واسه اینکه با ویژگیای رفتاری افراد بسیار خلاق آشنا شید، می تونین ویدیوی زیر رو هم ببینین.

مرورگر شما قادر به پخش ویدیو نیس.

خلاقیت روشای رازآمیز و بیشتر متناقضی داره. تفکر خلاقانه یک ویژگی پایدار و تعیین کننده در بعضی شخصیت هاس، اما ممکنه طبق موقعیت و بستر موجود تغییر کنه. سر و کله ی انگیزه و ایده پردازی بیشتر خیلی اتفاقی و از ناکجاآباد پیدا می شه و اون زمانی که بیشتر از همیشه به این دو احتیاج داریم، گم وگور می شن. تفکر خلاق هم نیازمند شناخت پیچیده ایه و با این حال جدا از روند اندیشیدن عمل می کنه.

۱۸ ویژگی رفتاری افراد بسیار خلاق آموزشی

۱۸ ویژگی رفتاری افراد بسیار خلاق آموزشی

علم اعصاب، تصویری بسیار پیچیده از خلاقیت ارائه می ده. همونجوریکه محققان فهمیدن، خلاقیت چیزی بیشتر از فرق راست مغز و چپ مغز بودنه (راست مغز بودن یعنی خلاق و احساساتی بودن و چپ مغز بودن یعنی منطقی و تحلیلی بودن). ، به نظر میاد که خلاقیت تعداد خیلی از فرایندهای شناختی، مسیرهای عصبی و احساسات رو درگیر می کنه و ما بازم درک کاملی از نحوه ی کار ذهن رویاپردازمان نداریم.

اگه بخوایم از دید روان شناسی صحبت کنیم، شکلای جور واجور شخصیتای خلاق رو به سختی میشه شناسایی و مشخص کرد. بیشتر به خاطر این که اینجور شخصیتایی پیچیده و مخالف هستن و به دوری جستن از عادات و روزمرگی مایل ترن. این بحث تنها شامل یک کلیشه ی شخصیتی از «هنرمند رنج کشیده» هم نمی شه، بلکه هنرمندها ممکنه واقعا افراد پیچیده تری باشن. تحقیقات نشون داده که خلاقیت لازمه به هم پیوستن چندین ویژگی، رفتار و تاثیرات اجتماعی روی یک فرده.

۱۸ ویژگی رفتاری افراد بسیار خلاق آموزشی

دکتر «اسکات بَری کافمَن» (Scott Barry Kaufman)، مدیر علمیِ مؤسسه ی قوه ی تخیل (Imagination Institute) در دانشگاه پِنسیلوانیا، در مصاحبه ای با نشریه ی خبری اینترنتیِ «هافینگتن پُست» می گه: « واسه افراد خلاق هم سخته که خودشون رو بشناسن، چون شخصیت خلاق از شخصیت غیرِخلاق بسیار پیچیده تره. در شخصیتای خلاق بیشتر چیزایی که بیشتر به چشم بین تناقضات شخصیتی این افراده. افراد خیال پرداز، معمولا افکار پریشون تری دارن.»

۱. اونا خیال پردازی می کنن

۱۸ ویژگی رفتاری افراد بسیار خلاق آموزشی
والت دیسنی، انیمیشن ساز آمریکایی

افراد خلاق برخلاف چیزی که معلم سوم دبستان شون به اونا گوشزد کرده، باور دارن که خیال پردازی اصلا وقت تلف کردن نیس.

به گفته کافمن و «ربه کا ال. مک میلان» (Rebecca L. McMillan)، روان شناس، که به کمک هم مقاله ای با عنوان «قصیده ای در وصف خیال پردازیِ مثبت و سازنده» نوشتن، پرسه زنی ذهن می تونه به روند «تولید خلاقه» کمک کنه. البته خیلی از ما بنا به تجربیات مون میدونیم که بهترین ایده هامون خیلی اتفاقی و هنگامی که ذهن مون جایی دیگر بوده، پیدا شدن.

