همه افراد به سرگرمی احتیاج دارن. سرگرمیا به ما کمک می کنن ذوق و اشتیاق مون رو در زندگی بهبود بخشیم. این سرگرمیا می تونن بسیار جور واجور باشن و مواردی چون باغبانی، آشپزی، نویسندگی، پرش با اسکی، استندآپ کمدی و خیاطی رو شامل شن. اما سرگرمیای کمی هستن که باعث بهتر شدن بهره وری می شن. اگه همین الان هم به این سرگرمیای خاص مشغول هستین، این شانس رو دارین که اونا رو به شغل دوم تبدیل کنین یا می تونین از این سرگرمیا در جهت افزایش کارایی و بهره وری در کارتون استفاده کنین و خوشحال تر باشین. اگه به دنبال ایجاد عادتای جدید هستین و می خواید تواناییایی رو در خود پیشرفت بدین که به شما در بهبود مهارت و بهره وری تون کمک کنه، همراه ما باشین. در این مقاله ۱۹ سرگرمی جذابی رو که موجب افزایش بهره وری می شن، به شما معرفی می کنیم.

 

۱. آشپزی

آشپزی یکی از سرگرمی هاییه که بیشترین کمک رو به بهره وری شما می کنه و چیزیه که همه افراد باید در خونه اونو امتحان کنن. آشپزی به شما کمک می کنه زندگی کردن در زمان حال رو یاد بگیرین و به طور کامل روی محصول و فرایندی که انجام میدید تمرکز کنین. آشپزی شما رو مجبور می کنه که از قبل برنامه ریزی کنین. امتیاز دیگر آشپزی اینه که با تمرین بیشتر میتونین از قبل واسه روزهای آینده غذا درست کنین و اینطوری بهره وری شما نسبت به گذشته بسیار بیشتر می شه.

۱۸ سرگرمی جذاب که بهره وری رو بالا می برن آموزشی

۲. پیاده روی

پیاده روی یکی از سرگرمیای اساسی واسه آخر هفته افرادیه که از سفرهای طولانی و تجربه کردن زیبایی طبیعت لذت می برن. پیاده روی می تونه اثر مثبتی روی بهره وری شما بزاره، چراکه پیاده روی به شما کمک می کنه، ذهن تون رو از همه نگرانیا پاک و روی زمان حال تمرکز کنین. جدا از اینکه این با ورزشی که انجام میدید، سلامت جسمی و ایستادگی شمام بهبود پیدا می کنه.

۳. نقاشی کردن

۱۸ سرگرمی جذاب که بهره وری رو بالا می برن آموزشی

ممکنه به نقاشی مثل سرگرمی ای که باعث افزایش بهره وری می شه نگاه نشه، اما می تونه باعث ایجاد چشم اندازه های فوق العاده ای در زندگی تون شه و به شما کمک می کنه تا جنبه های خلاقانه ذهن تون رو شکوفا کنین. نقاشی کردن به شما اجازه می ده به سراغ اندیشه ها، خواستها و احساساتی که در سرتون شناور هستن برید و کمک می کنه اونا رو به یک چیز فیزیکی و قابل لمس ترجمه کنین. نقاشی کردن ممکنه الهام بخش شما باشه تا بهره وری بیشتری در محیط کاری تون داشته باشین. پس درنتیجه هرچه سریع تر دست به کار شید و یک قلموی نقاشی بخرین.

۴. مجسمه سازی

درحالی که تعداد بسیار کمی از ما از استانداردهای مجسمه سازی در حد میکلانژ یا رودین آگاه نیستیم، اما حتی آسونترین شکل مجسمه سازی می تونین یک وسیله و سرگرمی مناسب واسه افزایش بهره وری باشه. مجسمه سازی شما رو قادر می سازه با موادی که دراختیار دارین، دست به ایجاد چیزای تازه بزنین و به فکر ساختن چیزای جور واجور باشین؛ حتی اگه هر بار تنها چند قدم کوچیک وردارین. مجسمه سازی به شکلی ساده به ساختن چیزای قابل لمس منجر می شه؛ چیزی که محصول خلاقیت محض شماس.

۱۸ سرگرمی جذاب که بهره وری رو بالا می برن آموزشی

۵. نوشتن

۱۸ سرگرمی جذاب که بهره وری رو بالا می برن آموزشی

یکی از بارورکننده ترین سرگرمیا نوشتن در اوقات فراغته. نوشتن یکی از قوی ترین و مهم ترین روشای بروز خلاقیته و می تونه به شما کمک کنه تا انرژی تون رو وارد راهی کنین که بهش اشتیاق دارین تا افکار، رؤیاها و خواسته هاتون رو در اون راه دنبال کنین. فرقی نمی کنه مشغول نوشتن مقاله، نمایش نامه، متن رادیویی یا خاطرات روزانه باشین، مهارت نوشتن به شکوفایی خلاقیت کمک می کنه و هم باعث می شه تا جایی که امکان داره، بهره وری تون رو افزایش بدین و سالم شید.

