اگه شمام از اون دسته آدمای بامسئولیت هستین که شش روزِ هفته رو سر کار می رن، شاید امید دارین که آخرش یک روزی افزایش رتبه کاری پیدا کنین. حسابی کار می کنین، هر وظیفه ای رو که به شما محول می شه، بالاتر از انتظارات مدیرتون به انجام می رسانید و همیشه یک ربع پیش از شروع شیفت سر کار هستین. اما صرف اینکه بعضی از این ویژگیای کارمند نمونه رو دارین، به این معنی نیس که مدیرتون حتما اون افزایش رتبه کاری یا افزایش حقوق رو که شایسته اش هستین به شما می ده. به جز حضور به موقع سر کار، عوامل دیگری هم هستن که باید درنظر گرفته شن. مثلا زبون بدن تون می تونه یکی از همون چیزایی باشه که شما رو از پیشرفت شغلی بازداشته ان. ممکنه بدون اینکه خودتون متوجه باشین، همیشه دست هاتون رو در هم گره کنین یا در صندلی خود فرو برید. شاید این نکته های ظریف در منزل یا در جمع دوستان مسئله مهمی حساب نشن، اما در محل کار می تونن باعث شن که مضطرب یا بی لیاقت به نظر برسین. شاید هم اصلا نمی دونین چه اشتباهاتی در زبون بدن انجام دهنده میشید! در این مقاله، با ۱۹ اشتباهی که واسه پیشرفت شغلی باید از اونا دوری کنین، آشنا میشید.

 

۱. فرورفتن در صندلی

همه میدونن که فرورفتن در صندلی نه تنها واسه پشت شون ضرر داره، حتی ممکنه باعث ایجاد حس کوچیکی و بی اهمیتی هم بشه.

اما اگه شما در محل کارتون همیشه در صندلی فرو برید، رئیس تون یا بقیه کارمندان ممکنه تصور کنن که به کار اهمیت نمی بدین یا در محل کار بیش ازحد راحت هستین. راه حل چیه؟ میزهای وایس تاده رو امتحان کنین. این میزها نه تنها باعث می شن صاف بایستید، بلکه می تونن باعث شن تا بقیه باور کنن که شما به کارتون تعهد بیشتری هم دارین.

۱۹ اشتباه خطرناک زبون بدن که مانع پیشرفت شغلی می شه آموزشی

۲. پشت چشم نازک کردن

ترک این یکی آسونه؛ پشت چشم نازک کردن اصلا کار خوبی نیس. این حرکت واقعا گستاخانه س و نشونه نبود تحمل شما واسه شنیدن حرف هاییه که باب میل تون نیستن یا به نظرتون خنده دار و احمقانه یا تکراری بین.

۳. گره کردن دستا یا پاها

۱۹ اشتباه خطرناک زبون بدن که مانع پیشرفت شغلی می شه آموزشی

شاید وقتی در جلسه مشغول گوش کردن به رئیس تون هستین، گره کردن و روی هم انداختن دستا و پاها باعث شن احساس راحتی کنین، اما ممکنه این رفتار غیرکلامی به دور و بریا تون انرژیای منفی بده. مثلا، شاید بقیه با شما رابطه برقرار نکنن، چون فکر می کنن حالت دفاعی دارین، لجوج هستین یا احساس صمیمیتی با اونا ندارین. هیچکی اینجور برخوردهایی رو دوست نداره.

اما اگه در دفتر خود تنها هستین و روی یک پروژه سخت کار می کنین، می تونین دست هاتون رو به هم گره کنین. تحقیقی از ران فریدمن (Ron Friedman) و اندرو جی الیوت (Andrew J. Elliott) نشون دهنده اینه که اگه این زبون بدن رو به کار بگیرین، تا ۳۰ درصد احتمال بیشتری داره که تمرکز خود رو در طول انجام کار حفظ کنین. پس بعضی وقتا می تونین گره کنین.

۴. تجاوز به حریم شخصی

۱۹ اشتباه خطرناک زبون بدن که مانع پیشرفت شغلی می شه آموزشی

خواه با همکارتان فوق العاده صمیمی باشین خواه نباشید، درهرحال بهتره درباره موضوعات شغلی، فاصله مناسب رو با دوستان و همکاران در محل کار و البته رئیس تون حفظ کنین. اگه این فاصله رو رعایت نکنین، باعث میشید اون طرف احساس ناراحتی کنه و حتی حضور شما رو یه جور تهدید بدونه. بهترین قانونی که میشه در اینجور زمانی رعایت کرد چیه؟ حدود ۱ تا ۲/۵ متر فاصله خوبی بین شما و همکاران تونه.

