جویدن یخ

یخ طبیعی و بدون شکره و شاید تصور کنین که ضرری نداره. اما جویدن این تکهای سفت یخ می تونه باعث ساییده شدن و حتی شکستن دندانا شه. اگه این کار رو بدون معطلی بکنین، بافت نرم داخل دندان حساس می شه. غذاهای گرم و سرد هم می تونن شرایط رو بدتر کنن. دفعه ی بعد که خواستین یخ بجوید، به جای اون از یک آدامس بدون شکر استفاده کنین.

ورزش کردن بدون محافظ دندان

۱۶ عادت مخربی که دندان ها رو نابود می کنه آموزشی

فرقی نمی کنه هاکی یا فوتبال بازی می کنین، بهتره بدون محافظ دندان وارد بازی نشید. محافظ دندان قطعه ای پلاستیکیه که از ردیف بالایی دنداناتون محافظت می کنه. وقتی درحال بازی هستین، ممکنه بدون اون دنداناتون بشکنه. شما می تونین نمونه های آماده رو از داروخونه بخرین یا اینکه نمونه ای دست ساز واسه خود سفارش بدین.

استفاده شب هنگام کودک از بطری شیر

هیچوقت واسه محافظت از دندانا زود نیس. اگه موقع خواب، بطری در دهن نوزاد باشه، می تونه دندان هاش رو خراب کنه، چون دندانا در تموم طول شب با شکر در تماس هستن. بهتره موقع خواب بطری رو از اون دور نگه دارین.

پیرسینگ کردن زبون

شاید پیرسینگ زبون به مد تبدیل شده باشه، اما تماس وسیله آهنی با دندان می تونه باعث شکسته شدن دندان شه. پیرسینگ کردن لبا هم همین اثر رو داره. دهن محلی عالی واسه رشد باکتری هاس و پیرسینگ خطر عفونت و درد رو بیشتر می کنه. می تونه باعث بروز خون ریزی در دهن شه.

دندان قروچه کردن

دندان قروچه یا براکسیسم می تونه دندانا رو در درازمدت ازبین ببره. دندان قروچه بیشتر به خاطر بروز استرس و خواب بد ایجاد می شه که کنترل اون مشکله. پرهیز از مصرف غذاهای سفت در طول روز می تونه درد رو کاهش بده. استفاده از محافظ دندان هنگام خواب می تونه جلوی آسیب دندان قروچه رو بگیره.

خوردن داروی سرفه

فقط به این خاطر که داروی سرفه رو در داروخونه میفروشن، به این معنی نیس که مصرف اون خطری نداره. بیشتر این داروها دارای شکر زیادی هستن. پس بعد از مصرف این دارو و آروم شدن گلو، بهتره دهن خود رو با آب بشورید. مهم نیس این شکر درون این دارو یا آب نبات باشه، چراکه باعث ایجاد پوسیدگی دندانا می شه. باکتریای درون این پوسیدگیا، شکر رو به اسید تبدیل می کنن و این اسید، مینای دندان رو ازبین می بره.

خوردن پاستیلا

هر ماده غذایی پرشکری می تونه به دندانا آسیب برسونه، اما بعضی از اونا شرایط رو بدتر می کنن. پاستیل به دندانا می چسبد و باعث ایجاد اسید و آسیب به مینای دندان می شه. اگه نمی تونین از پاستیل دست بکشین، اونا رو همراه با وعده غذایی خود صرف کنین. در این زمان، دهن بزاق بیشتری ترشح می کنه. کمک می کنه تا اسید از روی دندانا شسته شه.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   ۲۰ نکته کاربردی واسه اینکه طرز ایستادنتان رو اصلاح کنین 

نوشیدن نوشابه

آب نبات تنها ماده غذایی نیس که دارای شکر اضافیه. یک نوشابه می تونه تا ۱۱ قاشق چای خوری شکر اضافی داشته باشه. نوشابه شامل اسیدسیتریک و فسفریکه که به مینای دندان آسیب می رسانند. نوشابهای رژیمی شاید شکر کمتری داشته باشن، اما اونا به خاطر وجود شیرین کنندهای مصنوعی شامل اسید بیشتری هستن.

با دندان باز کردن بطری

باز کردن بطریا یا بسته های پلاستیکی با کمک دندان شاید خیلی عادی به نظر برسه، اما این عادت می تونه به دندان آسیب برسونه. استفاده از دندان به عنوان وسیله، باعث شکسته و ساییده شدن دندان می شه. بهتره از قیچی و دربازکنا استفاده کنین.

خوردن نوشیدنیای ورزشی

شکی نیس که مصرف نوشیدنیای خنک ورزشی بعد از جلسه ی تمرینی خیلی لذت بخشه. اما این نوشیدنیا عموما پر از شکر هستن و مثل نوشابه و آب نبات با اسید به مینای دندان حمله می کنن. نوشیدن همیشگی اونا می تونه باعث پوسیدگی دندان شه. بهتره بعد از ورزش از آب خنک استفاده کنین.

نوشیدن آب میوه ها

آب میوه ها پر از ویتامینا و آنتی اکسیدانا هستن، اما بیشتر اونا شکر زیادی دارن. بعضی آب میوه ها به اندازه نوشابه شامل شکره. مثلا، نوشابه ی پرتقالی فقط ۱۰ گرم شکر بیشتر از آب پرتقال داره. میوه ها به طور طبیعی شکر دارن، پس به دنبال شکلای جور واجور پرشکر نگردید. می تونین با اضافه کردن آب و رقیق کردن آب میوه، از میزان شکر کم کنین.

خوردن چیپس سیب زمینی

۱۶ عادت مخربی که دندان ها رو نابود می کنه آموزشی

باکتریای موجود در پلاک دندانا می تونن مواد نشاسته ای رو به اسید تبدیل کنن. این اسید هم در ۲۰ دقیقه بعدی به مینای دندان حمله می کنه. بهتره بعد از خوردن چیپس یا بقیه مواد غذایی نشاسته ای دندانای خود رو با نخ دندان تمیز کنین.

مصرف دائمی تنقلات

تنقلات نسبت به وعدهای غذایی، بزاق کمتری تولید می کنه و مدت زمان بیشتری هم در لای دندانا می مونه. از مصرف همیشگی تنقلات پرهیز کنین و از شکلای جور واجور کم شکر مثل هویج بهره ببرین.

جویدن مداد

زمان مطالعه یا کار کردن، مداد جویده اید؟ درست مثل خرد کردن یخ، این عادت هم به دندانا آسیب میرسونه. در این مواقع آدامسای بدون شکر گزینه بهتری هستن. این آدامسا باعث ترشح بیشتر بزاق دهن و تقویت دندان می شه.

نوشیدن قهوه

نوشیدن قهوه باعث زردی و اسیدی شدن دندان می شه. خوشبختانه میشه با استفاده از روشایی ساده، دوباره دندانا رو سفید کرد. در این مورد با دندان دکتر خود مشورت کنین.

سیگار کشیدن

۱۶ عادت مخربی که دندان ها رو نابود می کنه آموزشی

سیگار هم مثل بقیه اجناس تنباکو باعث لک و آسیب به لثه می شه. تنباکو باعث سرطان دهن، لب و زبون می شه. اگه به دنبال دلیلی واسه ترک سیگار هستین، به لبخند خود فکر کنین.دسته‌ها: آموزشی