حتما شمام درباره خلاقیت شنیدین. همه ما واسه این واژه تعاریفی داریم، اما واقعیت اینه که چیزی که به عنوان تعریف خلاقیت می شناسیم، دقیق نیس. وقتی قرار می شه به فردی جوون پیشنهادایی درباره مراحل خلاقیت، انجام کارا با روشی متفاوت و جالب بدین، متوجه میشید تعاریف تون از خلاقیت خیلی هم دقیق نیس. اصلا نگران نباشید. کافیه پیشنهادای زیر رو بخونین و درک کنین. اون وقت می تونین خیلی راحت دادِ سخن بدین و واسه افراد کم سن تر از خودتون درباره خلاقیت سخنرانی کنین.

۱۷ نکته ای که درمورد خلاقیت نمی دونستید آموزشی

 

۱. شمام خلاق هستین، درست مثل بقیه

خیلی از افراد در مورد خلاقیت خود دودلی دارن. این دیدگاه اشتباهه. بی بزرگ نمایی، همه ما خلاق، باهوش و توانا هستیم. خلاقیت فقط به ایجاد آثار هنری در حد پیکاسو یا نواختن قطعه ای موسیقی مثل باخ ختم نمی شه.

وقتی مادری در تربیت بچه خود، از روشی خلاقانه استفاده می کنه، به همون اندازه وارد فرایندی خلاق شده. بقیه فعالیتایی که به نظر عادی و معمولی بین هم دقیقا به همین ترتیبه. شما می تونین در روابط تون، حل مسائل، چیدن کمد لباس هاتون و ایده های جور واجور، خلاق باشین و متفاوت عمل کنین.

پس خودت رو دست کم نگیر دوست من. تو همون اندازه خلاق هستی که من و من هم به همون اندازه خلاق هستم که تو. بستر و جایگاهی که خلاقیت هر کدوم مون متبلور می شه با هم متفاوته.

اگه خلاقیت خاصی هم در هیچ یک از کارامون بروز پیدا نمی کنه، علتش وجود نداشتن خلاقیت نیس. خیلی از دلایل مثل بی انگیزگی می تونه عامل خاموشی موتور خلاقیت باشه.

۱۷ نکته ای که درمورد خلاقیت نمی دونستید آموزشی

۲. هیچ وقت ارزش خلاقیت رو دست کم نگیرید

کاری که انجام میدید، دست تون رو واسه بیان خلاقیت خیلی باز نمی ذاره؟ بعضی وقتا در زندگی اینجور مقاطع زمانی پیش میاد. در این زمانا باید روی نتایجی که خلاقیت بیشتری در اختیارتون می ذاره، حساب کنین.

سعی واسه انجام متفاوت کارا و به کارگرفتن خلاقیت باعث می شه تا کارکرد بهتری داشته باشین. حتی تحقیقات نشون می ده، کارمندانی که خلاقیت بیشتری در انجام وظایف خود به کار می گیرن، مشارکت بهتر و کمک رسانی بیشتری در جلو بردن امور دارن. این خلاقیت با انجام کارای جانبی در کنار شغل و وظیفه ی اصلی تقویت می شه.

دلیل اینه که کارای جانبی و پروژه هایی که کنار فعالیتای اصلی پیگیری می شن، خطر کم تری دارن و جدا از اینکه اینکه فشار جدی به شما وارد نمی کنن، باعث شکوفایی خلاقیت بیشتر می شن. به دلیل خطر کم شون شما رو محدود نمی کنن و لذت بخش هستن. درواقع، سه مؤلفه اصلی این فعالیتا لذت، خطر کم و فشار کمه.

۳. برنامه ای منظم واسه تقویت خلاقیت داشته باشین

سامرست موآم نویسنده شهیریه که در ساعت مشخصی با جوشش محل بیرون اومدن آب زیر زمینی ی خلاقیتش روبه رو بوده. اون گفته همیشه ساعت ۹ صبح خلاقیت و الهام بهش جمله می آورده.