۵. تکرار نکردن حرکات بقیه

تکرار حرکات همکاران، شانس شما رو واسه ایجاد رابطه مثبت با اونا افزایش می ده. به چه دلیل؟ چون مثل آینه عمل کردن در برخورد با بقیه، که به «اثر آفتاب پرست» معروفه، بیشتر به شما اجازه می ده گفت وگوهای عمیق تری با بقیه داشته باشین که در بلندمدت باعث اعتماد بیشتر اونا به شما می شه.

۶. برقرار نکردن رابطه چشمی

۱۹ اشتباه خطرناک زبون بدن که مانع پیشرفت شغلی می شه آموزشی

اینکه هنگام مصاحبه ی کاری نباید رابطه چشمی قطع شه رو همه میدونن. همین مورد رو باید واسه زمانی که در گفت وگوهای کاری شرکت می کنین هم درنظر بگیرین. اگه کسی به چیزی که می گه باور کافی نداشته باشه یا ترجیح بده در گفت وگوهای خجالت آور شرکت نکنه هم رابطه چشمی برقرار نمی کنه. اما اگه می خواید شانس خود واسه داشتن گفت وگوهای بهتر با بقیه در محل کار رو افزایش بدین، وقتی درحالِ صحبت هستن، به چشمان شون نگاه کنین، چون این کار باعث ایجاد ارتباطی قوی تر بین هر دوی شما می شه.

۷. شُل دست دادن

۱۹ اشتباه خطرناک زبون بدن که مانع پیشرفت شغلی می شه آموزشی

حتما تا به حال با اون کسائی دست دادین که دست شون مثل ماهی لیز می خوره یا اصلا اون قدر بی حال دست میدن که حال شما رو هم می گیرن! دست دادن در مناسبات کاری اهمیت زیادی داره. البته پیشنهاد می کنیم هنگام دست دادن، دست همکارتان رو به طرف خود نکشید یا اون قدر محکم دست ندین که استخوان طرف بشکنه، اما باید وضعیت خوبی داشته باشین، رابطه چشمی برقرار کنین، خوب و محکم دست بدین.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   ۲۰ روش واسه اینکه همیشه خوشحال باشین

۸. یواشکی وارد شدن

اولین برخورد واقعا مهمه. وقتی وارد یک اتاق یا جلسه میشید، سلام کنین. حتی اگه دیرتر از بقیه اومدید بازم این رو فراموش نکنین. می تونین لبخندی بزنین یا سری تکون بدین.

۹. کسل به نظر رسیدن

۱۹ اشتباه خطرناک زبون بدن که مانع پیشرفت شغلی می شه آموزشی

زل زدن به ساعت، نقاشیای بی هدف روی کاغذ، آه کشیدن پشت میز! همه این چیزها می تونن به رئیس تون نشون بدن که شما در محل کار کسل هستین، حتی وقتی که خودتون تصور نمی کنین حواس طرف به شما باشه.

سعی کنین حواس تون به زبون بدن باشه، به ویژه ازآنجایی که رفتارهای غیرکلامی مسئول ۵۵ درصد از پیامایی هستن که مخابره می کنین. اگه کسل هستین، قدمی بزنین یا از همکاران تون بپرسید کمکی احتیاج دارن یا نه. سر کار هر قدر فعال تر باشین، حس بهتری دارین.

۱۰. انجام حرکتای عصبی

۱۹ اشتباه خطرناک زبون بدن که مانع پیشرفت شغلی می شه آموزشی

قلنج شکستن، بازی با مو، جویدن ناخن و لب، همه نمونه هایی از حرکت عصبی هستن.

شاید انجام این کارای کوچیک در منزل اشکالی نداشته باشه، اما جلوی رئیس یا همکاران می تونه از اعتبار شما کم کنه و باعث شه بقیه فکر کنن شما مضطرب یا بی لیاقت هستین. از همکاری صمیمی بخواهید وقتی ناخودآگاه مشغول انجام یکی از این تیکای عصبی هستین، به شما اشاره کنه. هر قدر کمتر عصبی باشین، آروم تر و مطمئن تر به نظر می رسین، رفتاری که همیشه باعث پیروزی می شه.

