خوشحالی یک انتخابه و افرادِ واقعا خوشحال هر روز اونو انتخاب می کنن! چیزی که شاید ندانید اینه که این آدما درست مثل آدمای معمولی با سختی رو به رو می شن، اما با اسلحهِ خنده و مثبت اندیشی واسه اون زندگی ای که لایقش هستن، همیشه جنگ می کنن؛ پس اگه تا به حال از خودتون پرسیده اید که «به چه دلیل اونا همیشه اینقدر خوشحال ان؟» با ما همراه شید تا با هم بعضی از رازهای این افرادِ واقعا خوشحال رو مرور کنیم.

 

احتیاجی به گفتن نیس که همه زندگی لحظات خوش اون نیس و بیشتر بارها به زانو در میاید، اما در همین لحظاته که آدمای خوشحال واسه خوشحال بودن سعی می کنن. اگه به نظرتون می رسه این افراد همه چیزایی رو که می خوان، دارن، شاید درست متوجه شدین، اما دلیلش اینه که اونا راز خوشحالیِ واقعی رو کشف کردن، چیزی که در درونِ خود آنهاست. در این نوشته این رازها رو با شما در بین می ذاریم:

۱. همیشه خوشحال نیستن

بیایید روراست باشیم، هیچکی همیشه خوشحال نیس، دلیل خوبی هم واسه اون هست. این درّها هستن که زیبایی قلها رو به ما نشون میدن. افراد واقعا خوشحال این رو میدونن و به خودشون اجازه میدن که به طور طبیعی احساس اندوه یا سرحال نبودن رو تجربه کنن. سعی واسه خوشحالیِ تحمیلی، ، تحمیلیه. پس اونا اندوه، اشک و مشکلات پیش ِ رو رو قبول می کنن و به خودشون اجازه تجربه کردن این لحظات رو میدن. هر چی باشه اونا آدم ان.

۲. نه گفتن رو یاد گرفتن

عجیب به نظر می رسه، اما نه گفتن واسه یه سری از آدما کار راحتی نیس، به ویژه اگه از اون دسته از افرادی باشین که عاشق خوشحال کردن بقیه ان؛ با این حال، اگه پس ی اینجور کاری همیشه حالِ بدی رو تجربه می کنین، باید بدونین افرادِ واقعا خوشحال، انرژیِ خود رو وقفِ این کار نمی کنن. این کار، بی بروبرگرد به استرس و اضطراب ختم می شه و به یه جور هدفِ خوشحال بودن رو به تموم معنا نابود می کنه. عوضش، آدمای خوشحال از حقِ خود واسه نه گفتن استفاده می کنن. اونا این کار رو به شکل ای جسورانه انجام میدن، روش هایی که نه به روابط شون آسیب می زنه و نه خوشحالی خودشون رو از بین می بره.

۳. زندگیِ بی دردسری نداشتن

۲۰ رازی که افراد خوشحال هیچوقت به شما نمیگن  آموزشی

اپرا وینفری از قدرتمندترین زنان دنیا زندگی بسیار سختی رو گذروندهه.

هیچ یک از آدمای واقعا خوشحال به شما نخوان گفت که زندگی شون راحت بوده! شاید بارها زمین خورده باشن، اما هر بار برخاسته ان و نپذیرفته ان که زمین گیر بمونن! قدرت و انرژی زیادی که واسه برخاستنِ دوباره و جنگیدن به کار بردن چیزیه که معنای خوشحالی واقعی رو به اونا نشون داده. اگه بتونین از درون سختیا با لبخندی بر لب عبور کنین، برنده اید و چه کسیه که از این موضوع خوشحال نشه!