شاید تعجب کنین، ولی واسه خلاقیت بیشتر و پیشرفت این ویژگی باید برنامه ای تنظیم کنین و ورود به مراحل مؤثر خلاقیت رو با برنامه در خود تقویت کنین. زمان خاصی از روز رو واسه تقویت خلاقیت در خود مورد توجه قرار بدین.

با اینکه به نظر می رسه جوشش محل بیرون اومدن آب زیر زمینی ی الهام و خلاقیت لحظه ای و بدون برنامه شکل میگیره، باید بگیم که این طور نیس. در مراحل برنامه ریزی شده واسه خلاقیت با گزینه های مختلفی که عامدانه طرح می کنین، امکان بروز فکری لحظه ای و خلاق جفت و جور می شه. پس سعی واسه خلاقیت رو دست کم نگیرید.

۱۷ نکته ای که درمورد خلاقیت نمی دونستید آموزشی

اگه صبر کنین تا خلاقیت یهو در منزل تون رو به صدا دربیاورد، احتمال خوشامدگویی بهش تقریبا صفر هستش. درعوض، برنامه روزانه و همیشه باعث تقویت فعالیتای مغزی تون می شه. ارتباطات و مدارهای عصبی در مغز تقویت می شن که تمرینی گسترده واسه رشده.

۴. با محدود کردنا مقابله کنین

۱۷ نکته ای که درمورد خلاقیت نمی دونستید آموزشی

شاید کمی سخت باشه اما خیلی از بزرگان فکر می کنن که آدمی در محدود کردنا ستاره می شه. محدود کردنایی که با اونو به رو هستین، در موردای مختلفی سد راه می شن مثلا محدود کردن زمانی، انرژی یا کمبود منابع.

هر چقدر زمان کم تری واسه بیان خلاقیت به شما داده بشه، بازم امکان برابری خود با محیط بیشتر و بیشتر می شه. خیلی از فعالیتای هنری تنها در زمانی کم صورت می گیرن.

نقاشیایی که به سرعت کشیده می شن و طرحای مختلفی که تنها در چند ثانیه به شاهکار بدل می شن، همه و همه نشون گر این هستن که محدود کردن نباید مانعی بر سر راه خلاقیت باشه.

۵. شکست بخورین اما دچار رکود نشید

دشمن درجه یکِ بیشتر ما ترسه. از شکست می ترسیم، از دسته اول نبودن ایده هامون و بیان اون می ترسیم، از حرف بقیه می ترسیم و… . بله فهرست این ترسا دراز و طولانیه. یادتون باشه اقدام از هر قدم دیگری مهم تره.

همین که با ترسای خود مقابله کنین و جرئت شروع کردن داشته باشین، کافیه. مهم نیس که نتیجه سعی شما خیلی دندان گیر نیس، مهم نیس که برآمد و خروجی کارتون بیریخت یا حتی خراب از کار دربیاد؛ مهم اینه که قدم برداشتن در راهی رو شروع کردین.

این یعنی از خیلیای دیگر یک بر هیچ جلو هستین. در هر حال شما وارد مراحل خلاقیت شدین. شاید در طیف و وسعت ی خلاقیت جایگاه مناسبی رو کسب نکرده باشین اما به هر حال جای رشد دارین و می تونین به طرف جلو حرکت کنین. وقتی با ترس حتی وارد گود هم نمی شین، بیحالی و رکود همه وجودتون رو فرا میگیره.

۶. ایده های خلاقانه رو آزاد کنین

ایده های خوب و خلاق رو بگید. شاید نتیجه مطرح کردن ایده ای خوب خیلی که توقع دارین، خوب پیش نرود یا نتیجه تو ذهن و روی کاغذ خیلی بهتر از عمل باشه، اما مهم نیس.

مهم اینه که جرئت بیان داشته باشین و با تخلیه و آزادکردن افکار خود راهی پُررفت و اومد از ایده های ناب و تازه تو ذهن تون بسازین.

