بهره وری در صنعت یا مباحث فنی، معنای مشخصی داره، اما وقتی از« بهره وریِ فردی» صحبت می کنیم، ارائه یک تعریف دقیق سخت می شه. با این حال، بیشتر ما درکی از معنی اون داریم و به ویژه وقتی در وجود خودمون باشه می تونیم اونو خیلی راحت تشخیص بدیم.

فرض کنین بتونین همه کارای روزانه رو درمدت کوتاه تر، و به روش ساده تر و منظم تری انجام بدین: هم بهره وریِ فردی شما بیشتر می شه و هم کار بسیار لذت بخش تر میشه. به همین خاطره که می خواهیم ۲۰ افزونه یا پلاگین (Plug-in) قوی و رایگان مرورگر کروم رو به شما معرفی کنیم. این افزونها باعث می شن با هیجان روز کاری خود رو شروع کنین و بهره وری تون بالا رود.

 

جی میل برتر

۲۰ افزونه رایگان کروم که بهره وری شما رو بالا می برن  آموزشی

ارسال ایمیل رو زمان بندی کنین

لازم نیس کسی بدونه ساعت ۵ صبح که ایمیلی از طرف شما ارسال شده، خواب بودین یا بیدار! Boomerang به شما امکان می ده ایمیلای ارسالی خود رو طبق ماه، هفته، روز و حتی ساعت زمان بندی کنین. یک گزینه «تنظیمات تصادفی» هم داره که به کمک اون می تونین همکاران و کارفرمایانتان رو گوش به زنگ نگه دارین، طوری که با خودشون بگن: «این خانوم احمدی وقت و بی وقت واسه آدم ایمیل می فرسته! ساعت کاری نداره انگار!»

همیشه از ایمیل هاتون باخبر باشین

همه ما به چیزی احتیاج داریم که به بهترین شکل جی میل مون رو چک کنه. Checker Plus این کار رو عالی انجام می ده. از همه بهتر اینکه به شما امکان می ده بیشتر کارای لازم رو بدون اینکه حتی واقعا وارد جی میل شید انجام بدین. با این افزونه می تونین مستقیما چندین حساب کاربری رو چک کنین، پیاما رو به طور کامل ببینین، جواب بدین، ایمیلا رو مجموعه کنین و خیلی کارای دیگر انجام بدین. به قول معروف، چیزی که خوبان همه دارن، این افزونه یکجا داره! (اگه از تک و توک افرادی هستین که جی میل ندارن، می تونین در این مطلب ساخت جیمیل رو یاد بگیرین.)

آدرسای تون رو منظم کنین

می دونم که منظم کردن دفترچه آدرسا خیلی تفریح داره (!)، اما با FullContact باحال تر هم می شه. این افزونه در نوار وسیله طرف راست جی میل می شینه و اطلاعات پایه هرکسی رو که با اون مکاتبه دارین، طبق حسابای کاربری شبکه های اجتماعی واسه شما بیرون می کشه. از اونجا می تونین به سرعت اطلاعاتی که از اونا دارین رو به روز کنین، آدرسا رو دسته بندی کنین و مهم تر از همه، واسه خودتون یادداشتایی بذارین که سلام و احوالپرسی تون رو صمیمانه تر کنه.

دیگر کار تکراری نکنین

اگه پشتیبانیای ایمیلی به مشتری خود ارائه می کنین، حتما براتون پیش اومده که بارها و بارها و… مجبور شده باشین همون پیام قبلی رو از نو تایپ کنین، پیش نیامده؟ Gorgias واسه راحتی کار، الگوهایی شخصی سازی شده براتون درست می کنه که متغیرهایی مثل نام مخاطب رو گرفته و متن پیام رو تحویلتان می ده.

مچ خواننده رو بگیرین

پیگیری کورکورانه رو از یاد ببرین: RocketBolt رهگیری ایمیلی قدرتمندی رو در اختیار شما قرار می ده: با برنامه رایگان این افزونه می تونین در هر ما ۱۰۰ پیامتان رو رهگیری کنین. نه تنها می تونین ببینین که چه وقتی پیام شما رو باز شده، بلکه می تونین ببینین که مخاطب شما، در گذشته یا حال، چقدر مستقیما با شما یا سایت شما در رابطه بوده. رهگیری رو می تونین خارج از جی میل هم ادامه بدین: می تونین از راه پیامای toaster مرورگر محور هم اخطار دریافت کنین.

