هدف از زندگی چیه؟ یادم میاد، این سؤال رو وقتی همه خونواده دور هم شام می خوردیم، خواهرم از پدر پرسید و فکر می کنین بابام در جواب چه گفت؟ «به چه دلیل همچین سؤال سختی می پرسی؟» بله! این هوشمندانه ترین جوابی بود که شاید بابام می تونست در جواب به پرسشی بده که خودش هم دقیقا جوابش رو نمی دونست!

۱۶ متفکر بزرگ جهان درباره هدف از زندگی چه میگن؟  آموزشی

این سوال و هزاران سوال دیگر درباره هدف از زندگی ممکنه ذهن شما، من یا هرکی دیگری رو به خودش مشغول کنه. به چه دلیل اینجاییم؟ وجود زندگی چیه، پول در آوردن و پول خرج کردن؟ به چه دلیل ۱۵ – ۱۶ سال از عمرمون رو صرف درس خوندن می کنیم، حدود ۸۰۰۰۰ ساعت کار می کنیم و در آخر به چه دلیل تولید مثل می کنیم و به چه دلیل بعد از ما نسل بعدی و نسل بعدترش هم همین کار رو ادامه میدن و این روند بازم ادامه داره؟ اگه دلیل هیچ کدوم از اینا رو نمی دونیم، پس به چه دلیل انجام شون میدیم؟

۱۶ متفکر بزرگ جهان درباره هدف از زندگی چه میگن؟  آموزشی

باید هدف بزرگ تر و ارزشمندتری وجود داشته باشه. با من موافق نیستین؟

واسه رسیدن به جواب مناسب تر به سؤال «هدف از زندگی چیه؟» و رفع ابهامات بیشتر درباره این سؤال با ما و این نوشته همراه باشین. می خوایم جواب ۱۶ نفر از کسائی رو که به این سوال جواب گفتن و به نظر می رسه هدف از زندگی خود رو یافته ان، با هم بخونیم. از تموم این افراد فقط یک سؤال پرسیده شده: «هدف از زندگی چیه؟» و باید اعتراف کنم که خیلی از جوابا بالاتر از یک جواب هستن. دوستان عزیزم پیشنهاد می کنم جواب لومینیتا رو با دقت بخونین، من هنوزم هر بار جوابش رو می خوندم خیلی تحت اثر قرار می گیرم.

۱. دالایی لاما (The Dalai Lama)

۱۶ متفکر بزرگ جهان درباره هدف از زندگی چه میگن؟  آموزشی

«شادبودن، هدف واقعی زندگیه.»

قدیسی به نام دالایی لاما، با نام تنزین جیاتسو، الان رهبر بوداییان تبته. دالایی لاما لقبیه که به رهبران بوداییان داده می شه، تنزین جیاتسو یک طبیب روحه و پیام همیشگی اش صلح و مهربانی واسه تموم مردم دنیاست.

«من باور دارم هدف واقعی زندگی، خوشحال بودنه. هسته ی وجودی ما قناعته و من با توجه به تجربه ناچیزم فهمیده ام، هر چه بیشتر به خوشحالی بقیه توجه کنیم، احساس خوب تری درون مون ایجاد می شه. حس محبت به بقیه خودبه خود ذهن رو آروم می کنه و ترس و ناامنی از شما دور می شه و این احساس به شما قدرت می ده با هر گونه مانعی که با اون روبه رو میشید، مقابله کنین و این منشأ اصلی موفقیت در زندگیه، چون ما تنها موجودات روی زمین نیستیم. این اشتباهه که همه آرزوهامون در شادمانی خودمون خلاصه شه. البته نباید بیرون از خودمون به دنبال خوشحالی باشیم، این رمز گسترش آرامش درونیه.»

۱۶ متفکر بزرگ جهان درباره هدف از زندگی چه میگن؟  آموزشی

آرامش

۲. استیو پاولینا (Steve Pavlina)

«هدف از زندگی، کشف و تجربه.»