۷. سبک و سلیقه ی خود رو پیدا کنین

۱۷ نکته ای که درمورد خلاقیت نمی دونستید آموزشی

زمینه مورد علاقه فعالیت تون هر چه که هست، باید در اون تمرین کنین. این تمرین از راه پیگیری مطالب، اخبار و هر اون چیزی که دور و بر علاقه مندی هاتون هست، شکل میگیره. مثل آهنربا اطلاعات جور واجور رو به خود جذب کنین.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   ۱۸ غذایی که به عضله سازی کمک می کنن 

بخونین و و ببینین. با این کار کم کم، سلیقه ی خودتون رو پیدا می کنین و صاحب سبک میشید. وقتی بدونین چه چیزایی رو دوست دارین و چه چیزایی واسه تون جالب نیس، بهتر می تونین واسه بیان خلاقیت فکر کنین.

۸. به دنبال چیزای الهام بخش باشین

خود رو در خطر چیزایی قرار بدین که واسه تون الهام بخش هستن. باید دقت کنین و ببینین که چه چیزایی باعث الهام بخشی بیشتر به شما می شن. واسه بعضی از افراد محل بیرون اومدن آب زیر زمینی ی خلاقیت در ناامیدی شروع به جوشش می کنه و تو یه سریای دیگه از افراد رویاپردازی روزانه موجب تحریک خلاقیت می شه.

فرق نویسندگان و هنرمندان خلاق با بقیه در اینه که میدونن چیجوری مراحل خلاقیت رو مدیریت کنن. یعنی این دسته از افراد میدونن که چیجوری و چه جوری از ایده ها بهره ببرن؛ این افراد حتما از بقیه ایده های بیشتری ندارن، بلکه با تمرکز بر پیشرفت توانایی کسب ایده های تازه قدم در راه ایجاد می ذارن.

یادتون باشه که افکار تازه و سوژهای خلاقی که به ذهن تون خطور می کنه، یادداشت کنین و اجازه ندین که از بین برن تا در موقعی مناسب از اونا استفاده کنین.

۹. خلاقیت به معنای پیشرفت ارتباطاته

پیوند علم و تجربه، بهترین نتایج رو داره. این پیوند بین علم و خلاقیت هم نتیجه ای مثل داره. خلاقیت به معنای توانایی ایجاد ایجاد ارتباطات بین چیزای مختلفه. استیو جابز باور داره افراد خلاق قادر هستن رابطه ای رو در بین اشیا و مفاهیم ببینن که بقیه از درک اون ضعیف هستن.

واسه همین بعضی وقتا هم احساس می کنن چیزی که پیشنهاد کردن و از اون استقبال شده، روشن بوده و ارزش ستایش بقیه رو ندارن. محققان کشف کردن، خلاقیت زمانی شکل میگیره که بخشای جور واجور مغزی باهم در رابطه قرار میگیره.

افراد خلاق تجربه های جور واجور خود در زندگی و وقایع جور واجور رو کنار هم می ذارن و به نتیجه ای جالب می رسن؛ مثل استیو جابز و تولید تلفنایی هوشمند که با الهام از صفحه نمایشای قدیمی و کنار هم قرار دادن مؤلفه های ساختاری اونا ایجاد و ساخته شد.

۱۰. رقابتی سالم رو به یاد داشته باشین

۱۷ نکته ای که درمورد خلاقیت نمی دونستید آموزشی

شاید شنیدین، جمعی که شما در اون بهترین و باهوش ترین فرد هستین، مناسب تون نیس. این جمله بسیار عمیقه و نشون می ده که همیشه باید به دنبال رشد همیشگی بود.

وقتی ببینین از همه بهتر هستین، از خلاقیت و رشد باز می مانید. وجود کسائی که از شما بهتر عمل میکنن و لیاقت بیشتری نشون میدن، باعث می شه تا با رقابتی سالم سعی و تمرکزتان رو واسه پیشرفت بیشتر کنین.

۱۱. رفت و آمدای خود رو مدیریت کنین

هر فرد برآیند اثرات دور و بر خوده. شما رفتاری مثل با ۵ فردی رو پیدا می کنین که بیشترین رفت و اومد رو با اونا دارین. رفتار شما میانگین رفتارهای اونا میشه.

پس دقت کنین که هم نشینان تون چه کسائی هستن. اگه دور تون رو افرادی خلاق و الهام بخش پر کنن، شک نداشته باشین اثرات مثبتی روی شما دارن و محل بیرون اومدن آب زیر زمینی ی خلاقیت تون رو هم به جوش و خروش درمی بیارن.

