هنگامی که شخصی رو برابر با معیارهای شخصی خودتون سبک و سنگین می کنین، نوبت به ملاقات حضوری، گفت وگو و آشنایی بیشتر هم می رسه. اولین قرار ملاقات معمولا یکی از موقعیتای استرس زا در زندگیه. این ملاقات می تونه نقطه شروعی واسه رابطه ای جدی یا دلیلی واسه انصراف از ادامه راه باشه. ماجراهای قرار اول قابل پیش بینی نیستن، معمولا این جریان ملاقاته که راه صحبتا و سؤال و جوابا رو تعیین می کنه، اما بهتره که خودتون رو از قبل آماده کنین. مشاوارن پیشنهاد می کنن که قبل از ملاقات، لیستی از سؤالای قابل طرح در قرار اول تهیه کنین.

۱. مهم ترین افراد زندگی شما چه کسائی هستن؟

به پاسخی که شخص مقابل به این سؤال می ده خوب دقت کنین. به طور عادی بیشتر افراد در مقابل این سؤال بی معطلی جواب میدن «پدر و مادرم» یا «هم اتاقی زمان دانشجویی» یا «فرزندانم». جواب این سؤال به شناخت بیشتر طرف مقابل کمک می کنه؛ از طرف دیگر با این سؤال شما متوجه میشید که اون در ایجاد رابطه صمیمی با بقیه تا چه حد مهارت داره.

۲. چه چیزایی شما رو خوشحال می کنن و می خندونن؟

در بیشتر تحقیقات انجام شده درمورد ازدواج، شوخ طبع بودن شریک زندگی، معیاریه که بیشتر افراد بهش توجه دارن. پیر یا جوون، مرد یا زن، همه افراد دوست دارن که همسرشان قدرت دلپذیر کردن زندگی رو داشته باشه. باخبر شدن از چیزایی که همسرتون رو خوشحال می کنه و به خنده میندازه، درواقع روش نگاه اون به زندگی و شخصیت اونو به شما نشون می ده.

۱۸ سؤالی که در اولین قرار عاشقانه باید از طرف تون بپرسید آموزشی

ازدواج

۱۸ سؤالی که در اولین قرار عاشقانه باید از طرف تون بپرسید آموزشی

۳. اهل کجا هستین؟

۱۸ سؤالی که در اولین قرار عاشقانه باید از طرف تون بپرسید آموزشی

ممکنه که افراد در جواب به این سؤال، محل سکونت فعلی و قبلی شون رو به شما بگن. اما تعریف «وطن» و «اهل کجا بودن» با «محل سکونت» و «کجا زندگی کردن» فرق داره. وطن، یعنی جایی که فرد در اونجا متولد شده، جایی که خونواده فرد در اون زندگی می کنن و بیشتر اتقاقات و ماجراهای تأثیرگذار در شخصیت فرد، در اونجا اتفاق افتاده. با این سؤال متوجه میشید که طرف شما به کدوم شهر و منطقه تعلق داره.

۱۸ سؤالی که در اولین قرار عاشقانه باید از طرف تون بپرسید آموزشی

۴. قبل از اقدام به کاری جزئیات رو مورد بررسی قرار میدید یا به حرف دل تون گوش میدید؟

شاید این سؤال کمی عجیب باشه، اما با این سؤال ساده فرقا و شباهتا واسه شما روشن می شن. بعضی افراد قبل از تماشای فیلم، کلی درباره اون تحقیق می کنن و نقدها و نظرات مربوط بهش رو مطالعه می کنن، این درحالیه که گروه دیگر، اتومبیلی رو که تازگیا وارد بازار شده، بدون پرس و جو می خرن. بعد از گرفتن جواب این سؤال و دانستن اینکه شخص مقابل از کدوم دسته، می تونین اعتراف کنین که واسه انتخاب محل دیدارتان چقدر پرس وجو کردین!

۵. رؤیایی تو سرشونه؟

همه ما در مراحل جور واجور زندگی، رؤیاهایی تو سرمونه که واسه تبدیل اونا به واقعیت سعی می کنیم. ممکنه که ارتقاء شغلی، سفر به دور دنیا یا هنرپیشگی، رؤیای شما واسه آینده باشن. حتما دوست دارین که بدونین رؤیاهای طرف مقابل با رؤیاهای شما همخوانی دارن یا نه. به جواب اون به این سؤال دقت کنین تا بدونین که رؤیاهایتان مکمل هم و موافق هستن یا نه.