گرچه خیال پردازی ممکنه بی فکری به نظر برسه، یکی از تحقیقات انجام شده در سال ۲۰۱۲ نشون داده که این کار می تونه شامل حالتی از درگیری شدید ذهنی باشه. خیال پردازی می تونه باعث اتصالات و بینشای یهویی شه، چون به توانایی ما در یادآوری اطلاعات در روبرو شدن با حواس پرتیا رابطه داره. عصب شناسان فهمیدن که روندهای ذهنی درگیر در خیال پردازی، با روندهای ذهنی درگیر در تخیل و خلاقیت یه جوره.

۲. اونا همه چیز رو مشاهده می کنن

۱۸ ویژگی رفتاری افراد بسیار خلاق آموزشی
جلال آل احمد، نویسنده و مترجم ایرونی

جهان واسه مردم خلاق در حکم یک صدفه. اونا همه جا و در هر موقعیتی فرصتایی رو می بینن و همیشه در حال جمع آوری اطلاعاتی هستن که تغذیه ای واسه حالات خلاقانه شون هستن. همونجوریکه به دفعات از «هِنری جِیمز» (Henry James)، نویسنده ی آمریکایی، نقل شده، نویسنده کسیه که هیچ چیزی از دیدش مخفی نمی موند.

«جوآن دیدی یِن» (Joan Didion)، نویسنده ی آمریکایی، همیشه و همه جا یک دفترچه همراه داشت و می گفت که مشاهداتش رو دور و بر افراد و رخدادها یادداشت می کنه تا در آخر بتونه از اونا به عنوان روشی واسه شناخت بهتر پیچیدگیا و تناقضات ذهن خودش استفاده کنه.

دیدی یِن در مقاله ای با عنوان «دور و بر همراه داشتن دفترچه» (On Keeping A Notebook) می نویسه: «دفترچه هامون ما رو لو میدن، چون گرچه ما وظیفه شناسانه همه چیزایی رو که در دور مون می بینیم ضبط می کنیم، مَخرجِ مشترکِ همه چیزایی که می بینیم همیشه، به طور شفاف و بی شرمانه ای، «منِ» کینه توزِ خودمونه. ما اینجا از دفترچه ای واسه استفاده ی عمومی حرف نمی زنیم که شاملِ مجموعه ای ساختاریافته از تفکرات و اندیشه های قابل احترام و دلپذیر و مایه افتخارمان باشه. بلکه درباره چیزی خصوصی صحبت می کنیم، درباره تکهای ریزی از رشته های افکار که کوچیک تر از اون هستن که مورد استفاده قرار گیرند، مجموعه ای سرگردان و غیر قابل تمیز که تنها واسه شخص نشونه گذار اون دارای معنا و مفهومه.»

۳. اونا زمانایی کار می کنن که بیشترین بهره وری رو دارن

۱۸ ویژگی رفتاری افراد بسیار خلاق آموزشی
کارل گوستاو یونگ، روان دکتر و متفکر سوییسی

خیلی از هنرمندان بزرگ میگن که بهترین کارای شون رو صبح خیلی زود یا آخر شب انجام میدن. «ولادیمیر نابوکوف» (Vladimir Nabokov)، رمان نویس روس-آمریکایی، به محض اینکه از خواب بیدار می شد، ساعت ۶ یا ۷ صبح، شروع به نوشتن می کرد و «فرانک لوید رایت» (Frank Lloyd Wright)، آرشیتکت و طراح داخلیِ اهل آمریکا، ساعت ۳ یا ۴ صبح از خواب بیدار می شد و چندین ساعت کار می کرد و دوباره می خوابید. فرقی نمی کنه چه ساعاتی، اما افرادی با کارایی خلاقانه بیشتر میدونن که چه زمانایی ذهن شون شروع به کار می کنه و پس روزشون رو طبق اون برنامه ریزی می کنن.

۱۸ ویژگی رفتاری افراد بسیار خلاق آموزشی

۴. اونا زمانایی رو در تنهایی می گذارنند

۱۸ ویژگی رفتاری افراد بسیار خلاق آموزشی
جلال الدین محمد بلخی معروف به مولانا، شاعر مشهور ایرونی

«رولو مِی» (Rollo May)، روان شناسِ وجودگرایِ اهل آمریکا می نویسه: «واسه باز گذاشتن راه خلاقیت، هر فردی باید ظرفیت استفاده ی سازنده از تنهایی اش رو داشته باشه و بر ترس از تنها بودن غلبه کنه.»

