و خوب رو با هیچ چیزی در دنیا عوض نمی کنه. 


دسته‌ها: آموزشی