۶. تعطیلات خود رو چیجوری می گذرونین؟

کارایی که فرد در اوقات بیکاری انجام می ده، چیزای بسیاری رو درمورد شخصیت اون به ما می گه. اگه فردی در اوقات بیکاری کار می کنه به احتمال زیاد به شغلش اعتیاد داره. اگه واسه تیم فوتبال بچه ها مربیگری می کنه، یعنی به ورزش علاقه داره، کودکان رو دوست داره و از کمک به بقیه لذت می بره. اگه با تلویزیون و بازی ویدئویی سرگرم می شه شاید با یک تنبل مبل نشین طرف هستین. این سؤال مهمه، چون که اگه رابطه تون جدی شه و با هم ازدواج کنین، اوقات بیکاری مشترکی دارین.

۷. در چه محیطی بزرگ شدین و خونواده شما چه جوری افرادی هستن؟

کارل مینینگرِ (Karl Menninger) روان شناس، معتققده که یکی از معیارهای مهم در سلامت روحی یک فرد بزرگسال، اینه که اون زمان کودکی خوشحال و بدون تنشی رو گذرونده باشه. البته این بهش معنا نیس که شما دور فردی که کودکی سختی داشته خط قرمز بکشین. اما باید مطمئن شید که فرد سعی می کنه تا الگوهای ناسالم و اثرات تخریب کننده زمان کودکی رو، در صورت وجود، اصلاح کنه.

۱۸ سؤالی که در اولین قرار عاشقانه باید از طرف تون بپرسید آموزشی

۸. واسه چه کاری اشتیاق زیاد دارین؟

۹. جالب ترین شغلی که داشته اید، چه شغلیه؟

مهم نیس که موقعیت شغلی اون چیه، در هر صورت و به احتمال زیاد، اون یک تجربه شغلی جذاب یا حتی غیرمعمول واسه تعریف کردن داره. شمام درباره تجربه های شغلی عجیب و جذاب خود با اون صحبت کنین. با این سؤال مهارت خاطره گویی اونو هم آزمایش میزنین.

۱۰. جایی هست که بهش علاقه داشته باشین و همیشه به اونجا برید؟

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   ۱۸ وسیله ای که حتی فکرش رو هم نمی کردین که تاریخ انقضا داشته باشه 

همه ما جایایی داریم که با بودن در اونا احساس آرامش می کنیم، کافی شاپ ، پارک، کوه یا جنگل. جواب این سؤال به شما کمک می کنه تا هرچه بیشتر سلایق و علاقه مندیای طرف مقابل تون رو بشناسین.

۱۸ سؤالی که در اولین قرار عاشقانه باید از طرف تون بپرسید آموزشی

۱۱. نوشیدنی موردعلاقه و همیشگی شما چیه؟

این سؤال رو بعد از احوال پرسی و معرفی ساده بپرسید. گرچه که جواب این سؤال خیلی طولانی نیس، اما شخصیت طرف مقابل رو به شما معرفی می کنه. اون همیشه یک نوع نوشیدنی سفارش می ده؟ اون به قهوه و کافئین اعتیاد داره؟ شما می تونین با صحبت بیشتر درمورد این موضوع، کمی جو رو صمیمی تر کنین.

۱۲. بهترین غذایی که خوردین، چی بوده؟

۱۸ سؤالی که در اولین قرار عاشقانه باید از طرف تون بپرسید آموزشی

به جای پرسیدن سؤال تکراریِ «غذای موردعلاقه ی شما چیه؟»، بپرسید «بهترین غذایی که خوردین، چی بوده؟». طرف مقابل در جواب به این سؤال، به گفتن نام یک غذا اکتفا نمی کنه و خاطره ای جالب درباره سفر یا غذا واسه شما تعریف می کنن.

۱۳. دوست دارین در دنیای کدوم یک از فیلمایی که تماشا کردین زندگی کنین؟

بد نیس که کمی خودمونی تر و راحت تر باشین، از اون بپرسید که دوست داشت الان در کدوم دنیای خیالی بود.