هنرمندان و افراد خلاق بیشتر به عنوان افراد منزوی دسته بندی می شن و با اینکه شاید مسئله این نباشه، تنهایی و تنهایی می تونه کلید ایجاد بهترین کارای شون باشه. از نظر کافمن، این موضوع با رویاپردازی مرتبطه. چون ما باید زمانی رو واسه تنها بودن در اختیار خودمون بذاریم تا ذهن مون امکان پرسه زدن رو پیدا کنه.

اون می گه: «شما باید با ندای درون تون رابطه برقرار کنین تا در آخر قادر به بیان اون شید. اگه با خودتون تماس برقرار نکنین و درباره خودتون لفتش ندین، یافتن ندای خلاق درون تون سخت هستش.»

۵. اونا مشکلات زندگی رو به نفع خودشون برمی گردونن

۱۸ ویژگی رفتاری افراد بسیار خلاق آموزشی
اپرا وینفری، کارگردان و مجری آمریکایی

خیلی از داستانا و آهنگای تمثیلی در طول تاریخ از درد و رنج زیاد و دلشکستگی بسیار الهام گرفتن و جنبه ی مثبت اینجور رقابتایی اینه که می تونن کاتالیزور ایجاد آثار هنری بزرگ شن. یکی از بخشای نوظهور روان شناسی به نام «شکوفایی پساحادثه ای» (post-traumatic growth)، میگه که خیلی از مردم می تونن از سختیا و حوادث سالای ساده زندگی شون در جهت رشد و شکوفایی خلاقانه و پایدار در زندگی استفاده کنن. به طور خاص، محققان فهمیدن که حوادث زندگی می تونن به افراد کمک کنن تا در موردایی مثلِ ارتباطات بین فردی، معنویت، قدر دانستنِ زندگی، قدرت فردی و -مهم تر از همه در مورد خلاقیت- یافتنِ فرصتای تازه در زندگی بهره ببرن.

کافمن می گه: «خیلی از افراد می تونن از این موضوع به عنوان سوخت محرکی استفاده کنن که واسه رسیدن به دیدگاه متفاوتی از واقعیت، احتیاج دارن. چیزی که در زندگی این افراد اتفاق افتاده اینه که دیدگاه اونا نسبت به دنیا، به عنوان محلی امن یا به عنوان جایی خاص، در برهه ای از زمان، در هم شکسته و باعث شده یه قدم به عقب بردارن و به محیط دور و بر شون با دیدی تازه و نو نگاه کنن. این زاویه دید جدید شرایط رو واسه بروز خلاقیت مناسب می کنه.»

۶. اونا به دنبال تجربیات تازه هستن

۱۸ ویژگی رفتاری افراد بسیار خلاق آموزشی
آلبرت انیشتین، فیزیکدان و دانشمند آلمانی

افراد خلاق عاشق این هستن که خودشون رو در خطر تجربیات، احساسات و حالات ذهنی تازه بذارن و این گشادگی، پیشگوی مهمی از خروجیا و نتایج خلاقانهه.

کافمن می گه: «آغوش گشودن به طرف تجربه های نو همیشه قوی ترین نشونه دستاوردهای خلاقانهه. این شامل جنبه های جور واجور و زیادی می شه، اما همه اونا به هم در رابطه هستن: کنجکاوی فکری، جست وجوی هیجان، پذیرش هیجانات و پذیرا بودن نسبت به تخیلات. چیزی که همه اینا رو با هم جمع می کنه، محرکی واسه کشف شناختی و رفتاریِ جهانه، هم دنیای درون تون و هم دنیای بیرون تون.»