۱۲. ایجاد بدون ریزبینی رو تجربه کنین

واسه افزایش همیشگی خلاقیت تون باید سعی کنین تا از ریزبینی و نکته سنجیایی که مانع از به پروازدرآمدن ذهن واسه بروز خلاقیت می شن، دور بمونین.

داشتن و طراحی چهارچوب و چشم انداز واسه ورود به مراحل خلاق کافیه. اگه همیشه به دنبال نتیجه و نگران اظهارنظرهای بقیه باشین، قدرت ایجاد رو از دست میدید.

۱۳. ایجاد در تنهایی به اتفاق می پیوندد

۱۷ نکته ای که درمورد خلاقیت نمی دونستید آموزشی

یادتون باشه که خلاقیت با غوطه ورشدن در افکار عمیق انفرادی شکل میگیره. همکاری، فعالیت گروهی و جلسات طوفان فکری با اینکه بسیار به درد بخور هستن و می تونن ایده ها و مسیرهای تازه ای تو ذهن بسازن، واسه ایجاد آثار هنرمند باید تنها فکر کنه و در خلوتی باشکوه به نتیجه برسه.

اگه به عنوان هنرمندی جوون در راه ایجاد و تولید قدم ورداشته اید یا در هر عنوانی قصد ایجاد خلاقیت دارین، بهتره قدر تنهایی رو بدونین و به کمک اون در آرامش به تمرکز و ایجاد بدین.

۱۷ نکته ای که درمورد خلاقیت نمی دونستید آموزشی

۱۴. فقط شروع کنین

خیلی از مشاهیر دنیای هنر و کسب وکار فکر می کنن واسه رسیدن به نتایج مثبت و تازه باید سعی کنین تا همت لازم واسه شروع رو در نهاد خود بیدار کنین.

پس از عزم کردن و شروع راه، می تونین با تعیین دقیق نقطه شروع و ایجاد ضرب الاجل واسه خود در تکمیل مراحل و راهی که شروع کردین، رو به جلو حرکت کنین. امکان بازبینی و امتحان پیشرفت خود در راه رو هم مشاهده کنین.

۱۵. ارائه آثار خلاق و نشون دادن اون به بقیه

هنگام شادی در مغزمون ماده ای شیمیایی به نام دوپامین ترشح می شه. این ماده باعث می شه احساس خوشی به ما دست بده. انجام فعالیتای لذت بخش و اموری با نتایج خوب، باعث ترشح بیشتر دوپامین می شن.

وقتی کاری خلاقانه انجام میدید و نتیجه اونو به بقیه نشون میدید، احساس خوشحالی و لذت زیادی رو تجربه می کنین. پس به یاد داشته باشین که بخش مهمی از مراحل خلاقیت، نمایش و ارائه اون به دیگرونه.

۱۶. الگوبرداری هدفمند رو فراموش نکنین

بعضی وقتا چیزی که تو ذهن می پرورانید، در مرحله اجرا اصلا خوب انتظارتان پیش نمی ره. یکی از روشایی که به کمک اون می تونین به نتایج خلاق و مثبت برسین، الگوبرداری از افراد موفقه.

در بین این الگوبرداری، امکان یافتن و کشف سبک و راه و روش شخصی به وجود میاد. خیلی از هنرمندان معروف با انتخاب آگاهانه ی الگوها و اسطورهایی واسه خود به افرادی بسیار موفق بدل شدن. پس انتخاب آگاهانه ی الگوها رو فراموش نکنین.

۱۷. به کارای موردعلاقه تون بدین

هیچکی تحت فشار انگیزه لازم واسه ایجاد و اجرای خلاقیت پیدا نمی کنه. سعی کنین به کارایی بدین که به اونا علاقه دارین و شما رو خوشحال و سرگرم می کنه. در اینجور حالتی امکان رشد و بروز خلاقیت خیلی بیشتره.

عشق و لذت باعث می شه شادی وجودی تون در انجام کار متبلور و نمایان شه و انگیزه لازم واسه سعی در شما بیدار شه و بیدار بمونه.دسته‌ها: آموزشی