۱۴. دوست دارین قبل از مرگ چه کارایی رو انجام داده باشین؟

با این سؤال فرصتی مناسب واسه طرف مقابل ایجاد می کنین تا بتونه درمورد رؤیاها و علاقه مندیای خود با شما صحبت کنه. اون در جواب می تونه از جایایی که دوست داره به اونا سفر کنه، اهداف شغلی، فعالیتای هیجان انگیزِ موردعلاقه اش و اهداف شخصی خود با شما صحبت کنه. شاید هم جوابای خنده داری مثل «آخرش یک روز خوردن حلزون رو امتحان خواهم کرد!» .

۱۵. واسه تهیه ی قورمه سبزی خوب چه چیزایی لازم دارین؟

این مورد هم جنبه ی شوخی داره و هم به شما کمک می کنه تا با سلایق غذایی و میزان علاقه اون به آشپزی آشنا شید. با ادامه بحث متوجه میشید که ذائقه ی غذایی شما دونفر تا چه حد به هم شبیهه.

۱۶. ارزشمندترین دارایی شما چیه؟

۱۷. جذاب ترین شخصیتی که می شناسین کیست؟

با این سؤال، افرادی رو که در زندگی اون حضور دارن بیشتر می شناسین. دانستن این موضوع که چه معیارهایی در نظر اون به معنی جذاب بودنه؟ یا اون با افراد مهم زندگی خود چه تعاملی داره؟ و اینکه فرد مقابل چه چیزایی رو در شخصیت یک نفر تشویق می کنه، قدم مهمی در شناخت شما از اون به حساب میاد.

۱۸. سخت ترین کاری که تا به حال انجام دادین چی بوده؟ وحشتناک ترین کاری که انجام دادین چی بوده؟

این سؤال رو بپرسید تا فهمیده باشین که اون چه مشکلات و مشکلاتی رو در زندگی به عنوان «سخت ترین» می بینه و چیجوری از پس مشکلات و بحرانا برمیاد. حتی اگه جواب اون از نظر شما خنده دار بود، بازم قدرت اونو در روبرو شدن با سختیا تشویق کنین.

بعد از مطالعه سؤالات بالا، چند دستورالعمل کلی رو واسه ملاقات اول در نظر بگیرین:

بیشتر شنونده باشین، یا دست کم متکلم وحده نباشید

بعضی افراد تصور می کنن که داشتن فن بیان قوی و زیاد صحبت کردن به معنای مهارت بالا در ایجاد رابطه با دیگرونه. اما فن بیان تنها یک بخش از مهارت ایجاد ارتباطه که به تنهایی کافی و مهم نیس. بهترین رابطه، ارتباطیه که در اون هر دو طرف درگیر رابطه شن. رابطه کلامی مثل بازی تنیسه که در اون هر دوطرف باید به توپ ضربه بزنن و توپ رو به زمین طرف مقابل بفرستند. پس بهتره که جدا از اینکه گوینده ی خوب، شنونده ی خوبی هم باشین و به طرف مقابل تون فرصت صحبت بدین.

آروم جلو برید و واسه شناخت طرف مقابل عجله نکنین

شناختن یک فرد جدید مثل پوست کندن پیازه، یعنی باید لایه لایه و مرحله به مرحله جلو برید. آروم جلو برید و واسه شناخت فرد عجله نکنین. از پرسیدن سؤالای خیلی شخصی و احساسی، به ویژه در قرارهای اول پرهیز کنین، چون که درغیراین صورت طرف مقابل احساس ناراحتی می کنن. اگه رابطه تون جدی شه، فرصت زیادی واسه صحبت درمورد مسائل شخصی تر دارین.

احساس تون رو تحت کنترل بگیرین و در بیان احساسات زیاده روی نکنین

درحالی که بعضی در بیان احساسات خود ضعیف هستن، عده ی دیگر به اصطلاح از اون طرف بام می افتن. این افراد قرار اول رو فرصتی واسه تخلیه ی عاطفی و احساسی میدونن. بیان یک باره ی حجم خیلی از احساسات، به ویژه در جلسات اول آشنایی تصور نامناسبی رو درباره شما واسه طرف مقابل ایجاد می کنه. در واقعیت، بیان احساسات تندرو نشونه مشکلات روحیه. 


دسته‌ها: آموزشی