وسایل خفن

۲۰ افزونه رایگان کروم که بهره وری شما رو بالا می برن  آموزشی

گوگل رو یکجا داشته باشین

سرویس خیلی زیاد گوگل مثل گرده گلای بهاری در سطح وب پراکنده ان و هیچ وقت نمیشه خیلی راحت به یاد آورد که چه جوری باید اونا رو پیدا کرد. اما Black Menu کار رو ساده کرده: لینکای سریعی به همه سرویسای گوگل؛ بیشتر این لینکا هم از راه پنلای pop-out قابل دسترسی هستن. فقط با چند کلیک می تونین دنبال مطالب جور واجور بگردید، ویدئوهای یوتیوب رو تماشا کنین، تقویم تون رو چک کنین و آدرس پیدا کنین.

درست تر بنویسین

ممکنه واسه شمام بیشتر اتفاق بیفته که مکاتباتی به زبون انگلیسی داشته باشه ولی خیلی اهل دستور زبون نباشید. Grammarly همونطور که تایپ می کنین دستور زبون و دیکته ی انگلیسی شما رو چک می کنه. این افزونه، در صورتی که خطای پنهون ای در متن شما تشخیص بده، خیلی قابل احترام (!) تذکر می ده: « می خواید این خطا رو تصحیح کنین یا اونو ندیده بگیرین؟» یا در موارد خاصی می گه « می خواید بیشتر در مورد دستور زبون مربوط بهش خطا بدونین؟» حتی این افزونه بعضی وقتا واسه کلمات ساده، هم معنیایی پیشنهاد می کنه تا بتونین متن پرطمطراق تری بنویسین.

همه لینکا رو با هم باز کنین

وقتی LinkClump هست به چه دلیل لینکا رو تک به تک باز می کنین؟ شاید این آسونترین و در عین حال مفیدترین افزونه ی لیست باشه. وقتی می خواید یه دسته لینک رو باز کنین (مثلا، نتایج جستجوی یک موتور جستجو)، راست کلیک (یا در Mac، شیفت- کلیک) کنین و مربع به وجود اومده رو روی لینکا بکشین. بفرمایید: آنهمه لینک با یک حرکت، در زبانهای جدید باز می شن. با این کار اونقدر در وقت صرفه جویی می کنین که بتونین تموم چهارشنبها رو مرخصی بگیرین!

با امنیت وبگردی کنین

سایتای مشکوک خیلی زیادی وجود دارن. به جای اونکه هر روز چند ساعتی رو به مطالعه درباره امنیت سایبری بگذرونین، Web of Trust رو امتحانی بکنین. این افزونه، با گذاشتن آیکونای قرمز، زرد و سبز در کنار هر لینک به شما می گه که کدوم لینکا در نتایج جستجو یا در شبکه اجتماعی، شما رو به سایتای نه چندون قابل اعتماد می رسانند.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   ۱۸ وسیله ای که حتی فکرش رو هم نمی کردین که تاریخ انقضا داشته باشه 

اخبار و اطلاعات

۲۰ افزونه رایگان کروم که بهره وری شما رو بالا می برن  آموزشی

RSS رو کنار نذارین

اگه از اون آدمایی باشین که فقط می خواید بدونین در دنیا چه خبره و نمی خواهید خود رو در دریای توییتا، عکسا و صفحات خبرگزاریا غرق کنین، حتما RSS هنوز در برنامه روزانه شما جا داره. Feedbro سه چیز به شما می ده: فیدها در طرف چپ، لینکای قابل کلیک در وسط و متن کامل مقاله در طرف راست. در کنار اینا، دریایی از فیلترها و امکانات رو هم در اختیارتون قرار می ده.

قبل از کلیک کردن، سرک بکشین

هیچکی اونقدر وقت نداره که بتونه روی تک تک لینکای موجود کلیک کنه. HoverCards به شما امکان می ده تا قبل از کلیک کردن، پشت صحنه لینک رو ببینین. هر کارت کمی اطلاعات اضافه هم داره، مثلا، نام بقیه حسابای کاربری کسی که لینک رو ارائه کرده، کامنتایی که افراد واسه اون پست گذاشته ان.

کار با زبانها

۲۰ افزونه رایگان کروم که بهره وری شما رو بالا می برن  آموزشی

زبانهای استفاده نشده رو بفرستید استراحت کنن!

کامپیوترتان مثل ماشین دودی کار می کنه؟ شاید زبانهای زیادی در کروم باز کردین. کار The Great Suspender اینه که حافظه کروم رو با کنار گذاشتن زبانهای استفاده نشده (در یک مدت زمان خاص) سبک کنه. می تونین تعلیق زبانهایی رو که می خواید همیشه باز باشن براش ممنوع کنین یا خودتون به شکل دستی بعضی زبانهایی رو که میدونید حافظه رو خیلی اشغال می کنن آویزون کنین.