۶. دویدن

واسه افراد زیادی، دویدن یک فعالیت ورزشی آرامش بخشه. این ورزش باعث افزایش بهره وری شمام می شه و یکی از بهترین سرگرمی هاییه که می تونین داشته باشین. دویدن نه تنها باعث افزایش سلامتی می شه، بلکه به شما یاد می ده چیجوری جلو برید. اینطوری به شما کمک می کنه تا مشکلات ذهنی رو که مانع فعالیتاتون شدن، از سر راه تون وردارین.

۱۸ سرگرمی جذاب که بهره وری رو بالا می برن آموزشی

۷. رقصیدن

۱۸ سرگرمی جذاب که بهره وری رو بالا می برن آموزشی

معمولا رقص به عنوان سرگرمی ای مؤثر در افزایش بهره وری درنظر گرفته نمی شه، اما هنگامی که خیلی سعی می کنین و زمان زیادی بهش اختصاص میدید، کم کم تأثیرش رو در افزایش بهره وری نشون می ده. رقصیدن کمک تون می کنه کارای روزانه رو با اشتیاق بیشتری انجام بدین و به شما یاد می ده، روی یه سری از حرکتا تمرکز داشته باشین. استفاده از رقصیدن به عنوان الگویی واسه رسیدن به بهره وری بیشتر در فعالیتای روزانه واقعا ارزش امتحان کردن رو داره.

۸. یوگا

یوگا یکی از سرگرمی هاییه که بیشترین اثر رو روی بهره وری می ذاره. چراکه به شما اجازه می ده ذهن تون رو از همه افکار بیرونی پاک و به طور کامل روی فعالیتای بدنی تون تمرکز کنین. شما در یوگا به طور کامل روی بدن ، تناسب اندام و هم سلامت روانی و روحی تون تمرکز می کنین. اینطوری واسه آینده بهتر آماده میشید و بهره وری بیشتری دارین.

۹. مطالعه کردن

از گذشته تا به امروز، مطالعه کردن یکی از محبوب ترین سرگرمیا بوده که در همه دنیا بین مردم رواج داره. این سرگرمی می تونه با بهره وری زیادی همراه باشه، چراکه می تونین اونو خیلی راحت در زمانای استراحت و بیکاری انجام بدین. خوندن تحقیقات و مطالعاتی که درباره بهره وری انجام شدن، می تونه به شما در یادگیری سرگرمیا، رفتارها و الگوای جدید که باعث افزایش کارایی شما می شن کمک کنه.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   ۲۱ دلیل واسه اینکه باید مصرف شکرتون رو پایین بیارین 

۱۰. بازیای ویدئویی

۱۸ سرگرمی جذاب که بهره وری رو بالا می برن آموزشی

به نظر می رسه بازیای ویدئویی یه جور وقت تلف کردن باشن، اما نقشه ها و قوانینی که در بازیای ویدیویی وجود دارن، واقعا می تونن به افزایش بهره وری شما کمک کنن. ازجمله فواید بازیای کامپیوتری، افزایش تمرکز، عزم، سعی دوباره در صورت شکست، کار گروهی و همکاریه. اینا همه ویژگیای به درد بخور و تشویق برانگیزی هستن که می تونن باعث ایجاد انگیزه و بهره وری بیشتر در کار شن.

۱۱. باغبانی

چیزی آرامش بخش تر از باغبانی هست؟ باغبانی فقط یک سرگرمی لذت بخش و آرامش بخش نیس، بلکه روشی فوق العاده واسه افزایش بهره وری هم هست، اما چیجوری؟ باغبانی به شما کمک می کنه آرامش داشته باشین و خود رو آزاد کنین و انرژی تون رو واسه روزهای سخت پیش رو حفظ کنین. به شما یاد می ده چیجوری پروژه های جور واجور (در این مورد گیاهان) رو به طور هم زمان مدیریت کنین.

۱۲. بافندگی

۱۸ سرگرمی جذاب که بهره وری رو بالا می برن آموزشی

بیشتر مردم فکر می کنن بافندگی سرگرمی افراد سن بالا یا سلبریتیای هالیووده، اما بافتنی بافتن در همه دنیا طرفداران زیادی داره. گذشته از اینکه بافندگی یک سرگرمی لذت بخش و روشی مناسب واسه تدارک یک هدیه ی فوق العاده، روش هایی عالی واسه افزایش بهره وری هم حساب می شه. این کار نیازمند مهارتای انجام چند کارِ هم زمونه؛ چیزی که در دنیای کار امروزی خیلی موردنیازه و درنهایت هم، نتیجه کارتون یک محصول فیزیکی ملموسه. اجازه بدین انگشتان تون به کار بیفته.

