حتما شمام مثل من چندتایی از این آدما رو می شناسین که نظر همه رو به خودشون جلب می کنن! آدمایی که نمیشه کاریزمایشان رو سبک و سنگین کرد، اما همه با اونا احساس راحتی می کنن و جذب شون می شن.

اونا چه جوری این کار رو می کنن؟ با موهبتی خدادادی متولد شدن یا با مطالعه و تمرین فهمیدن که چه چیزایی روی بقیه بیشتر اثر داره و اونا رو در زندگی شون به کار می برن؟ شاید دومی درسته. به نظرم مهم ترین اخلاق این آدما نوع ایجاد رابطه کلامی آنهاست. واسه همین، ۱۷ عادت گفتاری این افراد دوست داشتنی رو واسه تون فهرست کردم:

 

۱. هرجا که می تونن مودب باشن، هستن

۱۷ عادت گفتاری افراد خیلی دوست داشتنی آموزشی

استفاده از کلماتی مثل «لطفا» و «متشکرم» ممکنه همه جا ضرورتی نداشته باشه اما اگه می خواید کاریزماتیک باشین استفاده از اونا بسیار به نفع تون هستش.

اگه خیلی سریع می خواید با این عادات آشنا شید، پیشنهاد می کنیم ویدیوی زیر رو ببینین.

مرورگر شما قادر به پخش ویدیو نیس.

۲. قدردان محبتای کوچیک هستن

وقتی کسی به خاطر چیزی از شما تشکر می کنه گفتن دوکلمه ی «خواهش می کنم» خیلی بیشتر از «حرفشم نزن» (یا مثلا «باشه») اثر داره. آدمای دوست داشتنی از شنیدن تشکر خوشحال می شن و با کلام بهش جواب میدن.

۳. تعریف شون واقعیه

۱۷ عادت گفتاری افراد خیلی دوست داشتنی آموزشی

اینجا «واقعی» کلمه کلیدیه. افراد کاریزماتیک تعریفای واقعی به زبون میارن. نه بیهوده تعریف می کنن نه پاچه خوار ان. اگه کسی شایسته تعریف باشه از گفتن اش دریغ نمی کنن.

۴. از ته دل همدردی می کنن

اونا از عباراتی مثل «حتما خیلی احساس غرور کردی» یا «می تونم تصور کنم چقدر عصبانی شدی» استفاده می کنن پس هم با احساسات افراد دیگر همراهی می کنن و هم به اونا بها میدن (بد نیس این راز رو بدونین که آدمها دوست دارن بقیه درک شون کنن!)

۵. اطلاعات به درد بخور رو با بقیه به اشتراک می ذارن

۱۷ عادت گفتاری افراد خیلی دوست داشتنی آموزشی

بعضیا اطلاعات رو فقط واسه خودشون می خوان چون فکر می کنن که این کار باعث قدرت اونا می شه. اینجور آدمی نباشید. البته توجه کنین که: آدمای واقعا دوست داشتنی متوجه هستن که «اطلاعات» با «شایعها» فرق داره.

۶. به بقیه پیشنهاد کمک میدن

خیلی از ما دلمون می خواد به جامعه کمک کنیم اما نمی دونیم از کجا باید شروع کرد. کاریزماتیک ترین آدما خیلی ساده در جستجوی فرصتی واسه کمک، فقط به دور شون نگاه می کنن- در خونواده، در جامعه و در هر لحظه از زندگی روزمره (این کار می تونه در حد باز نگه داشتن در واسه کسی باشه که پشت سر شما داره وارد می شه).

۱۷ عادت گفتاری افراد خیلی دوست داشتنی آموزشی

۷. با اعتماد به نفس به جا صحبت می کنن

۱۷ عادت گفتاری افراد خیلی دوست داشتنی آموزشی

لاف نمی زنن اما در روبرو شدن با موقعیتای رقابت برانگیز- به ویژه چیزایی که روی زندگی بقیه اثر دارن- با آرامش، کنجکاوی و اعتماد به نفس به مسئله نزدیک می شن. معمولا می شه جملاتی مثل این رو از زبون شون شنید: «، ببینیم چه جوری باید این مشکلو حل کرد»

۱۷ عادت گفتاری افراد خیلی دوست داشتنی آموزشی

آرامش

۸. از اسامی و عناوینِ قابل احترام استفاده می کنن

آدمای کاریزماتیک اسامی بقیه رو به خاطر می سپارند و در موقعیتایی که استفاده از عناوین، افراد رو خوشحال می کنه اونا رو به کار می برن. کسب عناوینی مثل «دکتر» یا «سرهنگ» زمان می بره؛ پس به چه دلیل از اونا استفاده نکنیم؟

۹. یادشون نمی ره که عضوی از تیم هستن

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   ۲۲ دلیل که مانع پیشرفت ما می شن 

۱۷ عادت گفتاری افراد خیلی دوست داشتنی آموزشی

احساس رفاقت می تونه موقعیتای سخت رو قابل تحمل کنه. شوخ طبعی حتی می تونه باعث لذت بخش شدن اینجور موقعیتایی بشه. آدمای خیلی کاریزماتیک در موقعیتای سخت جملاتی مثل این به زبون میارن: «عیب نداره، واسه همه مون همینطوره» و بعد در کنار بقیه واسه رسیدن به اهداف تیم سعی می کنن.