۴. از عرش به فرش اومدن رو تجربه کردن

اونا بسیار بیشتر از چیزی که بتونن به شماره بیارن از عرش به فرش افتاده و دوباره برخاسته ان. واسه بیشترِ موجوداتِ فانی، سقوط از عرش به فرش شاید یعنی پایانِ راه، اما واسه افرادِ واقعا خوشحال، این وضع تنها یک موقعیت واسه شروعِ دوباره و یک پی ریزی محکم تر و بهتره. این افراد در راهِ صعود درسای زیادی یاد گرفتن و در راهِ هبوط درسایی بسیار بیشتر. هیچ تجربه ای بیهوده نیس و اونا با علمِ به این موضوع پیش می رن!

۵. مشکل شون رو دوست دارن

واسه آدمای خوشحال مشکل داشتن، همون بی نقصیه! اونا با خودشون کنار اومدند و مشکلا و عیب و ایرادهایشان رو پذیرفته ان. افرادِ واقعا خوشحال میدونن همه این مشکلا تنها بخشی از چیزیه که اونا رو به انسانی استثنایی تبدیل می کنه و اونا عاشق این موضوع ان! آدمای خوشحال درک کردن چیزی به نام بی نقصی، وجود خارجی نداره و نه تنها به دنبال اون نیستن، بلکه فهمیدن که مشکلا هم به همون اندازه عالی ان!

۶. در زندگی شون جایی واسه استرس باز نمی کنن

آدمای واقعا خوشحال چه از راه مدیتیشن، چه با دور شدن از شرایط استرس زا یا به روشی خلاقانه راه رو واسه خودشون صاف می کنن تا از هر موقعیت استرس آورِ غیرضروری پرهیز کنن و به سرعت هر چه تموم تر از اونا فاصله بگیرن. این کار اصلا طفره رفتن نیس، بلکه راهبردی واسه تمرکز بر چیزهاییه که واقعا اهمیت دارن و جلوی استرسای کوچیک آزاردهنده رو میگیره تا به مسئله ای بسیار حادتر تبدیل نشن.

۷. ورزش می کنن

واسه خوشحال شدن چه راهی بهتر از انجام کاریه که مواد شیمیایی خوشحال کننده ی طبیعی رو از درون در بدن آزاد می کنه؟ آدمای واقعا خوشحال از دنیای زندگی سالم و ورزش استفاده میکردن، نه فقط واسه داشتن ظاهری خوب، بلکه چون به اونا احساسی حتی بهتر از حس الان می ده! چه در فضای آزاد بدوند یا در باشگاه ورزش کنن، آدمای خوشحال از فواید ورزش و ترشحِ اندروفین در بدن باخبرند.

۸. میدونن که کافی هستن

۲۰ رازی که افراد خوشحال هیچوقت به شما نمیگن  آموزشی    خوب وُییچ ایچ که یک سخنران انگیزشیه واسه خوشحالی احتیاجی به دست و پا نداره.

اونا به آخرین نسخه های هرچیز و بهترینا احتیاج ندارن و ارزش خودشون رو به چیزای خارجی گره نمی زنن. آدمای خوشحال یاد گرفتن که هیچیِ به خصوصی نمیتونه احساس خوشحالی یا رضایت رو در اونا بوجود بیاره. اونا در روابط شون از راه و روش «منو همونجوریکه هستم قبول کن» پیروی می کنن. ممکنه در گذشته بر سر ارزشمندیشان نبردی رو گذرونده باشن، دنبال چیزایی رفته باشن که فکر می کردن از اونا آدمی بهتر می سازه، اما حالا میدونن درست به همون صورتی که هستن عالی ان.

۹. قضاوت نمی کنن

اونا احتیاج یا تمایلی به قضاوت بقیه ندارن، چون دوست ندارن خودشون هم مورد قضاوت قرار بگیرن. ترجیحِ آدمای خوشحال اینه که بذارن بقیه همونجوریکه دوست دارن زندگیشون رو زندگی کنن. نگرانی در این باره که بقیه چه می کنن یا نمی کنن غیرضروری و زمان بره و فقط به فردِ قضاوت کننده احساسِ کاذبِ برتری می ده. آدمِ خوشحال احتیاجی به این کار نداره و ترجیح می ده از زمانش به جای تخریبِ بقیه، واسه تعالی اونا استفاده کنه.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   ۱۶ ماده خوراکی ارزون اما پر از پروتئین

۱۰. می تونن توجه شون رو تنظیم کنن

فارغ از نوع مشکلی که با اونو به رو هستن، همیشه راه دیگری واسه بررسی مسائل هست. اونا با تنظیم توجه می تونن به مشکلات سخت با نگاهی تازه نگاه کنن. تنظیم توجه، چشم انداز تازه ای به دست می ده و با چشم اندازی جدید راه حلی تازه ظاهر میشه.

