همیشه حواس مون هست تاریخ انقضای شیر رو بررسی کنیم و میدونیم تا کِی می تونیم از اجناس بهداشتی نگهداری کنیم، اما متأسفانه حواس مون به تاریخ انقضای بعضی از وسایل خونه نیس. در این مقاله با فهرستی از وسایلی که شاید تا به حال نمی دونستید تاریخ انقضا دارن، آشنا میشید.

 

۱. بالش

عمر به درد بخور بالشا ۲ تا ۳ ساله. با گذشت زمان، بالشا به مکانی واسه رشد هیرهای گردوغبار تبدیل می شن پس از یه مدت تغییر شکل میدن و درصورتی که مورد استفاده قرار بگیرن، گردن درد رو به همراه دارن.

۲. دمپایی راحتی

عمر به درد بخور دمپایی راحتی ۶ ماه. دمپایی راحتی محیطی عالی واسه گسترش آلودگی قارچیه، پس باید خوب شسته شه.

۳. لیف و اسفنج حموم

لیف بیشترین حد تا ۶ ماه و اسفنج حموم تا ۲ هفته قابل استفادهه. اسفنجا و لیفا محل مناسبی واسه رشد قارچا و کپکا هستن. می تونین لیفا رو در آب داغ بجوشونین تا باکتریای مضرشان کشته شه.

۴. حوله

۱۸ وسیله ای که حتی فکرش رو هم نمی کردین که تاریخ انقضا داشته باشه  آموزشی

عمر به درد بخور حولها ۱ تا ۳ ساله. حوله ی خیس محل مناسبی واسه رشد باکتری هاست، حتی شست وشوی همیشگی حولها هم این مشکل رو برطرف نمی کنه.

۵. مسواک

بیشتر از ۳ ماه از مسواک تون استفاده نکنین. وقتی برس مسواکا فرسوده شد، باید عوض شون کنین. اگه به سرماخوردگی یا آنفولانزا هم دچار شدید، باید مسواک جدیدی بخرین وگرنه ممکنه دوباره بهش مریضیا گرفتار شید.

۶. هیدروژن پراکسید

هیدروژن پراکسید ۲ ماه پس از باز کردن، به آب معمولی تبدیل می شه. بطری دربسته ی هیدروژن پراکسید نباید بیشتر از یک سال نگهداری شه.

۷. شونِه

شونه ها کمه کم باید هفته ای یک بار تمیز و سالی یک بار عوض کردن شن. اگه شونِه ی شما از موی طبیعی گراز ساخته شده، باید پس از ۷ تا ۱۰ ماه اونو عوض کنین.

۸. عطر، ادو پرفیوم و ادو تویلت

عطرها و ادو پرفیومایی که اسانس روغنی دارن، تا زمانی که باز نشده باشن ۳ سال و هنگامی که باز شن ۲ سال دووم میارن. ادو تویلتا هم تا زمانی که باز نشن ۴ سال و اگه باز شن ۲ سال موندگاری دارن.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   ۲۲ نکته اثبات شده واسه موفقیت در کنکور و امتحانات 

۹. پستانک

پستانکای لاتکس فارغ از میزان استفاده یا تغییر شکل شون، پس از ۲ تا ۵ هفته باید عوض شن. لاتکس بسیار راحت می شکنه و ممکنه در شکافای اون میکروب رشد کنه.

۱۰. صندلی خودروی نوزاد

با گذشت ۶ تا ۱۰ سال و با مستهلک شدن پلاستیک و فوم، صندلی شکل اصلی خود رو از دست می ده و دیگر محافظ خوبی واسه کودک نیس. توجه داشته باشین همیشه بهتره واسه کودک تون صندلی نو بخرین نه دست ِدوم.

۱۱. لباس زیر

به محض اونکه لباس زیرتون تغییر شکل داد، انعطاف پذیریش رو از دست داد، بیش ازحد بزرگ یا کوچیک شد یا احساس کردین دیگر راحت نیس، بی درنگ و بدون احساس پشیمانی عوضش کنین. عمر به درد بخور لباسای زیر، ۱ تا ۲ ساله.

۱۲. کفش مخصوص دویدن

۱۸ وسیله ای که حتی فکرش رو هم نمی کردین که تاریخ انقضا داشته باشه  آموزشی

پس از ۴۰۰ تا ۵۰۰ کیلومتر دویدن، کفشا خاصیت ضربه گیری شون رو از دست میدن و فشار بیشتری به مفاصل تون وارد می شه. بهتره پس از ۱ سال، کفش هاتون رو عوض کنین.

۱۳. ادویه جات

ادویه جات پس از ۱ تا ۳ سال، مزه و عطرشون رو از دست میدن. ادویهای پودرشده رو نباید بیشتر از ۶ ماه نگهداری کنین.

۱۴. آرد

آرد درجه یک رو تا ۶ ماه و آرد ممتاز رو تا یک سال می تونین نگهداری کنین.

۱۵. کپسول آتیش نشانی

اگه کپسول آتیش نشانی تون خراب شده، مثلا شلنگش ترک خورده س، هرچه زودتر تعمیرش کنین. عمر به درد بخور کپسولای آتیش نشانی ۱۵ ساله.

۱۶. سه راهی برق

هر سه راهی برق ظرفیت مشخصی داره و اگه بیشتر از اون استفاده کنین، دچار مشکل می شه و ممکنه آسیبایی جدی به بار آوَرَد. پس از ۱ تا ۲ سال، سه راهی برق رو عوض کنین.

۱۷. ضدعفونی کننده

بعد از سه ماه ضدعفونی کنندها خاصیت شون رو از دست میدن.

۱۸. حشره کش

تاریخ انقضای حشره کشا ۲ ساله.

منبع : brightside

دسته‌ها: آموزشی