فرسودگی شغلی یکی از خطراتیه که زندگی افراد موفق رو تهدید می کنه. اونا همیشه باید مراقبش باشن. این افراد به دلیل ویژگی خاص شخصیتی و اعتقادشان بر اینکه می تونن هر کاری رو بکنن، بیشتر اوقات متوجه این خطر نمی شن. این افراد اشتیاق بالایی به کارشون دارن؛ از همین سو نسبت به ساعتای خیلی زیادِ کاری، بار سنگین شغلی و فشار زیادی که واسه بهتر بودن باید متحمل شن، بی توجه ان. همه این عوامل می تونه اونا رو با استعداد فرسودگی شغلی کنه. اما واقعا نشونه های فرسودگی شغلی چیه؟

۱۶ نشونه فرسودگی شغلی؛ این نشونه ها رو جدی بگیرین آموزشی

فرسودگی شغلی چیه

۱۶ نشونه فرسودگی شغلی؛ این نشونه ها رو جدی بگیرین آموزشی

حالتی از استرس طولانی که می تونه شرایط زیر رو در فرد به وجود آورد:

  • خستگی فیزیکی و روانی
  • بدبینی و تنهایی
  • احساس بی خاصیت بودن و شکست

در صورت بروز فرسودگی شغلی، شما دیگر قادر نباشید مسئولیتای شخصی و شغلی خود رو خوب انجام بدین. فرسودگی شغلی یهویی اتفاق نمی افته و این جور نیس که یک صبح از خواب بیدار شید و ببینین دچار فرسودگی شغلی شدین. این پدیده طبیعتی موذی و خزنده داره. به مرور در وجود ما رخنه می کنه و همین موضوع، شناسایی اونو واسه ما مشکل می کنه. با این حال ذهن و بدن ما در مورد فرسودگی شغلی به ما اخطار می ده و اگه ما بدونیم که باید دنبال چی بگردیم، می تونیم قبل اینکه دیر شه جلویش رو بگیریم.

نشونه های فرسودگی شغلی چیه

هر یک از سه شرایطی که در بالا اشاره کردیم، به وسیله نشونه ها و علائمی مشخص می شن (نشونه ها بعضی وقتا با همدیگه هم پوشانی دارن.) این علائم با همدیگه ارتباطی زنجیروار دارن. یعنی فرق بین استرس و فرسودگی شغلی، در شدت و درجه علائمه. این موجب می شه که اگه نشونه ها رو به موقع تشخیص بدین، بتونین از بروز فرسودگی شغلی جلوگیری کنین (البته اگه واسه رفع این علائم اقدامات لازم رو هم انجام بدین.)

نشونه های خستگی فیزیکی و روانی

۱. خستگی بیشتر از اندازه

در مراحل ساده شما در بیشتر روزها احساس خستگی و کمبود انرژی می کنین. با پیشرفت این علائم، خستگی فیزیکی و روانی شما زیاد شده و احساس می کنین انرژی شما تخلیه شده. امکان داره نسبت به روزهای پیش رو هم یه جور احساس ترس داشته باشین.

۲. بی خوابی

۱۶ نشونه فرسودگی شغلی؛ این نشونه ها رو جدی بگیرین آموزشی

در مراحل ساده امکان داره یک یا دو روز در هفته به سختی به خواب برید یا از خواب بیدار شید. در مراحل بعدی این بی خوابیای شبونه ، به طور همیشگی تکرار می شه. با وجود اینکه شبا احساس خستگی می کنین، ولی نمی تونین بخوابید.

۳. فراموشی، حواس پرتی و نبود تمرکز

نشونه های ساده شامل نبود تمرکز و کمی فراموش کاریه. این مشکل با پیشرفت خود باعث می شه نتونین به درستی کارای خود رو انجام بدین و کارا بر سر شما جمع شه.

۴. دردهای جسمی

این علائم می تونه به شکل درد در قفسه ی سینه، تپش قلب، تنگی نفس، دل درد، سرگیجه، غش و یا شکلای جور واجور سردرد باشه. این علائم می تونه به تنهایی یا با هم بروز کنه.

۵. افزایش مریضیا

۱۶ نشونه فرسودگی شغلی؛ این نشونه ها رو جدی بگیرین آموزشی

به خاطر تخلیه ی بدن شما از انرژی، سیستم ایمنی تون ضعیف تر می شه. این شما رو در مقابل عفونتا، سرماخوردگی، آنفولانزا و بقیه مشکلاتی که با سیستم ایمنی بدن در ارتباطه، آسیب پذیرتر می کنه.

۶. کاهش اشتها

این نشونه در مراحل ساده با کم شدن اشتهای شما همراهه و باعث می شه از بعضی از وعدهای غذایی صرف نظر کنین. با پیشرفت علائم، این بی اشتهایی زیاد می شه و باعث کاهش دهن باز کن وزن تون می شه.