۱۱. شور و نشاطِ روزهای کودکی رو از دست نداده ان

۲۰ رازی که افراد خوشحال هیچوقت به شما نمیگن  آموزشی

آدمای خوشحال از درون کودک ان! اونا از سختیای زندگی متأثر نشده ان، می خندن و عشق می ورزند. سرزندگیِ اونا مسریه. همین راه و روش اونا به زندگی، کنجکاوی و خلاقیت رو در اونا زنده نگه می داره و این حقیقت رو باید قبول کنیم که بودن در کنار اونا واسه همین تا این اندازه خوشاینده.

۲۰ رازی که افراد خوشحال هیچوقت به شما نمیگن  آموزشی

۱۲. با ترس رودررو می شن

ترس در زندگی آدمای واقعا خوشحال جایی نداره. اونا در جست وجوی خوشحالی پیروزند و خودشون رو به اسلحهِ جربزه مجهز کردن و با زرهِ خوشحالی به جلو حرکت می کنن. روبرو شدن با ترسا البته ترسناکه، اما اینم بخشی از سازِ زندگیه که باید با اون رقصید. با رودررو شدن با ترسا این آدما کنترل زندگی شون رو به دست می گیرن و هیچی اجازه پیدا نمی کنه بین اونا و خوشحالی فاصله بندازه.

۲۰ رازی که افراد خوشحال هیچوقت به شما نمیگن  آموزشی

۱۳. خطر می کنن

۲۰ رازی که افراد خوشحال هیچوقت به شما نمیگن  آموزشی    ایلان ماسک، کارآفرینی موفقه که به خطر پذیری معروفیت داره.

خطر پذیرها آدمای خوشحال تری هستن! اونا میدونن بالاتر رفتن از کنجِ آسایش و پا گذاشتن به بخشای تازه نه فقط دلهره آور بلکه یک راه مسلّم واسه تجربه چیزای نو و تعجب آوریه که زندگی واسه عرضه در اختیار داره. چیزی که اونا رو مجبور به حرکت می کنه، رشد و بیشتر دانستن درباره این موضوعه که کی هستن و می تونن به چه دست پیدا کنن. اونا میدونن ممکنه اشتباه کنن یا شکست بخورند، اما واسه اونا شکست فقط یک درسِ دوست داشتنیِ دیگر از زندگیه.

۱۴. هیچ کینه ای به دل ندارن

آدمای خوشحال به عصبانیتا یا آزارهای گذشته نمی آویزند، عوضش ترجیح میدن به رنجا اجازه بدن از وجودشون خارج شن. هیچ راهی واسه نابود کردن خوشحالی بهتر از به دوش کشیدن بار غمای قدیمی که وبال گردن تون شده، وجود نداره. آدمای واقعا خوشحال از این موضوع باخبرند و پس تجربه آزار و رنجی رو که متحمل شدن قبول می کنن، می بخشن، خود رو دوباره آماده می کنن و خوشحال تر و سبک بارتر جلو می رن.

۱۵. بقیه رو تشویق می کنن

دیدن خوشحالی بقیه و اینکه اونا بیشترین حد استفاده رو از استعدادهای داخلی خود ببرن، اینجور افرادی رو واقعا خوشحال می کنه. دیدن سعیِ سختِ بقیه اونا رو به واقع خوشحال می کنه و پس همه چیزی که در توان دارن طبق حمایت و تشویق افراد مهم و مورد علاقه زندگی شون انجام میدن. اونا با موفقیت بقیه تشویق می شن، نه اینکه حسادت کنن؛ یعنی یک برد دو طرفه!