۱۱. تکیه دادن به دیوار یا مبلمون

۱۹ اشتباه خطرناک زبون بدن که مانع پیشرفت شغلی می شه آموزشی

صاف بایستید. صاف ایستادن باعث می شه بقیه بدونن که شما هوشیار هستین و اعتمادبه نفس دارین. فاصله پاها رو به اندازه عرض شونِه نگه دارین و به چار ستون بدن تون تکیه کنین.

۱۲. لبخند نزدن

لبخند داشتن یکی از آسون ترین راه ها واسه انتقال اعتمادبه نفسه. با این کار تعهد خودتون به کار رو نشون میدید.

۱۳. مخفی کردن دستا

واسه درون گراها خبر ناجوری داریم؛ مخفی کردن دست هنگام گفت وگو می تونه نشون دهنده ی غیرقابل اعتماد بودن باشه. ضمنا اینکه طبق مطالعه ای از کالگیت یونیورسیتی، اگه موقع صحبت کردن از دست هاتون استفاده کنین، مردم بیشتر تمایل دارن به شما گوش بدن. البته نباید دستان خود رو طوری در هوا تکون بدین که مثلا اهمیتی نمی بدین. باید کف دست هاتون باز و به طرف بالا باشه تا قابل اعتماد و شفاف دیده شید.

۱۴. نگاه کردن به ساعت

۱۹ اشتباه خطرناک زبون بدن که مانع پیشرفت شغلی می شه آموزشی

بیش ازحد به ساعت خود نگاه نیندازید؛ به ویژه اگه مشغول گفت وگو با همکارتان هستین. نگاه کردن به ساعت بی حوصلگی رو میرسونه و ممکنه بی احترامی تلقی شه.

۱۵. استفاده از حرکات بزرگ نمایی آمیز

۱۹ اشتباه خطرناک زبون بدن که مانع پیشرفت شغلی می شه آموزشی

در بیشتر کار و کاسبیا، با گذشت زمان فرهنگِ راحت تربودن گسترش پیدا کرده. اما این معنیش این نیس که شما می تونین نظرات خود رو با حرکات بزرگ نمایی شده بگید. حرکات شدید دست می تونن نشون بدن که شما غیرحرفه ای هستین و اعتمادبه نفس زیادی ندارین. این نوع رفتارهای غیرکلامی رو در کمه کمِ ممکن نگه دارین، مگه اینکه با دوستان نزدیک در حال خوش گذرانی باشین.

۱۶. رو برگردوندن از حضار در جلسات کاری

اگه بدن تون به طرف حضار نیس، این احتمال هست که بی توجه یا حتی گستاخ به نظر برسین. شونه ها و بدن خود رو به طرف گروه برگردانید. اگه هم روی صندلی نشسته اید، صندلی تون رو به طرف گروه بچرخونین.

۱۷. استفاده ی همیشگی از تلفن

۱۹ اشتباه خطرناک زبون بدن که مانع پیشرفت شغلی می شه آموزشی

بهتره زیاد از تلفن استفاده نکنین، مگه اینکه صحبت با تلفن جزئی از کارتون باشه.

استفاده از تلفن در محل کار، به ویژه در جلسه، بی احترامی به شخصیه که صحبت می کنه. سعی کنین رابطه خود با تلفن تون رو در کمه کم ممکن نگه دارین و اگه باید جلوی همکارتان از اون استفاده کنین، پیش از اونکه سرتون در گوشی فرو برود، از اون عذرخواهی کنین.

۱۸. خساست در سر تکون دادن

لبخندها و سر تکون دادنای ساده بیشتر می تونن به عنوان حرکات غیرکلامی قدرتمندی حساب شن که باعث می شن بقیه بدونن شما فعالانه درحالِ گوش دادن هستین. حس خوبی داره، امتحان کنین!

۱۹. انصراف از همکاران

۱۹ اشتباه خطرناک زبون بدن که مانع پیشرفت شغلی می شه آموزشی

با اینکه وقتی در شغل جدیدی مشغول میشید خجالت کشیدن طبیعیه، اما نباید بین خود و همکاران جدیدتون فاصله بندازین، چراکه ممکنه به نظر برسه نمی خواهید جزئی از گروه باشین. تحقیقات نشون دهنده اون هستن که وقتی خود رو از کسی دور نگه می دارین، اون شما رو بی علاقه، ناراحت و حتی بی اعتماد تلقی می کنه. من پیشنهاد می کنم از اون پیله خود بیرون بیایید و واسه ایجاد رابطه با همکاران تون کمی نزدیک تر شید. 


دسته‌ها: آموزشی