۱. واسه بقیه زندگی نکنین

همه ما شخصیت منحصربه فرد و طرز تفکر خاص خود رو داریم و باید قبول کنیم که در راه زندگی ممکنه پیروز شیم یا شکست بخوریم. پس باید تمرین کنیم که روی پای خود بایستیم و راه خودمون رو بریم. البته خیلی وقتا به مشورت و تجربه بقیه احتیاج داریم تا تصمیم درست تری بگیریم؛ اما نباید تموم فکر و ذکرمون جلب تأیید بقیه باشه، چون این کار ما رو از اهداف مون دور می کنه. اگه فقط به فکر جلب نظر و تأیید بقیه باشیم استقلال مون رو گم می کنیم و از شخصیت اصلی خود دور میشیم.

۱۸ عادت مخربی که همین امروز باید اونا رو ترک کنین آموزشی

۲. بقیه رو مقصر ندانید

۱۸ عادت مخربی که همین امروز باید اونا رو ترک کنین آموزشی

شاید خیلی وقتا آدم دلش بخواد از زیر بار مسئولیت کاری که انجام داده شونِه خالی کنه و تقصیر رو به گردن بقیه یا شرایط بندازه. اما درست اینه که به جای بهونه آوردن به فکر چاره باشیم. به جای اینکه به دنبال پیدا کردن دلیل و مدرک واسه تبرئه ی خودمون باشیم، باید راه حل مشکل رو پیدا کنیم. مقصر دانستن بقیه جزو عادتای بد و مانع پیشرفته. فرقی نداره که جامعه چه جوری با ما رفتار می کنه. ما می تونیم کارا و رفتار خود رو کنترل کنیم و از دل منفی ترین مسائل نکات مثبت رو بیرون بکشیم.

۳. اهداف مبهم نداشته باشین

خیلی از ما ایده، فکر یا رؤیاایی داریم که دل مون می خواد به واقعیت تبدیل شن، اما اگه برنامه منظم، اراده ی قوی و نگاه واقعی نداشته باشیم هیچ شانسی واسه موفقیت جلو ما نمیشه. تعریفِ هدف اولین قدم واسه رسیدن به اینه. باید نقشه راه رو داشته باشیم تا راه رسیدن به خواسته هامون رو بدونیم. بدون نقشه ای که ما رو به طرف آینده راهنمایی کنه، سرگردان و گیج میشیم و راه رو گم می کنیم.

۴. به سلامتی تون توجه کنین

اگه به رفتارهای بدی که سلامت مون رو به خطر میندازن مثل تغذیه ی ناسالم، ورزش نکردن و کم خوابی عادت کنیم، از نظر جسمی و روحی خسته و مضطرب میشیم. مقاومت بدن در برابر مریضیا کم می شه و این عادتای بد کم کم ما رو از پا درمی بیارن. مشکلات جسمی بازدهی رو کاهش میدن، چون وقتی حال مون خوب نباشه قدرت تمرکز رو از دست میدیم و خلاقیت مون هم کم می شه. جدا از اینکه این، حتما باید زمانی رو به تفریح و استراحت اختصاص بدیم. اگه سرتون خیلی شلوغ باشه، خیلی درگیر کار باشیم و زندگی رو زیادی جدی بگیریم شاید چیزای زیاد و مهمی رو از دست میدیم.

۱۸ عادت مخربی که همین امروز باید اونا رو ترک کنین آموزشی

۵. خودتون رو دست کم نگیرید

اگه به توانایی هامون شک کنیم، رؤیاهایمان رو دستی دستی کُشته ایم. تفکر منفی و ترس از شکست جزو عادتای بد هستن و فقط حس دودلی رو تقویت می کنن. اگه همیشه به تواناییا و اهداف خود شک کنیم، احساسات منفی و بدبینانه تموم وجودمون رو پر می کنه. نباید اجازه بدیم که در چرخه افکار منفی قرار بگیریم و عادتای بد مانع رسیدن ما به اهداف مون شن.

یادتون باشه اگه عقب بکشین نمی تونین موفق شید. پس به خودتون ایمان داشته باشین، موفقیت رو تجسم کنین و مطمئن باشین که در آخر پیروز میشید.

۶. تنبلی رو کنار بذارین

وقت تلف کردن ما رو از اهداف مون دور می کنه. چیزای سرگرم کننده ی زیادی در دنیای بیرون وجود دارن که وقت ما رو می گیرن و باعث بی خیالی و تنبلی می شن. اگه متوقف شید و به طرف جلو حرکت نکنین، پیشرفت نمی کنین. برنده کسیه که می دونه از هر فرصتی چه جوری باید استفاده کرد. اگه از برداشتن قدم بعدی بترسید، بی خیال نسبت به موضوع و ساکن میشید. از یک جایی به بعد دیگر نباید نقشه بکشین، فقط باید عمل کنین.