۱۶. عاشق خندیدن هستن

آدمای خوشحال جنبه های خوشحال و مفرّح زندگی رو می بینن و هدف شون اینه که همیشه به طرفِ روشنِ زندگی نگاه کنن. وقتی می خندن واقعا پر از لذت ان و می تونن بی روح ترین آدما رو هم به خنده وادارند. اونا میدونن در کنار گذر زمان، هیچ درمون دهنده ای بهتر از خنده وجود نداره. خندیدن نه تنها اونا رو خوشحال می کنه، بلکه به کنترل موقعیتای پر از استرس بسیار کمک می کنه.

۱۷. در مرحله اول با خودشون صادق ان

اونا می تونن هر دروغی که بخوان به بقیه بگن، اما همه آدمای خوشحال خیلی مراقب اون ندای درون شون هستن که به اونا یادآوری می کنه، با خودشون صادق نیستن. جربزهِ اعترافِ مسائل به خودمون اولین قدم صادق و راحت بودن با خوده، پیش از اونکه بتونین با بقیه صادق باشین. این کار ترسناکه، اما باید انجام شه. آدمای واقعا خوشحال میدونن اگه قراره خودِ واقعی شون باشن باید با خود صادق باشن، چون هیچی مثل نبود راستی نمیتونه قطب نمای شادی فرد رو از کار بندازه!

۱۸. از بقیه خواسته کمک می کنن

اونا میدونن که خواستهِ کمک آدم رو به موجودی ضعیف تبدیل نمی کنه؛ پس وقتی از کسی کمک می خوان دچار احساسِ ضعف یا احساسات منفی دیگر نمی شن. عوضش کمک خواستن رو فرصتی واسه گرفتن دیدگاه دیگری درباره ایده یا موقعیت شون یا تقسیم باری سنگین با بقیه می بینن. اونا متوجه ان که ممکنه همیشه جواب یا توانایی لازم رو در اختیار نداشته باشن که همه کارا رو به تنهایی بکننن. پس از دستی که واسه کمک به طرف شون دراز شه یا پیشنهاد ای صمیمی، مثل یک هدیه استقبال می کنن. اونا میدونن کمک خواستن چیزی از اونا کم نمی کنه، بلکه فقط می تونه به زندگی و تجریبات اونا چیزی اضافه کنه.

۱۹. از فرقا استقبال می کنن

همه آدما در یک چیز با هم شباهت دارن: در فرق داشتن با هم! آدمای واقعا خوشحال از این فرقا آگاه ان؛ چه این فرقا درباره نژاد، مذهب، جنسیت، یا دیدگاه ها باشه چه هر فرق دیگری که ما رو از هم جدا می کنه. اونا سعی نمی کنن فرقا رو رد کنن، بلکه اونا رو قبول می کنن و گرامی می دارن. واسه آدمای واقعا خوشحال، اگه همه مثل هم بودن دنیا به جایی مریضی آور تبدیل می شد!

۲۰. عاشق زندگی هستن

زندگی با همه بالا و پایینا، زیر و بما و فراز و فرودهایی که در خود داره، واسه آدمایی که رو راست خوشحال ان یک ماجراجوییه که بهتره همه قدردان اون باشیم. جای زخما و کبودیا باعث می شن از لبخندها و زیباییا، بیشتر لذت ببریم. آدمای به راستی خوشحال چون این رو میدونن با زندگی نمی جنگند، بلکه اونو همینطوری قبول می کنن. اونا واسه اینکه زندگیِ لذت بخش، پربار و با ارزشی بسازند هرکاری لازم باشه انجام میدن؛ در عین حال میدونن واسه اینکه بتونن واقعا قدر این سفر رو بدونن، بعضی وقتا هم باید بشینن و از راه لذت ببرن!

منبع : lifehack

 


دسته‌ها: آموزشی