۱۳. کار با چوب

کار کردن با چوب سرگرمی ای جالبه که باعث افزایش بهره وری می شه، چراکه باید تموم تمرکزتان روی چیزی باشه که می خواید درست کنین. ساختن چیزایی از چوب واسه خودتون، چه یک طاقچه باشه، چه یک قفسه یا حتی چیزی سخت تر و قشنگ تر، می تونه به شکل زیادی باعث افزایش اعتماد به نفس شما شه. ساختن وسایلی که در زندگی به اونا احتیاج دارین، می تونه زندگی شما رو آسون تر کنه و درنتیجه باعث افزایش بهره وری و خوشحالی شما در زندگی شه.

۱۴. بازیگری

اجرای یک نقش ممکنه به عنوان روش هایی خاص واسه افزایش بهره وری درنظر گرفته نشه، اما بازیگری سرگرمی ای خوبه که نباید از اون غفلت کرد. بازیگری در داشتن حافظه قوی به شما کمک می کنه و مهارتای خلاقانه ی شما رو مثل بداهه گویی و فکر کردن در شرایط بحرانی و آرامش داشتن در شرایط سخت تقویت می کنه. درنتیجه بهره وری و لیاقتاتون افزایش پیدا می کنه.

۱۵. داشتن رادیوی غیرحرفه ای

۱۸ سرگرمی جذاب که بهره وری رو بالا می برن آموزشی

داشتن رادیوی غیرحرفه ای سرگرمی خیلی یاد گرفتن نیس؛ با وجود این هر کسی می تونه نمایش رادیویی یا پادکست خودشو در آی تیونز (iTunes) داشته باشه. داشتن رادیو علاوه براینکه روشی فوق العاده واسه نشون دادن افکار و صحبت کردن با عموم مردمه،می تونه بهره وری شما رو خیلی زیاد کنه. هنگامی که برنامه رادیویی تون رو می نویسید، ویرایش، اجرا و تولید می کنین، یاد می گیرین چیجوری در زمان مشخص شده کار رو انجام بدین (قانون پارکینسون)، داستانهای خلاقانه ایجاد کنین و چیجوری بهترین کارکرد ممکن رو داشته باشین. همه این ویژگیا به شما کمک می کنن بتونین بهره وری تون رو در زندگی افزایش بدین.

۱۶. بدن سازی

ممکنه به بدنسازی مثل یک سرگرمی اصلی که باعث افزایش بهره وری می شه نگاه نشه و تنها درصورتی اونو سرگرمی بدونین که عاشق رفتن به باشگاه باشین، اما بدن سازی روی مواردی چون افزایش قدرت، کنترل، قانونمندی و چشم انداز مشخص تمرکز می کنه. این موارد به شکل فو ق العاده ای روی افزایش بهره وری شما در بخشای جور واجور زندگی اثر می ذارن.

۱۷. شنا کردن

۱۸ سرگرمی جذاب که بهره وری رو بالا می برن آموزشی

شنا کردن باعث آرامش و افزایش قدرت تون می شه، اثر مثبت فوق العاده ای روی سلامت شما می ذاره و هم روشی سود مند واسه افزایش بهره وری تونه. شنا کردن به شما کمک می کنه، تموم نگرانی هاتون رو در جهت افزایش بهره وری به کار بگیرین و ذهن تون رو واسه داشتن افکار مثبت و هم اعمال مثبت پاک سازی کنین. پس از خارج شدن از استخر احساس می کنین قوی تر شدین. ثابت شده که شنا کردن فواید روانی و جسمی زیادی داره؛ درنتیجه هیچ دلیلی وجود نداره که استخر رفتن رو به تعویق بندازین.

۱۸. رؤیاپردازی

ممکنه به این مورد آخر به عنوان سرگرمی توجه نکنین، اما اگه به شکل منظم رؤیاپردازی کنین، می تونه امتیازات زیادی واسه تون داشته باشه. اگه به درستی از این ظرفیت استفاده کنین، باعث افزایش بهره وری تون می شه. رؤیاپردازی جنبه های خلاقانه تون رو بیدار می کنه و به شما اجاز می ده ایدهایی رو کشف کنین که هیچوقت به اونا توجه نکردین (ایده پردازی). اگه رؤیاپردازی با چرت زدن همراه باشه می تونه نتایج بهتری هم داشته باشه. تحقیقات نشون دادن که یک چرت کوتاه ۲۰ دقیقه ای در بعدظهر می تونه باعث باز شدن ذهن و تقویت حافظه شه، به شما کمک کنه تا در طول روز تمرکز بیشتری داشته باشین و با بهره وری بیشتری به کارتون ادامه بدین. کی گفته که رؤیاپردازی هیچ فایده ای نداره؟

۱

دسته‌ها: آموزشی