استیو پاولینا در ۱۹ سالگی در یک سلول انفرادی زندانی شد، ولی تصمیم گرفت به دنبال رشد شخصیتی خود برود. در آخر، تبدیل به یکی از بزرگ ترین وبلاگ نویسان موفق دنیا در مورد ی پیشرفت فردی شد. اگه می خواید سری به وبلاگ اون بزنین پیشنهاد می کنم حتما وقت تون رو تنظیم کنین، چون محتوای وبلاگ اون خیلی اعتیادآوره.

۱۶ متفکر بزرگ جهان درباره هدف از زندگی چه میگن؟  آموزشی

۳. بایرون کیتی (Byron Katie)

«واسه درک بهتر اینکه هدف از زندگی چیه، باید بدونیم واقعا هدف از زندگی چی نیس.»

بایرون کیتی فردی خیلی افسرده بود که دست به خودکشی هم زده بود، اما زمانی که به درستی درک کرد چیجوری می تونه زندگی اش رو عوض کنه، تونست به تموم رنج هاش غلبه کنه. چیزی که اون درک کرده بود اینه: «زمانی که افکار بد رو باور کنین، باعث ناراحتی تون می شن، اما اگه به اونا اهمیت ندین دیگر رنج نمی برین. این یک فرایند بسیار ساده و در عین حال بسیار قدرتمنده، اما مطمئن باشین، جواب می ده! من خیلی پیشنهاد می کنم که فقط «خوب» فکر کنین».

۴. کریس گیل بیو (Chris Guillebeau)

۱۶ متفکر بزرگ جهان درباره هدف از زندگی چه میگن؟  آموزشی

«هدف از زندگی، شاید یک جفت چکمه و گربه ها باشن.»

جواب کریس شاید کمی عجیب باشه، اما تعجب نکنین، چون خودش هم آدم خاصیه. اون نمونه زنده و واقعی کسیه که می تونه به شما ثابت کنه دلیلی نداره، در زندگی از همون روش هایی پیروی کنین که بقیه پیروی می کنن. لزومی نداره مثل بقیه باشین. این مرد یاغی باور داره اگه بخای، میتونی اجازه ندهی هیچ عامل بیرونی تو رو محدود کنه و بال و پرت رو ببنده. این مرد تموم کشورای دنیا رو دیده، هر ۱۹۳ کشور جهان رو، پس طبیعیه که کمه کم یکی دو راز درباره زندگی بدونه. می تونین ویدیو اون به نام چکمه ها و گربه ها (boots and cats) رو در یوتیوب ببینین.

۵. کریستی ماری شلدون (Christi Marie Sheldon)

«تنها هدف زندگی که می تونه ارضاکننده ی روح آدمی باشه، عشقه. اجازه بدین چیزی که روح تون رو پر از شادمانی می کنه راه رو به شما نشون بده. این تموم کاریه که باید بکنین؛ فرصتا رو رهبری کنین!»

کریستی مهارت جالبی داره. فقط کافیه به یک نفر نگاه کنه تا بفهمد اون هدفی در زندگی اش داره یا نه. اون یک انرژی درمان گر پیشرو و همین طور یک متخصص کشف و شهوده. رسالت اون در این جهان فرستادن عشق و انرژی مثبت واسه همه آدم هاست!

۶. متیو سیلور (Matthew Silver)

«خدا به ما قدرت تصمیم گیری و اراده داده، اما باید از قلب مون واسه یافتن اون استفاده کنیم.»

اگه روزی در شهر نیویورک مردی رو دیدید که زیرپوشش رو دور یک حیوان پیچیده و پرسه می زنه، آهنگای سرگرم کننده می سازه و به شما می گه دم رو غنیمت بشمارید، بدونین متیو رو دیده اید! اون یک آرتیست خیابانی شناخته شده، اما معمولا با یک دیوونه اشتباه گرفته می شه. به جرأت میشه گفت، متیو که پیام آور عشق و زندگی کردن در لحظه و اکنونه در شهر شلوغ و بی دروپیکری مثل نیویورک از همه عاقل تر به حساب میاد.