۷. اونا شکست می خورن

۱۸ ویژگی رفتاری افراد بسیار خلاق آموزشی
توماس ادیسون، مهندس و مخترع آمریکایی

کافمن می گه: «قدرت تحمل، پیش احتیاج موفقیت در خلاقیته.» انجام کارای خلاقانه بیشتر به شکل روندی از شکستای پشت سر هم توضیح می شه تا در آخر چیزی رو پیدا می کنین که موندگار می شه. به همین دلیله که افراد خلاق، یا دستِ کم اونایی که موفق شدن، یاد گرفتن که به شکستای شون خیلی اهمیتی ندن.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   ۲۰ رازی که افراد خوشحال هیچوقت به شما نمیگن 

«استیوِن کاتلِر» (Steven Kotler)، یکی از نویسندگان سایت «فوربس»، در نوشته ای با عنوان «انیشتین، خیلی باهوش ی خلاق» می نویسه: «افراد خلاق شکست می خورن و بهترینای شون بیشتر از همه شکست می خورن.»

۸. اونا سوالات بزرگ می پرسند

۱۸ ویژگی رفتاری افراد بسیار خلاق آموزشی
ماری کوری، فیزیکدان و شیمی دان اهل لهستان

افراد خلاق به شکل سیر نشدنی کنجکاوند. اونا زندگی امتحان شده ای رو انتخاب می کنن و حتی با بالاتر رفتن سن شون هم، حس کنجکاوی شون رو نسبت به زندگی حفظ می کنن. این افراد چه از راه مکالمات زیاد و چه از راه پرسه زنی ذهنی، به دنیای دور و بر شون نگاه می کنن و می خوان بدونن به چه دلیل و چیجوری دنیا به این صورته.

۹. اونا مردم رو مشاهده می کنن

۱۸ ویژگی رفتاری افراد بسیار خلاق آموزشی
اصغر فرهادی، کارگردان و فیلم نامه نویس ایرونی

به خاطر این که افراد خلاق، به طور طبیعی مشاهد گر و درباره زندگی بقیه کنجکاوند، بیشتر عاشق این هستن که مردم رو نگاه کنن و حتی ممکنه بعضی از بهترین ایده هاشو رو از این راه به دست بیارن.

کافمن می گه: «مارسل پروست تقریبا همه عمرش رو به مردم نگری گذراند و مشاهداتش رو یادداشت می کرد. این مشاهدات و یادداشتا در آخرش از کتاب هاش درآوردند. واسه بیشتر نویسندها، مردم نگری بسیار بااهمیته. اونا مشاهده گران دقیقی از طبیعت آدم هستن.»

۱۰. اونا خطر پذیر هستن

۱۸ ویژگی رفتاری افراد بسیار خلاق آموزشی
لویی پاستور، شیمی دان و زیست شناس اهل فرانسه

بخشی از انجام کارای خلاقانه، خطر پذیریه و خیلی از افراد خلاق با خطر کردن در جنبه های جور واجور زندگی شون به رشد و شکوفایی می رسن.

استیون کاتلر در فوربس می نویسه: «رابطه عمیق و بامعنایی بین خطر کردن و خلاقیت هست و این چیزیه که بیشتر ندیده گرفته می شه. خلاقیت، عمل ایجاد چیزی از هیچه و نیازمند اینه که قمارهایی که در مرحله اول طبق تخیل خود اونا رو در پیش گرفتیم، پیش عموم هم بگیم. این کارِ افراد ترسو و خجالتی نیس. زمان تلف شده، آبروی از دست رفته و پول خرج شده، همه از مشکلات جانبیِ خلاقیتای ناکام هستن.»

۱۸ ویژگی رفتاری افراد بسیار خلاق آموزشی

۱۱. اونا زندگی رو به چشم فرصتی واسه نشون دادن خودشون می بینن

۱۸ ویژگی رفتاری افراد بسیار خلاق آموزشی
شهرام ناظری، خواننده و موسیقی دان ایرونی

«فِرِدریش ویلهِلم نیچه» (Friedrich Wilhelm Nietzsche)، فیلسوف شهیر آلمانی، بر این باور بود که زندگی و دنیا رو باید به چشم اثری هنری نگریست. افراد خلاق بیشتر از بقیه اینجور دیدی دارن و همیشه به دنبال فرصتایی واسه بیان خودشون در زندگی روزمره هستن.

کافمن می گه: «بیان خلاقانه همون خودبیان گری و تجلی خوده. خلاقیت چیزی بیشتر از بیان فردیِ نیازها، آرزوها و ویژگیای خودتون نیس.»

