«کارآفرین بودن، مثل اینه که شیشه بجَاون یا مثل اینکه به قعر یک پرتگاه خیره شی.»

این جمله از «ایلان ماسک»، مؤسس شرکت «اسپیس-اکس» و «تسلا»، طرز فکری رو توضیح می کنه که خیلی از کارآفرینان اونو تأیید می کنن، چون که واسه اداره یک کار و کاسبی، هر روز فشار زیادی رو تحمل می کنن. مثل ماسک، کارآفرینان هر روز با فراز و نشیبای بزرگی روبه رو می شن، بعضی وقتا در بزنگاهِ خطر، انرژی داشتن واسه مقابله با این رقابتا جزء اساسی موفقیته. در این مقاله با ۱۷ عادت عجیبی که انرژی شما رو بیشتر از قهوه تقویت کرده و در این راه کمک تون می کنه، آشنا میشید.

همه ما خستگی بیشتر از اندازه رو تجربه کردیم. به طور مثال، روز یا شبی رو به یاد میاریم که به حدی خسته بوده ایم که حتی فیلمی جدید در سینما، حراجی کیف و کفش یا دورهمی ای صمیمی هم نمی تونست سر حال مون بیاره. اما مسئله ای که تشخیصش خیلی آسون نیس، اُفت انرژی در طول روزه. در اینجور مواردی، حتما علائم خستگی بیشتر از اندازه رو احساس نمی کنیم. بلکه چیزی که حس می کنیم، نداشتن حوصله ی کافی واسه انجام کارهاییه که دوست داریم. حتی تمرکز روی کارای روزمره و وظایف شغلی مون هم سخت به نظر می رسه، صبر و حوصله مون کاهش پیدا می کنه و خشم و عصبانیت مون زیاد می شه، تا حدی که روبرو شدن با رقابتای همیشگی هم، غیرممکن به نظر میاد. اگه اینجور موقعیتی واسه شمام، به ویژه به عنوان یک کارآفرین، پیش اومده، این مطلب رو دنبال کنین. واسه باخبر شدن از راه های منحصر به فرد و سالمی که بتونن به طور دائم و سریع، انرژیِ روزانه رو تقویت کنن، مصاحبهایی با کارآفرینان جوونِ برتر و بلندپروازی انجام شده که به وسیله سایت «ایمپکت شوکیس» (Empact Showcase) مورد تقدیر قرار گرفتن و شب وروز بدون خستگی، کار می کنن تا رؤیاهایشان رو به واقعیت تبدیل کنن. گفت وگوهایی که جواب هاشون باعث تعجب تون می شه و اگه در مورد شمام جواب میدن، می تونین اونا رو در زندگی تون به کار ببرین.

۱. بالا و پایین بپرید

۱۷ عادت عجیبی که انرژی شما رو بیشتر از خوردن قهوه تقویت می کنه  آموزشی

به عنوان یک فیزیوتراپ، برنامه روزانه من شامل بالا و پایین پریدنای هر روزهه که فواید بسیاری مثل افزایش شفافیت ذهنی و فعال سازی سیستم لنفاوی بدن به خاطر دفع سموم داره. من هر روز صبح، ۱۰ دقیقه بالا و پایین می پرم و از این زمان، واسه تولید انرژی مثبت واسه همه روزم استفاده می کنم. به این صورت که جمله هایی مثل «من قوی ام!»، «من خوشبختم!»، «من موفقم!» و «من سالمم!» رو فریاد می زنم.

کارآفرینان موفقی مثل آنتونی رابینز، بالا و پایین پریدن رو، واسه بهبود وضع مزاجی و افزایش سطح هورمون اندورفین در بدن، در زندگی روزمره شون به کار می برن. بالا و پایین پریدن، واسه سلامت قلب و عروق هم یک راه ایمن و کم خطره که همون میزان کالری رو می سوزونه که در دویدن روی تردمیل مصرف می شه.