۷. رالف اسمارت (Ralph Smart)

۱۶ متفکر بزرگ جهان درباره هدف از زندگی چه میگن؟  آموزشی

«باور دارم هدف از زندگی اینه که به بهترین نسخه خودمون تبدیل شیم.»

رالف کسیه که عمیقا در معنی زندگی غرق شده و ما رو تشویق می کنه از همه خیالات و ادراکات بالاتر بریم. اون از راه کانل یوتیوبش به نام اینفینیت واترز (Infinit Waters) به افراد کمک می کنه تا بتونن آگاهی خود رو گسترش دهند و پتانسیل واقعی خود رو به کار بیاندازند.

۸. پارکر هسر (Parker Heuser)

«هدف از زندگی کشف محیط دور تونه، کشف خودتون و چیزی که یاد گرفتین. پیرو قلب تون و تکامل الهی خود باشین.»

پارکر و دوستانش، الکسی، گمبل و مکس گاتفیلد، افراد پرانرژی در زندگی هستن! افراد زیادی در شبکه های اجتماعی از ویدیوای ماجراجویانه ی و پراشتیاق اونا واسه سرگرمی الهام می گیرن. می تونین ویدیوی «۳سال مسافرت در ۳ دقیقه» اونا رو ببینین و لذت ببرین. این ویدیو حال شما رو خوب می کنه و سر شوق تون میاره.

می خوام کمی درباره جواب پارکر با شما صحبت کنم؛ دوستان عزیزم محیط دور تون رو کشف کنین، درباره جهان یاد بگیرین، هر کشور دیگری رو که می تونین ببینین، علم خود رو با درک سازوکار ذهن و اینکه چیجوری می تونین توانایی ذهن و استعدادتان رو بالاتر ببرین، گسترش بدین. خودتون رو کشف کنین، ببینین به چه چیزایی علاقه دارین؟ چی واسه تون خوبه؟ بزرگ ترین تفریح تون چیه؟ به معنای واقعی زنده هستین و زندگی می کنین؟ پیرو قلب خود باشین، کارایی رو انجام بدین که خوشحال تون می کنه، روح تون رو مثل یک پروانه پرواز بدین و مثل یک جسم شناور، احساس سبکی کنین و در آخر با آگاهی حقیقی به دنبال تکامل الهی خود باشین.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   ۲۰ رازی که افراد خوشحال هیچوقت به شما نمیگن 

واقعیت آدم روح اوست، نه جسم مادی اش و زندگی که ما می شناسیم فقط یه قدم به طرف تکامل الهی بشریه؛ پس هدف از زندگی اینه که واسه بهتر شدن هر کاری که می تونیم انجام بدیم و در آخر با آگاهی حقیقی خود رو واسه زندگی بعدی آماده کنیم.

۹. بری دونپورت (Barrie Davenport)

«هدف از زندگی، آگاهانه و عاشقانه زیستن در لحظه، بی پروا عشق ورزیدن، همیشه آموختن و به دنبال ماجراجویی و رشد بودن و گسترش صلح و مهربانی در تموم طول راه زندگی.»

بری مشتاق کمک به افرادیه که می خوان خودشون رو پیدا کنن. اون به اونا کمک می کنه شور و اشتیاق بیشتری در زندگی داشته باشن. پیشنهادای عملی و کاربردی اون به افراد کمک می کنه، الهام بخش روح خود باشن و اونا رو واسه حرکت در راه مورد نظرشون هدایت می کنه.

۱۰. گری واینرچوک (Gary Vaynerchuk)

۱۶ متفکر بزرگ جهان درباره هدف از زندگی چه میگن؟  آموزشی

«هدف از زندگی میراثیه که مثل ستاره ی شمالی همه خونواده منو در آینده هدایت می کنن.»

گری مؤسس یک شرکت سریالای بلند و کارفرمای یک رسانه اجتماعیه. اون عاشق به واقعیت تبدیل کردن احساساته. تموم سعی اون اینه که به آدما نشون بده در این عصر اینترنت هیچ بهونه ای واسه انجام ندادن کارایی که خوشحال مون می کنه وجود نداره.