لیستی واسه استفاده ی بعدی بسازین

شاید به جز باز کردن اون همه زبانه، راه دیگری وجود داشته باشه: اگه از OneTab کمک بگیرین، با یک کلیک، تموم زبانهای باز شما رو به شکل لیستی در داخل یک زبانه براتون منظم می کنه. این کار باعث کاهش سرباره و بهبود کارکرد می شه و حتی اگه حس نوع دوستی به شما دست داد، می تونین اون تک زبانه رو با بقیه به اشتراک بذارین.

زبانه ی جدید، ایده ی جدید

حالا که تموم روز باید در مرورگرتان بچرخید (مثلا، واسه یک کار تحقیقاتی)، یادداشت هاتون رو هم همانجا بنویسین: Papier می تونه سریع ترین وسیله واسه یادداشت ورداری باشه. خیلی راحت، یک زبانه جدید باز کرده و تایپ رو شروع کنین. نوشتهاتون به شکل اتوماتیک در مرورگر ذخیره می شه. هم امکان شکل دادن سریع (نوع خط، اندازه و …) دارین و هم کلمه شمار.

بجنب! بیا دیگه!

همه چیز طوفانیه: قراره نتیجه کنکور روی سایت گذاشته شه، چیزی نمونده خرید بلیط کنسرت محبوب تون باز شه و با هم می خواید نتایج لحظه به لحظه یک تورنمنت ورزشی رو دنبال کنین و… . به جای اینکه همیشه بین زبانها رفت و اومد کنین و صفحات رو به روز رسانی کنین، Super Auto refresh نصب کنین تا کارتون رو راحت کنه. می تونین فاصله ها زمانی ۲ ثانیه تا ۶۰ دقیقه واسه به روز رسانی صفحه انتخاب کنین و حتی یک داشبورد به درد بخور دارین که می تونین از راه اون ببینین در این لحظه در حال رفرش کردن کدوم زبانه هستین.

شاهانه امروز و فردا کنین!

تکنولوژی خیلی به امروز و فردا کردن کمک می کنه! کارتون رو به Tab Snooze بسپارید: اگه تصادفا زبانه ای رو باز کردین که حوصله ی سرو کله زدن با اونو ندارین اما به هر حال باید سراغش برید، اونو عقب بندازین، وقت دیگری در همون روز، یک روز دیگر، یک ماه دیگر یا هر کاری خواستین با اون بکنین. اگه هم خیلی فعال هستین زبانهای معوق تون رو به شکل لیست کارای قابل انجام دربیاورید!

امور شخصی

۲۰ افزونه رایگان کروم که بهره وری شما رو بالا می برن  آموزشی

آب بدن تون رو متعادل نگه دارین

این امکان هست که روزانه به مقدار کافی آب نخورید. افزونه ی !Drink راحت و آسون هر از چندی به شما یادآوری می کنه که یک لیوان H2O بخورین. می تونین پشت سر هم یادآوریا رو مشخص کنین و حتی تنظیمات رو طوری درست کنین که هر بار کروم رو باز می کنین، افزونه دوباره راه اندازی شه.

به شکل انتخابی کنار بذارین

هر چیز مجانی که در دنیای اینترنت می ببینن به قیمت از دست رفتن بخشی از حریم خصوصی شما عرضه می شه. Ghostery به شما اجازه می ده به سرویسای رهگیری که خودتون با اونا مشکلی ندارین چراغ سبز بدین و بقیه رو کنار می ذاره. در هر سایتی که هستین کلید Ghostery رو فشار بدین تا ببینین کدوم رهیابا (trackers) دادهاتون رو جمع آوری می کنن. بعد به صلاحدید خود، اونا رو خاموش کنین.

خودتون رو از دست خودتون نجات بدین!

نمی تونین از فیسبوک دل بکنین؟ اگه اینطوره Simple Blocker پراستفاده ترین و منفورترین افزونه ی شما هستش. یک «بلاک لیست» درست کنین، قفل زمانی بذارین و بعد ناامیدانه سعی کنین پسورد تصادفی رو که افزونه ایجاد کرده پیدا کنین! با این افزونه حتی می تونین افزونهای دیگر یا سایتایی رو که در Incognito Mode باز شدن بلاک کنین.

زنگ تفریح

اگه همه لیست رو خوندین، دیگر وقتش رسیده که زنگ تفریحی داشته باشین. خوشبختانه واسه این کار هم افزونه داریم: Take a Break در بازه های زمانی مورد نظرتون به شما سیخونک می زنه تا از جا بلند شید و کمی راه برید. می تونین انتخاب کنین که واسه این اخطار زبانه ی جدیدی براتون باز شه یا یک اخطار روی صفحه بگیرین یا حتی یک صفحه pop-up باز شه.

منبع : fastcompany.com۱

دسته‌ها: آموزشی