(عادت محبوب اروم تهیر (Irum Tahir) کارآفرین و فیزیوتراپ)

۲. عملی خیرخواهانه انجام بدین

۱۷ عادت عجیبی که انرژی شما رو بیشتر از خوردن قهوه تقویت می کنه  آموزشی

کمک به بقیه به من انرژی می ده و من راهی بی مثل واسه انجام اون در بازه های پونزده دقیقه ای در بعدازظهرها پیدا کردم. من زمانی رو واسه دل مشغولیای غیرکاری کنار می ذارم. این شامل هر چیزی مثل انجام کاری کوچیک، درست کردن قهوه ی عصرگاهی یا جواب دادن به ایمیلی از طرف یک دوست می شه. در طول این زمان، دری رو واسه شخصی باز می کنم، در مغازه خریدهای کسی رو براش حمل می کنم یا حتی از یکی از دوستانم می پرسم که کمکی احتیاج داره یا نه؟ و به این شکل به بقیه کمک می کنم. همیشه بعد از کمک به بقیه، یه جور رضایت فوری احساس می کنم و بنا به قانون ی جهانی کارما (karma)، این کارای کوچیک همیشه در آینده به نفع خودم تموم میشه.

(عادت محبوب کیم کاپ (Kim Kaupe) مؤسس شرکت ZinePak)

۳. مدیتیشن کنین

۱۷ عادت عجیبی که انرژی شما رو بیشتر از خوردن قهوه تقویت می کنه  آموزشی

یکی از عادات صبحگاهی من، ۲۰ دقیقه مدیتیشنه. جا و زمان ایده آل واسه مدیتیشن صبحای زود و پیش از روشن کردن هر گونه وسیله الکترونیکیه. منظم و مثل نگاه داشتن جا و زمان تمرین تا حد امکان، بسیار مهمه. واسه اینکه تمرینات اثر کنن، بهتره با ۵ دقیقه تمرین شروع کنین. واسه این کار، روشای مختلفی وجود دارن، اما از هر روشی که استفاده می کنین، مهم اینه که هر روز تمرین کنین و زمان اونو تا کمه کم ۲۰ دقیقه افزایش بدین. در کمتر از ۲۰ دقیقه، مغز به اندازه کافی بازسازی نمی شه تا فواید زیادی مثل کاهش اضطراب، کاهش احتیاج به خواب، تمرکز و توجه بهتر در محل کار رو به دست بیارین. من به مبتدیان، استفاده از اپلیکیشنای مدیتیشن رو پیشنهاد می کنم چون خودم از «هداسپیس» استفاده می کنم.

(عادت محبوب گیلوم گاترو (Guillaume Gauthereau) مؤسس شرکت Sequoia Lab)

۴. مخلوط یک قاشق چای خوری گرده زنبور عسل با روغن نارگیل رو استفاده کنین

۱۷ عادت عجیبی که انرژی شما رو بیشتر از خوردن قهوه تقویت می کنه  آموزشی

هنگامی که انرژی ام اُفت می کنه، یک قاشق چای خوری، گرده زنبور عسل به همراه روغن نارگیل مصرف می کنم. این کار، انرژیِ کافی رو واسه دویدن تا آخر روز و انجام تموم کارای فهرستِ «انجام دادنیا» رو برایم تأمین می کنه.

من این حقه رو از کیمبرلی اسنایدر (Kimberly Snyder)، نویسنده ی کتاب «غذاهایی واسه زیبایی و سَم زُدایی» یاد گرفتیم. اون نام «انرژی در یک قاشق» رو به کار می بره. گرچه تأمین کافئین مورد نیازتون با یک فنجون قهوه، باعث افزایش سریع انرژی می شه، اما سطحِ انرژی تون رو حفظ نمی کنه و موندگاریِ زیادی نداره. گرده زنبور عسل فواید زیادی داره و دارای مواد مغذی اساسیه که سوخت بدنتون رو جفت و جور می کنه و ایستادگی و تمرکزتان رو افزایش می ده. روغن نارگیل از تری گلیسریدهای با زنجیره متوسط، ( MCTها) ساخته شده که در بدن آدم به سرعت تبدیل به انرژی می شن.