۷. از این شاخه بهش شاخه نپرید

۱۸ عادت مخربی که همین امروز باید اونا رو ترک کنین آموزشی

اعتیاد به شبکه های اجتماعی جزو عادتای بدیه که باید هرچه سریع تر ترک کنین. اگه به استفاده از شبکه های اجتماعی معتاد باشین، هیچ وقت از شر حواس پرتی نجات پیدا نمی کنین. وقتی حواس تون درگیر میلیونا آدم و اتفاقات جور واجور باشه، نمی تونین درست و حسابی تمرکز کنین. اگه سردرگم باشین، اهداف اصلی زندگی اولویت شون رو از دست میدن. پس سردرگمی رو کنار بذارین تا بتونین به هدف هاتون دست پیدا کنین. هر وقت فهمیدین که از این شاخه بهش شاخه می پرید یک نفس عمیق بکشین، آرامش خود رو حفظ و ذهن تون رو پاک کنین تا متمرکزتر و خلاق تر شید.

۱۸ عادت مخربی که همین امروز باید اونا رو ترک کنین آموزشی

آرامش

۸. خودتون یا بقیه رو تخریب نکنین

اگه همیشه با خودتون در مورد جنبه های منفی مسائل صحبت کنین یا بقیه رو تخریب کنین، امواج منفی زیادی رو به زندگی تون راه دادین. وقتی به خودتون می گین: «وای تو چقدر خنگی» یا «هیچ کاری رو نمی تونی درست انجام بدی» به خودتون آسیب میزنین و پس نمی تونین پیشرفت کنین. به همین صورت وقتی بقیه رو تخریب می کنین، پیشرفت اونا رو کُند می کنین.

۹. بعضی وقتا قلمرو آرامش خود رو ترک کنین

۱۸ عادت مخربی که همین امروز باید اونا رو ترک کنین آموزشی

خطر کردن واسه خیلیا ترسناکه. وقتی از ناحیه آسایش تون بیرون می روید، یعنی احتمال شکست هم هست. اما تا زمانی که امتحان نکنین متوجه نمی شین که چه تواناییایی دارین. آدمای موفقی رو به یاد بیارین که قدمای بزرگ و بالاتر از ناحیه امنیت شون برداشتند مثل بیل گِیتس، لاری الیسون، وارن بافِت و ریچارد برانسون. همه اونا شکست رو تجربه کردن، اما خودشون رو جلو کشیدن و موفق شدن. یادتون باشه خطرهای بزرگ شاید موفقیتای بزرگ رو هم به دنبال دارن.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   ۱۸ غذایی که به عضله سازی کمک می کنن 

۱۰. لازم نیس همیشه کامل باشین

هیچ کدوم از ما بی مشکل نیستیم. اگه همیشه واسه کمال محض سعی کنین، واسه خود یک هدف غیرقابل دسترسی گذاشته اید. ممکنه در انجام خیلی کارا عالی باشین، اما کارای زیاد دیگری وجود دارن که با اونا مشکل دارین. بعضی وقتا شکست می خورید و بعضی وقتا پیروز میشید. به جای اینکه از خودتون انتظارهای عجیب و غریبی داشته باشین که هیچ وقت به اونا نمی رسید، قبول کنین که شمام می تونین اشتباه کنین. سعی کنین از اشتباهات خود درس بگیرین. این تجربه ها به شما کمک می کنن رشد کنین و قوی تر شید.

۱۱. منتظر وقت مناسب نمانید

اگه واسه انجام کاراتون منتظر رسیدن وقت مناسب باشین، همیشه باید مثل یک ناظر به زندگی تون نگاه کنین. البته خطرای حساب شده با در نظر گرفتن اقتصاد و وقت گذاشتن واسه تقویت مهارت هاتون بحث دیگریه؛ اما اجازه ندین که ترس حرکت شما رو به طرف جلو متوقف کنه. اگه هیچ وقت شروع نکنین، هیچ وقت پیروز نمی شین.

۱۲. ولخرجی نکنین

۱۸ عادت مخربی که همین امروز باید اونا رو ترک کنین آموزشی

ول خرجی جزو عادتای بدِ خانمان براندازه که می تونه خیلی راحت مشکلات اقتصادی زیادی واسه تون به وجود بیاره و باعث شه که فرصتای موفقیت رو از دست بدین. خیلی از ما نسبت به خرجای کوچیک بی توجه هستیم اما به قول معروف «کم کم جمع شه وانگهی دریا شه». یهو می بینیم هرچه داشتیم رو خرج کردیم و چیزی ته حساب مون باقی نمونده! اگه از اون دسته آدمایی هستین که واسه فراموش کردن مشکلات و بدون برنامه ریزی خرید می کنین، منظورم رو درک کردین. هنگامی که برنامه ریزی مالی داشته باشیم، کمتر به مشکل برمی خوریم. اگه عادت کنیم درست و منطقی پول خرج کنیم، نگرانی ی اقتصادی کمتری داریم، بهتر می تونیم روی کارا تمرکز کنیم و وقت و انرژی بیشتری واسه رسیدن به هدف داریم.