۱۲. اونا علایق حقیقی شون رو دنبال می کنن

۱۸ ویژگی رفتاری افراد بسیار خلاق آموزشی
مریل استریپ، بازیگر اهل آمریکا

افراد خلاق ذاتا باانگیزه هستن. یعنی انگیزه شون واسه عمل کردن، به جای آرزوی تشویق یا معروفیت، از میلی داخلی نشأت میگیره. روان شناسان اثبات کردن که افراد خلاق از فعالیتای رقابت برانگیز انرژی می گیرن که از نشونه های انگیزهِ ذاتیه. تحقیقات نشون دادن که تنها فکر کردن به دلایل داخلی واسه انجام یک فعالیت، ممکنه واسه تقویت خلاقیت کافی باشه.

«ام.اِی. کالینز» و «تِرزا ام. آمابیل» در کتابی با عنوانِ «راهنمای خلاقیت» می نویسند: «افراد خلاقِ برجسته مسائل رقابت برانگیز و خطری رو انتخاب می کنن و با علاقه با اونا درگیر می شن و اینطوری حسی قوی از قوی بودنِ به دلیل توانایی استفاده از استعدادهای شون رو تجربه می کنن.»

۱۳. اونا از محدوده ذهنی خود خارج می شن

۱۸ ویژگی رفتاری افراد بسیار خلاق آموزشی
پابلو پیکاسو، نقاش، شاعر و پیکرتراش اسپانیایی

کافمن می گه یکی دیگر از اهداف خیال بافی اینه که به ما کمک کنه از دیدگاه های محدود خودمون بیرون بیاییم و روشای دیگرِ اندیشیدن رو کشف کنیم که می تونه یکی از عواید مهم کار خلاقانه باشه.

کافمن می گه: «خیال بافی واسه این به وجود اومده تا به ما کمک کنه که «اینجا و حالا» رو آزاد کنیم. شبکه مغزی ای که مربوط به خیال پردازیه، همون شبکه مغزی ایه که با نظریه ی ذهن (theory of mind) هم مرتبطه. من دوست دارم نام اونو «شبکه مغزی تخیل» بذارم. این شبکه به شما اجازه می ده که خود آینده تون رو تجسم کنین، اما به شما این امکان رو هم می ده که تصور کنین بقیه به چی فکر می کنن.»

تحقیقات نشون دادن که ایجاد «فاصله روانی»، یعنی از دیدگاه فرد دیگری به موضوع نگاه کردن یا فکر کردن به یک سوال طوری غیرواقعی یا ناآشنا، هم می تونه به اندیشیدن خلاقانه کمک کنه.

۱۴. اونا سررشته ی زمان از دست شون درمی رود

۱۸ ویژگی رفتاری افراد بسیار خلاق آموزشی
ارنست همینگوی، نویسنده ی آمریکایی

افراد خلاق درمی یابند هنگامی که در حال نوشتن، رقصیدن، نقاشی کردن یا بیان خودشون به هر راه دیگری هستن، احساس «غوطه ور شدن» در کارشون یا همون حسی رو دارن که به اونا کمک می کنه در بالاترین سطح از تواناییای شون اثری رو ایجاد کنن. «تچان» (flow) حالتی روانیه که در اون فرد از اندیشیدن خودآگاه بالاتر میره و به حالتی تشدیدیافته از تمرکز و آرامشِ بدون سعی می رسه. هنگامی که فردی در این حالته، نسبت به هر گونه فشار یا حواس پرتی داخلی یا بیرونی که بتونه مانع از عملکردش شه، ایمن میشه.

۱۸ ویژگی رفتاری افراد بسیار خلاق آموزشی

هنگامی در این حالت قرار می گیرین که فعالیتی رو انجام بدین که هم از اون لذت می برین و هم در اون مهارت دارین و در عین حال شما رو به رقابت هم می کشه، همونجوریکه هر کار خلاقانه ای اینگونهه.

کافمن می گه: «افراد خلاق نه تنها چیزی که دوست دارن رو، پیدا کردن، بلکه به مهارتی در اون رسیدن که بتونن در اون کار غوطه ور شن و حالت تچان رو تجربه کنن. این حالت نیازمند تطابقی بین مجموعه مهارتاتون با کار یا فعالیتیه که مشغول اون هستین.»