(عادت محبوب ناتالی مک رسیدن (Natalie Macneil) مؤلف و کارآفرین)

۵. وقتی گرفتار میشید، بالانس بزنین

۱۷ عادت عجیبی که انرژی شما رو بیشتر از خوردن قهوه تقویت می کنه  آموزشی

ما واسه تجدید نیرو در طول روز، به طور منظم بالانس سر و بالانس دست می زنیم. این کار وقتی در حل مسائل سخت، گیر کردیم هم کمک می کنه. یک دیوار خالی در دفتر کارمون پیدا می کنیم و چند دقیقه ی کوتاه، کنار اون بالانس می زنیم. شرکت کردن در کلاسای یوگایی که تمرکزشان روی وارونگیه، می تونه به درد بخور باشه. وقتی خیلی از کارای ما ذهنی انجام می شن، یادآوری اینکه بدن مون قادر به چه کارهاییه، حسِ فوق العاده ای داره. وارونگی بسیار عالیه چون سریع و شادی بخشه، واسه بدن خوبه و مغز رو زنده و بانشاط می کنه.

(عادت محبوب اون ووتون (Anne Wootton) مؤسس Pop Up Archive)

۶. در قهوه تون، روغن نارگیل و کره بریزین

۱۷ عادت عجیبی که انرژی شما رو بیشتر از خوردن قهوه تقویت می کنه  آموزشی

من هروقت به تقویت انرژی احتیاج داشته باشم، «قهوه ی ضدگلوله» می خورم و مطمئنم که اثربخشه. قهوه ی ضدگلوله، یه جور نوشیدنی شامل قهوه ی درجه یکِ مخلوط با روغن نارگیل و کره ی ارگانیکِ بدون نمکه. فواید نوشیدن قهوه ی ضدگلوله شامل کم کردن وزن، کاهش وَلع واسه غذا و تقویت کارکرد شناختی می شه. این نوشیدنی، راهی ساده واسه تأمین انرژی بدون مصرف کربوهیدراتای فرآوری شده.

مواد لازم اون، دو فنجون قهوه، یک یا دو قاشق غذاخوری روغن MCT (مثل روغن نارگیل) و یک یا دو قاشق غذاخوری کره ی بدون نمکه.

(عادت محبوب ماتان گریفل (Mattan Griffel) کارآفرین و مؤلف)

۷. زیاد آب بخورین

۱۷ عادت عجیبی که انرژی شما رو بیشتر از خوردن قهوه تقویت می کنه  آموزشی

من زیاد آب می خورم چون حالم رو بهتر می کنه. ، فکر می کنم که آب عالیه! از دیدگاه علمی، بیشتر بدن ما رو آب تشکیل می ده و حتما فرآیندهای بدن ما تحت اثر آب قرار داره. تحقیقات نشون میدن که آب شما رو هوشیارتر نگاه می داره، مغزتون رو تقویت می کنه، بهره وری تون رو افزایش می ده و حتی حوصله تون رو سَر جا میاره.

چقدر، باید آب نوشید؟ قوانین تجربی میگن که غذایی که روزانه می خوریم ۲۰ درصدِ ورودی مایعات بدن رو تأمین می کنه، اما هنوزم ۱۳ فنجون آب واسه مردها و ۹ فنجون واسه زنان مورد نیازه. البته احتیاج به آب واسه هر فرد متفاوته و تحت اثر عوامل زیادی مثل آب وهوا، سن یا شدت فعالیت قرار داره.

(عادت محبوب درک فلنزرایک (Derek Flainzraich) کارآفرین و مؤسس Greatist)

۸. از دنده چپ بلند نشید

۱۷ عادت عجیبی که انرژی شما رو بیشتر از خوردن قهوه تقویت می کنه  آموزشی

من هر روز تصمیم می گیرم که از دنده چپ بلند نشم. یعنی، پیش از اینکه از تخت بیرون بیام با خودم فکر می کنم: «چقدر احساس مثبتی دارم؟» اگه جواب چیزی غیر از «خیلی زیاد» و «مشتاقِ شروع روز جدید» باشه، سعی می کنم افکارم رو در همین نقطه، دوباره تنظیم کنم و روی بهترین نتایجی که در این روز میتونم به دست آورم، تمرکز کنم. این کار باعث می شه هر بار، روزم رو درست شروع کنم. نکته اینجاست که این کار رو باید پیش از نگاه کردن به موبایل یا روشن کردن تلویزیون یا حرف زدن با بقیه انجام بدین. این اتفاق فقط جایی در مغزتون رخ می ده نه در دنیای بیرون!