۱۱. جاستین ماسک (Justine Musk)

«هدف از زندگی گسترش استعدادا و نعمتای خود و سعی واسه کسب علم داخلی و پیشرفت روح تون در تموم مدت عمره: این هدف، چیزیه که شما زمانی و در جایی انجامش میدید و وجود شما رو نمایان می کنه. این خدمتیه که بقیه به شما می کنن. مراقبت از خودتون مراقبت از جهانه.»

کسی که زندگی رو اینطور می بینه، شخصیه که تصادف اتومبیل اونو بیدار کرد. وقتی ۸ سال از زندگی مشترکش با کارآفرین برجسته، ایلان ماسک گذشت، اون حس کرد که نقش اون فقط یک همسر خوشگل و جذاب در حاشیهه. پس تصمیم گرفت در سایه ی همسر موفقش نمونه و خودش رهبر داستان زندگی خود باشه و امروز اون یک نویسنده ی با استعداد، قوی و پرشوره.

۱۲. الکس بلک ول (Alex Blackwell)

«هدف از زندگی عشق ورزیدن بدون توقع و رسیدن به این باوره که شما همیشه شایسته دریافت عشق هستین.»

الکس در آستانه ی طلاق دریافت که باید تغییرات اساسی در زندگی خود بسازه. هر چند اون نتوانسته بود ازدواجش رو نجات بده (و اونو تبدیل به یک چیز خوشحال کننده کنه)، اما تصمیم گرفت تجربیاتش رو در اختیار بقیه بذاره. اون در وبلاگ خودش، آشکارا و رو راست تجربیات سفرهایش واسه ایجاد تغییرات مثبت در رو زندگی با بقیه به اشتراک می ذاره.

۱۶ متفکر بزرگ جهان درباره هدف از زندگی چه میگن؟  آموزشی

ازدواج

۱۶ متفکر بزرگ جهان درباره هدف از زندگی چه میگن؟  آموزشی

۱۳. ویل مایکل (Will Mitchel)

۱۶ متفکر بزرگ جهان درباره هدف از زندگی چه میگن؟  آموزشی

«هدف از زندگی، خودشکوفاییه؛ شکل دادن جهان در نگاه مون از راه رسیدن به چیزی که پتانسیل واقعی ماست.»

ویل از ۱۲ سالگی و از زمانی که مدرسه می رفت کسب وکار خود رو ساخت، اون یک کارآفرین اینترنتیه و هم حالا با بهترین دوستش، کایل اشنرودر، «بروس استارت آپ» رو با هدف کمک به کاریابی و ساختن کار و کاسبی موفق واسه افراد راه اندازی کرد. پیام اصلی این استارت آپ اینه: شما احتیاجی به کار ندارین.

۱۴. جاشوا بیکر (Joshua Becker)

«هدف از زندگی، خدمت به دیگرونه.»

چند سال پیش، جاشوا و خونواده اش از شر بیشتر از ۷۰درصد از اموال و داراییای خود خلاص شدن. اونا فهمیده بودن چیزای کمتر به معنای زندگی بیشتره. حالا این معلم (گوروی) مینیمالیست به افراد در ساده تر کردن زندگی شون کمک می کنه تا اجازه بدن فضای بیشتری واسه چیزای واقعا مهم تر باز شه.

۱۵. لومینیتا ساویز (Luminita Saviuc)

۱۶ متفکر بزرگ جهان درباره هدف از زندگی چه میگن؟  آموزشی

«هدف از زندگی دوست داشتن حقیقیه.»

اون کیست؟ لومینیتا در هدف خلاصه می شه. کلمات اون که حاصل معرفت و حکمت هستن، مثل یک عصای جادویی قلب مردم سراسر جهان رو لمس می کنه. اگه هنوز اونو نمی شناسید پیشنهاد می کنم مقاله محبوب اونو با عنوان «۱۵ چیزی که واسه خوشحال بودن باید ترک شون کنین» بخونین که بیشتر از ۱/۲ میلیون بار در فیس بوک به اشتراک گذاشته شده.