۷. نگرانی

در مراحل ساده علائم کمی از نا آرومی، نگرانی و ناراحتی رو حس می کنین. با نزدیک تر شدن شما به مرحله فرسودگی شغلی، نگرانی شما شکلی جدی تر به خود میگیره. پس ی اون راندمان کاری شما کاهش پیدا میکنه و می تونه باعث بروز مشکلاتی در زندگی شخصی تون شه.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   ۲۱ دلیل واسه اینکه باید مصرف شکرتون رو پایین بیارین 

۸. افسردگی

۱۶ نشونه فرسودگی شغلی؛ این نشونه ها رو جدی بگیرین آموزشی

در مراحل ساده احساس ناراحتی کم، بعضی وقتا ناامیدی، احساس گناه و بی ارزش بودن می کنین. با بدتر شدن وضعیت احساس افسردگی شدید می کنین. احساس می کنین هیچ راهی ندارین و دنیا بدون شما جای بهتریه (اگه افسردگی شما به این درجه رسید، فورا به متخصص مراجعه کنین.)

۹. خشم

نشونه های بدبینی و تنهایی

۱. از دست دادن حس لذت و خوشی

در اول از دست دادن حس خوشحالی به شکل کمی دیده می شه. مثلا اشتیاقی به رفتن سر کار ندارین یا دوست دارین زودتر کارتون تموم شه. اگه در جهت بهبود اون اقدامی نکنین، این کاهش لذت تموم جنبه های زندگی شما رو در بر میگیره. دیگر تمایلی به گذراندن وقت با خونواده یا دوستان ندارین. در محیط کار از زیر کار در می روید و به دنبال راه هایی هستین که سر کار نرید.

۱۶ نشونه فرسودگی شغلی؛ این نشونه ها رو جدی بگیرین آموزشی

۲. بدبینی

۱۶ نشونه فرسودگی شغلی؛ این نشونه ها رو جدی بگیرین آموزشی

۳. تنهایی

در مراحل ساده به شکل مقاومت شما در برابر رفتارهای اجتماعی دیده می شه. مثلا تمایلی به بیرون رفتن واسه غذا خوردن ندارین یا در اتاق خود رو می بندید تا کسی داخل نشه. در مراحل بعدی حرف زدن بقیه با شما باعث حس ناراحتی و عصبانیت تون می شه. زود سر کار میاید و دیرتر می روید تا رفت و امد خود با بقیه رو به کمه کم برسونین.

۴. انصراف از بقیه

این حالت کلا به شکل احساس جداافتادگی از بقیه و محیط دور بروز می کنه. این حس می تونه باعث بروز رفتارهای انزواطلبانه ای که در بالا اشاره کردیم، شه. پس ی اون از دید فیزیکی و روانی خود رو مجبور به انجام مسئولیتا نمی دونین. بیشتر به بهونه ی مریضی سر کار نمی رین. جواب تماسا و ایمیلا رو نمی بدین و مرتبا با تاخیر به سر کار می روید.

نشونه های احساس بی خاصیت بودن و شکست

۱. احساس بی علاقگی و ناامیدی

این مورد مثل به حالت افسردگی و بدبینیه که در همین مقاله بهش اشاره کردیم. این حالت باعث می شه حس کنین هیچی به درستی پیش نمی ره و هیچ چیزی اهمیت نداره. با بدتر شدن این وضعیت، انگیزه ای واسه حرکت و فعالیت نخواهید داشت و با خود می گین این کار رو انجام بدهم که چه؟

۲. افزایش بدرفتاری

بدرفتاری ریشه در احساس مهم نبودن، بی فایده و بی استفاده بودن داره. این حس باعث می شه فکر کنین دیگر مثل قبل، قادر به انجام کارا نیستین. در مراحل ساده این وضعیت روی روابط شخصی و حرفه ای شما اثر منفی می ذاره و با ادامه می تونه باعث نابودی کامل اون شه.

۳. نبود بهره وری و کاهش کارایی

با افزایش بیشتر از حد ساعت کاری، استرس طولانی کارایی شما رو کم می کنه. در آخر پروژهاتون نیمه کاره مونده و هر روز به لیست کارایی که باید انجام بدین، اضافه می شه. با افزایش این حالت شما به وضعیتی دچار میشید که هرچه سعی کنین، بازم از عهده ی کارای خود بر نمی آیید.

اگه شما این مشکلات رو تجربه نمی کنین، خیلی خوبه. گرچه باید این علائم هشداردهنده رو به خاطر بسپارید. یادتون باشه فرسودگی شغلی موجودی موذیه که وقتی شما مشغول زندگی هستین، به آرامی بر جسم و جون شما رخنه می کنه.

اگه شما این علائم رو تجربه می کنین، این به معنی ی هشداری واسه شما هستش که در راه خطرناکی قرار گرفتین. زمانی رو مشخص کنین تا ببینین واقعا چه مقداری از استرس در زندگی شما هست و راه هایی رو پیدا کنین تا قبل اینکه دیر شه، از اون کم کنین. فرسودگی شغلی مثل آنفولانزا نیس. خودبه خود از بین نمی ره. هر چقدر هم ایجاد تغییرات واسه تون سخت باشه، ولی بازم هوشمندانه ترین انتخاب واسه باقی ماندن در راه موفقیته.

منبع : psychologytoday.com


دسته‌ها: آموزشی