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   ۲۰ راه حل برتر تبلیغاتی در دنیای امروز

(عادت محبوب اسکایلر ساتون (Skyler Sutton) کارآفرین و مؤسس RAIN)

۹. با همکارانتان تمرینای تقویت عضلات انجام بدین

۱۷ عادت عجیبی که انرژی شما رو بیشتر از خوردن قهوه تقویت می کنه  آموزشی

ما در محل کار یک سالن کنفرانس رزرو می کنیم، کفش هامون رو درمی آوریم، روی زمین می شینیم و ویدئوای آموزشی ورزشی رو پخش می کنیم. این یعنی ما به مدت ۲۰ دقیقه، یه سری از تمرینای سخت و دردناک رو به شکل گروهی انجام میدیم، آنقدری که کمی عرق کنیم. سطح رقابت این تمرینات، این جست و خیز رو در گروه ایجاد می کنه تا درد رو با هم تحمل کنن که این خود اعتماد و تعهد به وجود میاره. وقتی تمرین تموم می شه، احساس می کنیم که تمرینات شکمی سخت ترین کاری بود که در طول روز باید انجام می دادیم و این باعث می شه کار واقعی مون، راحت تر انجام شه. مهم تر از اون، پس از تمرین، همه می خندیم و انرژی آزاد می کنیم و کانالای ارتباطی مون بازتر می شه.

(عادت محبوب Shaherose Charania کارآفرین و کارشناس بازاریابی و برندینگ)

۱۰. فرهنگ انرژی دادن رو پایه ریزی کنین

۱۷ عادت عجیبی که انرژی شما رو بیشتر از خوردن قهوه تقویت می کنه  آموزشی

داشتن تیمی پُرانرژی بسیار حیاتیه و ما افراد رو طبق اون استخدام می کنیم.

در مرحله دوم، ما تمریناتی رو در فرهنگ خودمون ایجاد کردیم تا انرژیِ کل تیم رو در طول روز بالا ببرن. یکی از این تمرینا، پخش موسیقیای پرانرژیه. بهترین فروشندگانمان هنگامی که فروش فوق العاده ای داشته باشن، ناقوسی رو به صدا درمی بیارن که همه صدای اونو می شنون. یک جلسه ی گروهی به نام «۱۵ دقیقه معروفیت» در اول و انتهای روز برگزار می شه که در اون مدیران، روحیه ی افراد رو تقویت می کنن و بهترینای هر روز رو شناسایی می کنن. سخنرانیا، ویدئوها و پیامای روحیه بخش، چیزی طبیعی هستن. هر جلسه رو با سرودِ گروهیِ بلندی، واسه هوشیار کردن افراد و به جریان انداختن خون در رگ‏ ­هاشون، پایان میدیم.

من خود انرژی ام رو با «صبح بخیر» گفتن به هر کسی که سر راهم قرار بگیره، بالا می برم و هر وقت، اُفتی در انرژی ام احساس می کنم، سراغ افراد باانرژی می رم که می دونم چاره ای واسه تقویت روحیه‏ ی مثبت دارن و منو بانشاط تر به کارم برمی گردونن.

(عادت محبوب بن رابنستاین (Ben Rubenstein) کارآفرین و مؤسس Opcity)

۱۱. چُرتی کوتاه بزنین

۱۷ عادت عجیبی که انرژی شما رو بیشتر از خوردن قهوه تقویت می کنه  آموزشی

پُرانرژی ترین روزهای من هنگامیه که بتونم در حالی که با فرزندانم کارتون «میکی ماوس» رو نگاه می کنم، یک چرت ۲۶ دقیقه ای بزنم. من پی بُرده ام که انجام کاری بی احتیاج از تفکر و نامربوط با کار، خوابیدن رو راحت تر می کنه.

این زمان کوتاه منو کمک می کنه تا شب وقتی همه خوابند، چندین ساعت کار اضافه، انجام دهم. تحقیقات نشون داده که چرتای کوتاه، بهره وری رو افزایش می ده.