۱۰. بقیه رو به هم معرفی می کنن

می دونین بهترین چیزی که کسی می تونه با هم به دو نفر بگه چیه؟ «اجازه بدین … رو به شما معرفی کنم.» البته این روزها همه به دنبال ایجاد رابطه هستیم اما آدمای کاریزماتیک کسائی هستن که جدا از اینکه ساختن شبکه ارتباطی خودشون به بقیه هم کمک می کنن تا با افراد بیشتری آشنا بشن.

۱۱. نوبت شون رو فراموش نمی کنن

۱۷ عادت گفتاری افراد خیلی دوست داشتنی آموزشی

افراد دوست داشتنی وقتی که واسه انجام کاری چه اصلاح کننده و چه سخت و ناراحت کننده نوبت اونا باشه نمی ترسند و قدم پیش می ذارن . یعنی، اونا با اینکه از بقیه تعریف می کنن یا بخشنده هستن اما در عین حال یادشون نمی ره که این دفعه مثلا پرداخت صورتحساب ناهار نوبت آنهاست.

۱۲. به بقیه میگن که به اونا اعتماد دارن

فقط سه کلمه :«بهت ایمان دارم». همین کلمات ساده می تونن الهام بخش موفقیت باشن. همه افراد به تایید شدن احتیاج دارن. در عین حال این تایید باعث ایجاد محبت نسبت به فرد گوینده می شه.

۱۳. به بقیه اجازه میدن واسه خودشون تصمیم بگیرن

۱۷ عادت گفتاری افراد خیلی دوست داشتنی آموزشی

آدمای واقعا کاریزماتیک به نظر خود اعتماد دارن اما در عین حال متوجه هستن که بقیه ممکنه دیدگاه متفاوتی داشته باشن و باید بتونن راه زندگی خودشون رو انتخاب کنن. ، رهبران کاریزماتیک از دادن اختیار و بعد اعتماد به بقیه واسه رسیدن به چیزی که از اونا خواسته شده ترسی ندارن.

۱۴. گوش میدن و می خوان بیشتر بدونن

۱۷ عادت گفتاری افراد خیلی دوست داشتنی آموزشی

آدمای خیلی دوست داشتنی شنوندهای فعال و صادقی هستن. می تونین با اونا درباره نظرات یا ماجراهایتان صحبت کنین یا از اونا راهنمایی بخواهید و اونا با پرسیدن سؤال و دادن نشونه های کلامی نشون میدن که در لحظه حاضر و حتی به موضوع علاقه مند هستن. زمان واسه همه ما با ارزش ترین منبعه اما اونا حاضرن وقت شون رو در اختیار شما بذارن.

۱۵. مسئولیت پذیر هستن

این آدما مسئولیت کار یا خطایشان رو قبول می کنن و کنترل اموری رو که باید تحت نظارت شون باشه به دست می گیرن. پس با عقل جور درمی آید که بگیم آدمهای قابل اعتماد بسیار دوست داشتنی ان.

۱۶. حمایت شون رو اعلام می کنن

۱۷ عادت گفتاری افراد خیلی دوست داشتنی آموزشی

ما آدمایی رو که کنارمون می مونن و کاری می کنن احساس کنیم ما رو حمایت می کنن دوست داریم. در ارتش به این کار میگن «هوای ساعت شش همدیگه رو داشتن» (ساعت شش موقعیت پشت سر فرده). کسی رو به یاد بیارین که در موقع احتیاج از شما حمایت کرده و به من بگید که در اون لحظه چقدر براتون دوست داشتنی می کرد؟

۱۷. همیشه می پرسند: «چون که نه؟»

آدمای دوست داشتنی بیشتر آدمایی رویاپرداز، مثبت نگر و عمل گرا هستن. رابرت اف کندی این آدما رو به بهترین وجه توضیح کرده: «بعضیا عادت دارن چیزها رو همونجوریکه هستن نگاه کنن و بپرسند به چه دلیل؟ من رویای چیزایی رو می بینم که هیچوقت وجود نداشتن و می پرسم چون که نه؟»

منبع : inc

دسته‌ها: آموزشی