۱۸ عادت مخربی که همین امروز باید اونا رو ترک کنین آموزشی
۱۸ عادت مخربی که همین امروز باید اونا رو ترک کنین آموزشی

۱۳. اهمیت همت رو فراموش نکنین

در راه رسیدن به موفقیت استعداد هیچوقت نمیتونه جانشین سعی باشه. شک نداشته باشین استعداد خیلی کمک می کنه اما می تونین تواناییا و استعدادهایتان رو تقویت کنین. سعی و همت موتورهایی هستن که به شما کمک می کنن به هدف تون برسین. اگه بتونین روی هدف تون متمرکز بمونین و بدون خستگی براش سعی کنین، یک برگ برنده دارین.

۱۴. بدونین چه وقت باید آزاد کنین

وقتایی هست که خیلی واسه هدف تون زحمت کشیده اید، هزار نقشه جور واجور رو امتحان کردین، روشای جور واجور رو به کار گرفتین و خلاصه از دل و جون مایه گذاشته اید، اما با این همه سعی و زحمت بازم نتیجه نگرفته اید. معمولا در این مواقع دل تون می خواد همه چیز رو آزاد کنین. بعضی وقتا دل کندن از چیزایی که به اونا وابستگی عاطفی یا اقتصادی دارین خیلی سخته، اما اگه بدونین که چه موقع باید همه چیز رو آزاد کنین، می تونین از فرصتای جدید پیش روتون استفاده کنین. ادامه دادن کاری که به نتیجه نمی رسه جزو عادتای بدیه که انرژی تون رو هدر می ده.

۱۵. استعدادهایتان رو پرورش بدین

۱۸ عادت مخربی که همین امروز باید اونا رو ترک کنین آموزشی

افراد موفق هیچ وقت از یادگرفتن سیر نمی شن. مطالعه بهترین راه یادگیری و به دست آوردن اطلاعاته. مطالعه دیدتون رو باز می کنه و باعث می شه از اتفاقایی که در دنیای بیرون در جریانه باخبر و از روشای جدید خبردار شین. مهم نیس که چقدر در کارتون موفق هستین، همیشه باید به پیشرفت بیشتر فکر کنین. علم به شما قدرت می ده رؤیاهای بزرگ تری داشته باشین.

۱۶. پرسیدن عیب نیس

افرادی که سؤال می پرسند و شنوندهای خوبی هستن دید بهتری نسبت به اتفاقات دور شون دارن. سؤال پرسیدن به شما کمک می کنه که اطلاعات کافی به دست بیارین و درست تصمیم بگیرین. آدمایی که زیادی خود رو باور دارن و فکر می کنن همه چیز رو میدونن شک نداشته باشین در اشتباه هستن. یک ذهن کنجکاو و باز به شما کمک می کنه که حرفای بقیه رو خوب . اگه شنونده ی خوبی باشین می تونین از تجربه ها و نصیحتای بقیه استفاده کنین.

۱۷. معذرت خواهی رو فراموش نکنین

همه ما اشتباه می کنیم اما بعضی وقتا قبول مسئولیت سخته. قبول دارم اینکه با نفس مون بجنگیم و قبول کنیم که اشتباه کردیم کار راحتی نیس؛ اما وقتی قبول کنیم که اشتباه کردیم مردم خیلی راحت ما رو قبول می کنن. معذرت خواهی احترام دور و بریا رو واسه تون به ارمغان میاره. وقتی قبول کنین که یک جای کارتون می لنگد، حس راستی در شما تقویت می شه و می تونین پیشرفت کنین.

۱۸. نذارین شکستا شما رو از پا در بیارن

نذارین شکستا مانع پیشرفت تون شن، عوضش از اونا درس بگیرین. شما در این مورد پردل و جربزه تر از بقیه بودین، خطری کردین که نتیجه نداده. آسمان که به زمین نرسیده. حس خیلی بدیه اما باید بدونین که تنه‍ا نیستین. همه آدمای موفق بارها شکست خورده ان. بررسی کنین ببینین کجای کارتون اشتباه بوده. درسای لازم رو یاد بگیرین تا بتونین به جلو حرکت کنین و در آینده بهتر تصمیم بگیرین.

۱۸ عادت مخربی که همین امروز باید اونا رو ترک کنین آموزشی

منبع : entrepreneur

 


دسته‌ها: آموزشی