(عادت محبوب جیسون لانگ (Jason Lange) کارافرین و مؤسس BloomBoard)

۱۲. روزی کمه کم نیم ساعت پیاده روی کنین

۱۷ عادت عجیبی که انرژی شما رو بیشتر از خوردن قهوه تقویت می کنه  آموزشی

مدیریت کسب وکار ممکنه از دید عاطفی، فیزیکی و روانی بسیار رقابت برانگیز باشه. پس از تماشای ویدئویی از «دکتر مایک ایونس» به نام «بیست وسه ساعت و نیم» من پیاده روی هر روزه رو شروع کردم.

اول با نیم ساعت پیاده روی در روز شروع کردم. حالا پس از دو سال، روزی ۹ تا ۱۰ کیلومتر پیاده روی می کنم و بعضی وقتا با تیم «رِپ اینتراکتیو»، با اعضای «لیگ ملی فوتبال» در فصلای تعطیل شون، در کوهستان سانتا مانیکا (Santa Monica) در کالیفرنیا ورزش می کنیم. از وقتی این کار رو شروع کردم، ۲۰ کیلوگرم وزن کم کردم، کسب وکارم رو تا دو برابر گسترش دادم و ازدواج کردم. مطمئنا الان سالم تر و خوشبخت ترم!

۱۷ عادت عجیبی که انرژی شما رو بیشتر از خوردن قهوه تقویت می کنه  آموزشی

ازدواج

(عادت محبوب استیو گاتنا (Steve Gatena) کارآفرین)

۱۳. از این وسیله واسه شمارش قدم هاتون استفاده کنین

۱۷ عادت عجیبی که انرژی شما رو بیشتر از خوردن قهوه تقویت می کنه  آموزشی

در شروع سال نو، استفاده از «فیت بیت» رو شروع کردم که یک دستبندِ هوشمند کنترل فعالیتای ورزشیه و در کنار شمارش تعداد قدم ام در روز، دریافتم که به بالا نگه داشتن سطح انرژی ام هم، کمک بزرگی می کنه. چند ماه پیش فهمیدم که یک رابطه مستقیم، بین احساس خستگی و تنبلی در طول روز و کم راه رفتن هست. هنگامی که به استراحت احتیاج داشته باشم، از پشت میزم بلند میشم و حدود هزار قدم یا پنج تا هفت دقیقه با قدمای سریع راه میرم. فهمیده ام که این استراحتای کوتاه، انرژی، بهره وری و تعداد کل قدم ام رو افزایش می ده! با فکر کردن درباره یکی دوتا، رقابت کاری طی این پیاده رویا، پشت میز نبودنم رو با عنوان «استراحتِ کاری» توجیه می کنم.

(عادت محبوب بریتنی هوداک (Brittany Hodak) کارآفرین و مؤسس ZinePak)

۱۴. به سپاسگزاری عادت کنین

۱۷ عادت عجیبی که انرژی شما رو بیشتر از خوردن قهوه تقویت می کنه  آموزشی

هر شب پیش از خواب، من سه چیزی رو که به خاطرشان شاکرم، یادداشت می کنم. بعضی روزها شاید به اندازه کافی خوش شانس باشم تا یک موفقیت بزرگ رو هم یادداشت کنم اما بیشتر تنها چیزای کوچیکی رو مثل چای خوردن با دوستانم یا یادگیری چیزی جدید از همکارانم رو می نویسم. به باور من جشن گرفتن پیروزیای کوچیک در زندگی بسیار مهمه! و با نوشتن خاطرات مثبت احساس می کنم مغزم رو واسه خوشبختی، برنامه ریزی می کنم.

۱۷ عادت عجیبی که انرژی شما رو بیشتر از خوردن قهوه تقویت می کنه  آموزشی

محققان، فکر می کنن نوشتنِ سپاسگزاریا، احساس خوشبختی رو تا ۲۵ درصد افزایش می ده و به خوب خوابیدن و احساس نشاطِ بیشتر داشتن، کمک می کنه. واسه شروع این عادت، خرید یک «دفترچه شکرگزاری» رو در نظر داشته باشین.