۱۵. اونا دور شون رو پر از زیبایی می کنن

۱۸ ویژگی رفتاری افراد بسیار خلاق آموزشی
لودویک فن بتهووِن، موسیقی دان آلمانی

افراد خلاق سلیقه ی بسیار خوبی دارن و پس از اینکه دور شون رو با زیبایی پر کنن، لذت می برن.

مطالعه ای که در مجله «روان شناسیِ زیبایی شناسی، خلاقیت و هنر» (Psychology of Aesthetics, Creativity, and the Arts) چاپ شده نشون می ده که موسیقی دانا، شامل موسیقی دانای ارکسترها، مدرسای موسیقی و تک نوازها، حساسیت و جواب گویی بالایی نسبت به زیباییِ هنری دارن.

۱۶. اونا نقاط رو به هم وصل می کنن

۱۸ ویژگی رفتاری افراد بسیار خلاق آموزشی
استیو جابز، مخترع آمریکایی، بنیان گذار شرکت اپل

اگه تنها یک چیز وجود داشته باشه که افراد خیلی خلاق رو از بقیه جدا کنه، توانایی دیدن فرصتا در جاهاییه که بقیه نمی بینن. یا یعنی، بصیرت! خیلی از هنرمندان و نویسندگان بزرگ گفتن که خلاقیت واقعا توانایی وصل کردن نقطه هایی به یک دیگره که بقیه شاید هیچوقت به فکر وصل کردن شون نیفتاده باشن.

«استیو جابز» می گه:

«خلاقیت تنها وصل کردن چیزها به یکدیگره. هنگامی که از افراد خلاق می پرسین چه جوری این کار رو انجام دادن، اونا کمی احساس گناه می کنن چون واقعا کاری انجام نداده ان، بلکه فقط چیزی رو دیده ان که پس از یه مدت به نظرشون روشن اومده، اونا فقط تونسته ان تجربیات شون رو به هم وصل کنن و چیزای تازه ای بسازند.»

۱۷. اونا همیشه چیزایی رو تغییر میدن

۱۸ ویژگی رفتاری افراد بسیار خلاق آموزشی
تیم برتون، نویسنده و کارگردان آمریکایی

کافمن می گه که مختلفی تجربیات، بیشتر از هر چیز دیگر، واسه خلاقیت حیاتیه. افراد خلاق دوست دارن چیزها رو تغییر، چیزای تازه ای رو تجربه کنن و از هر چیزی که زندگی رو یکنواخت تر می کنه، دوری کنن.

کافمن می گه: «افراد خلاق تنوع بیشتری در تجربیات شون دارن و عادت کردن قاتل مختلفیِ تجربیاته.»

۱۸. اونا واسه جمع کردن حواس وقت می ذارن

۱۸ ویژگی رفتاری افراد بسیار خلاق آموزشی
چارلی چاپلین، بازیگر و کارگردان اهل انگلستان

افراد خلاق ارزش یک ذهن شفاف و متمرکز رو میدونن، چون کارشون بهش وابسته. خیلی از هنرمندان، کارآفرینان، نویسندگان و بقیه کسائی که کارای خلاقانه می کنن، مثل «دِیوید لینچ»، از مدیتیشن به عنوان ابزاری واسه دسترسی به خلاقانه ترین حالات ذهن شون استفاده می کنن.

علم هم این ایده رو که جمع کردن حواس واقعا می تونه به روشای زیاد، قدرت مغز رو تقویت کنه، تایید می کنه. مطالعه ای در آلمان در سال ۲۰۱۲ نشون داده که روشای مدیتیشن خاصی می تونه اندیشیدن خلاق رو پیشرفت بخشد. تمرینات جمع کردن حواس با تقویت حافظه و تمرکز، ارتقای سلامت عاطفی، کاهش استرس و اضطراب و بهبود شفافیت روانی مرتبطه و همه اینا باعث بهتر شدن تفکر خلاق می شن.

منبع : huffingtonpost.com

دسته‌ها: آموزشی