هدف از زندگی چیه؟ عشق… عشق حقیقی. به یک عاشق واقعی تبدیل شید و اون وقت از خود تابشای عشق رو به دور بتابانید. به کسائی که دوست تون دارن، عشق بورزید و همین طور به کسائی که دوست تون ندارن! لازم نیس حتما سزاوار عشق ورزیدن باشن، باید عشق بورزید، چون این تنها چیزیه که می تونین به بقیه ببخشین. به دنبال فرصت واسه عشق ورزیدن باشین، بدون توجه به اینکه در کجا یا مشغول چه کاری هستین. شاید نتونین به کسی کمک کنین، اما می تونین یک عشق پرقدرت رو بعد از چیزایی که می ببینن و انجام میدید، حس کنین.

زندگی عشقه و عشق زندگیه، وقتی عشق بیشتری در رگامون جاری شد، تبدیل به نشاط بیشتر می شه، دید ما رو روشن تر می کنه و این وقتی ساده تر می شه که نه تنها به قلب و روح خودمون، بلکه به قلب و روح هر موجود زنده ای که روی این سیاره زندگی می کنه، وصل شیم.

در مرحله اول ممکنه آدما بسیار متفاوت از همدیگه به نظر برسن، اما هسته ی وجودی همه ما یه جوره. هسته ی وجودی همه ما یکیه، همه ما از یک راه عمیق و قوی با همدیگه در ارتباطیم. پایه هسته ی وجودی ما یه جوره، همه ما از یک نوع نژاد بشر هستیم.

هیچ جدایی به جز جدایی که تو ذهن ما و از روی ترس از وابستگی شکل میگیره، وجود نداره. اگه اجازه بدیم عشق به قلب مون برگرده، همه با عشق یکی میشیم و زندگی مون از همون نقطه دوباره شروع می شه، پس این خود ما هستیم که دنیای دور مون رو می شناسیم و در آخر درک می کنیم که ما در این جهان زندگی می کنیم و این جهان هم در ما خلاصه می شه… همه ما یکی هستیم.

۱۶. برندان بیکر (Brendan Baker)

«هدف از زندگی ساختن چیزی متفاوته، متفاوت و مثبت!»

برندان در جوونی در شغلش به موفقیت رسید. اون خیلی زود دریافت، رسیدن به موفقیت حتما رسیدن به شادمانی برابر با بقیه نیس. مفهومی که اون بهش رسید باعث شد به بقیه در جهت منافع شون کمک کنه.

این می تونه به معنای چیزی متفاوت در یک فرد، جامعه، محیط زیست یا کل جهان باشه. زندگی واقعی زمانی شروع می شه که به هدف والاتری، بالاتر از خودتون وصل میشید.

سؤال بزرگی که در پاسخی ساده پنهون

ممکنه هدف از زندگی، سؤال سختی به نظر برسه (بابام تنها کسی نیس که جواب این سؤال رو نمی دونست). خیلی از ما شاید زمان بیشتری رو صرف فکر کردن به این سوال می کنیم.

اما با نگاهی به جوابای داده شده، می بینیم خیلی هم پیچیده به نظر نمی رسه. خدمت به بقیه، عشق بی قید و شرط، تصور کردن و درک همه پتانسیل وجودی مون. همه اینا در یک چیز خلاصه می شه: احساس خوب!

وقتی خوب درباره اش فکر کنیم، می بینیم چی بهتر از حس شور و شوق و داشتن هیجان در کل زندگیه؟ اینکه کسی رو دوست داشته باشیم و بدونیم که اونم ما رو دوست داره؟ چی بهتر از حس زنده بودن، آزادی و پرانرژی بودن در تموم زندگیه؟

واسه من، وجود هزاران هزار احساس خوب که در تموم مدت عمرم در این سیاره هست، دلیل خیلی خوبی واسه زندگیه.

منبع : finerminds

دسته‌ها: آموزشی