(عادت محبوب کریس کاستلیو (Chris Castiglione) کارآفرین و مؤلف)

۱۵. با تنفس درست، به سلامتی، ثروت و اراده ی قوی برسین

۱۷ عادت عجیبی که انرژی شما رو بیشتر از خوردن قهوه تقویت می کنه  آموزشی

به خاطر حفظ سلامت کلی، من هر روز صبح ۱۵ دقیقه پرانایاما (یه جور یوگای هندی واسه تنظیم تنفس) انجام میدم. پرانایامایا واژه ای سانسکریت به معنای روش تنفسه. این عادت به من واسه انجام کارایی با انرژی بالا و تمرکز روی اولویت ام، هم در زندگی شخصی و هم در کار، کمک می کنه.

روش اون به این صورته که با استفاده از انگشت شست، انگشت حلقه و انگشت کوچیک دست راست، سوراخای بینی تون رو به شکل متناوب، ببندید. انگشت شست واسه بستن سوراخ طرف راست و انگشتان حلقه و کوچیک واسه بستن سوراخ طرف چپ استفاده می شن. دهن بسته و واسه تنفس استفاده نمی شه. موقع دَم و بازدم هیچ صدایی نباید تولید شه. من ده بار از سوراخ راست و ده بار از سوراخ چپ واسه تنفس استفاده می کنم.

این کار فواید بسیاری مثل کنترل بهترِ چاقی، فشارخون بالا، قند خون و کلسترول داره. کارکرد قلب رو بهتر کنه و زمان واکنش دیداری و شنیداری رو افزایش می ده.

(عادت محبوب Rohith Anabheri کارآفرین)

۱۶. از میزهای وایس تاده استفاده کنین

۱۷ عادت عجیبی که انرژی شما رو بیشتر از خوردن قهوه تقویت می کنه  آموزشی

من در ماه سپتامبر استفاده از میزهای وایس تاده رو شروع کردم. پس از تنها دو ماه، فهمیدم که ایستادگی بیشتر، تمرکز بیشتر و سطح انرژیِ بالاتری در طول روز دارم. قبلا کمردردهای بدی داشتم، اما پس از استفاده از این میزها، دردم به طور زیادی کم شد. این منو کنجکاو کرد تا برایم سؤال شه: «فواید بیشتر ایستادن واسه سلامتی چیه؟» طبق تحقیقاتی که در اروپا انجام شده، تنها سه ساعت ایستادن در روز، در طول هفته کاری از نظر سوزاندن کالری با دویدن در ۱۰ ماراتن در یک سال برابری می کنه. تحقیقای بسیاری انجام شده که کاهش خطرهای چاقی، دیابت نوع دو، مریضیای قلبی و عروقی، سرطان و مرگ زودهنگام رو نشون می ده. ، طبق یک تحقیق دیگر، یک ساعت نشستن از کشیدن دو نخ سیگار بدتره.

دانستن اینکه می تونیم اعضای تیم مون رو با استفاده از چیزی خیلی راحت و ضرورت یک میز، سالم نگاه داریم بسیار رضایت بخشه.

(عادت محبوب رایان راگوس (Ryan Raguse) مهندس نرم افزار و کارآفرین)

۱۷. با استفاده از «دفترچه رؤیاها» به رؤیاهای خود وضوح ببخشین

۱۷ عادت عجیبی که انرژی شما رو بیشتر از خوردن قهوه تقویت می کنه  آموزشی

من بی معطلی پس از بیدار شدن، رؤیاهایم رو یادداشت می کنم تا رؤیابینیِ شفافم رو تقویت کنم. قسم می خورم به محض اینکه مغزم متوجه می شه که من واقعا دارم گوش میدم و توجه می کنم، چیزای واقعا خوبی به من می ده. من تایید می کنم که این تمرین با افزایش تفکر خلاق، ایستادگی و تقویت حافظه همراهه.

تحقیقات نشون دادن که افرادی با رؤیاهای روشن و منظم در کارای شناختی مثل حل مسئله که به بینش احتیاج داره، بهتر عمل میکنن.

(عادت محبوب آتوسا غدار (Otessa Ghadar) مدرس دانشگاه و کارآفرین)

منبع : entrepreneur

 


دسته‌ها: آموزشی