بیشتر ما معتقدیم راه علم آموزی و پیشرفت از مدرسه و دانشگاه میگذره اما با خوندن این متن ممکنه کمی نظرمون تغییر کنه. امروز قراره از کسائی صحبت کنیم که برخلاف ترک تحصیل، موفق و پولدار شدن. کسائی که به دلیل ی سعی، انگیزه و استعداد ذاتی، بدون تحصیلات به پیروزیای جورواجور رسیدن و بعضی هم در بخشایی به مدرسه برگشته ان. در این نوشته با افراد مشهوری آشنا میشید که قبل از رسیدن به موفقیت و معروفیت، ترک تحصیل کردن. شاید دره های موفقیت تنها با یک کلید باز نمی شن. با ما همراه باشین اطلاعات هیجان انگیزی براتون داریم.

۱۶ شخصیت برجسته که به رغم ترک تحصیل، موفق و پولدار شدن  آموزشی

 

۱. توماس ادیسون

۱۶ شخصیت برجسته که به رغم ترک تحصیل، موفق و پولدار شدن  آموزشی

کسی هست که ادیسون مشهور رو نشناسه؟ اون بیشتر از هزار اختراع مهم در کارنامه ی خود داره که لامپ رشته ای معروف ترین آنهاست. ادیسون به خاطر اختراعاتش، جوایز خیلی از اون خود کرده. اون به خاطر بیماریش دیر به مدرسه میره و در اونجا هم کارکرد بسیار ضعیفی از خود نشون می ده. کارکرد بد ادیسون در حدی بوده که یکی از معلما اونو «خرفت» خواندهه. ادیسون مدرسه رو ترک می کنه، اما مادر اون که خود آموزگار بوده، وظیفه ی آموزش اونو برعهده میگیره و به این شکل، یکی از معروف ترین مخترعان جهان با کمک مادری دانا در راه رشد و شکوفایی قرار میگیره.

۲. بنجامین فرانکلین

۱۶ شخصیت برجسته که به رغم ترک تحصیل، موفق و پولدار شدن  آموزشی

بنجامین تجربه های مختلفی در موردای جورواجور داره، مثل: سیاست، دیپلماسی، نویسندگی، اختراع و… . اون نوشتن اعلامیه ی استقلال آمریکا رو در کارنامه ی خود داره. اما در فهرست بلندبالای فعالیتا و مقامات اون، خبری از فارغ التحصیلی از دبیرستان دیده نمیشه. فرانکلین در خونواده ای بسیار پرجمعیت به دنیا اومده بود که ۲۰ بچه داشت. اون پانزدهمین و کوچیک ترین پسر بود. در ۱۰سالگی، مدرسه رو به خاطر کار در چاپخانه واسه پدرش و بعدا برادرش ترک کرد.

۱۶ شخصیت برجسته که به رغم ترک تحصیل، موفق و پولدار شدن  آموزشی

۳. بیل گیتس

بیل گیتس از بنیان گذاران مایکروسافت و یکی از ثروتمندترین افراد جهانه. حتما می گین: «خودمون میدونیم»، اما شاید نمی دونین که بیل گیتس در سالای ساده دانشگاه، هاروارد رو به همراه دوستش پُل آلن ترک کرد تا به برنامه نویسی نرم افزارها بدن و مایکروسافت رو بنیان گذاری کنن.

۴. استیو جابز

استیو جابز، این مدیر ارشد اجرایی شرکت اپل که از معروف ترین چهرهای بخش فناوری هم هست، بعد از یک نیم سال تحصیلی در کالج رید در شهر پورتلند ایالت اورگن آمریکا از این کالج بی خیال شد و بعدا فقط در بعضی کلاسای خوشنویسی این کالج شرکت کرد. جالب اینجاست که همین هنر به جابز توانایی فوق العاده ای در ایده سبک حروف چندگانه ای رو بخشید که در کامپیوتر مکینتاش دیده می شه.

۵. آلبرت اینشتین

آلبرت اینشتین عزیز معروفیت و جایگاهی پیدا کرد که اصلا در مدرسه بهش دست نیافته بود؛ مجله تایم، اونو «مرد قرن» خواند. البته این سلطان فیزیک، برنده ی جایزه ی نوبل و صاحب نظریه ی نسبیت، مدرسه رو در ۱۵سالگی ترک کرد. یک سال بعد، تصمیم گرفت به تحصیل برگرده و واسه همین مجبور شد در آزمون معتبر مؤسسه ی فناوری فدرال سوئیس شرکت کنه که متأسفانه قبول نشد. اینشتین به مدرسه ی عادی بازگشت، دیپلم گرفت و در آزمون ورودی کنکور هم واسه بار دوم پذیرفته شد.

۶. جون راکفلر

۱۶ شخصیت برجسته که به رغم ترک تحصیل، موفق و پولدار شدن  آموزشی

جون دیویس راکفلر، درست ۲ ماه قبل از فارغ التحصیلی از دبیرستان، مدرسه رو ترک کرد و به کالج کسب وکار فالسام مرکانتیل پیوست. این میلیاردر معروف در سال ۱۸۷۰، شرکت نفتی استاندارد اویل رو تأسیس کرد. تا قبل از تعطیلی شرکت به دست دولت به خاطر انحصاری کردن بازار، اون میلیاردها دلار درآمد به دست آورده بود. راکفلر ۴۰ سال پایانی زندگی خود رو صرف حمایت از سلامت و تحصیل کرد. ترک تحصیل اون فقط واسه خودش منفعت نداشت، بلکه هزاران نفر رو از شرایط خوب تحصیلی بهره مند کرد.

۷. والت دیزنی

در سال ۱۹۱۸، والت دیزنی که چند سال بعد جایزه ی اسکار رو برد، در نوبت شبونه کالج هنرهای زیبای شیکاگو تحصیل می کرد. دیزنی که یکی از کارآفرینان برتر جهان هم هست، در ۱۶ سالگی مدرسه رو ترک کرد و به ارتش پیوست، اما به خاطر اینکه سن اون واسه حضور در ارتش کم بود، با شناسنامه ای جعلی به صلیب سرخ ملحق شد. اونو به فرانسه فرستادند و مسئول رانندگی آمبولانسی شد که پر از تصاویر کارتونی بود. کارتونایی که بعدا به شخصیتای داستانی انیمیشن هاش تبدیل شدن. والت دیزنی بعد از اینکه به مولتی میلیونر و صاحب شرکت والت دیزنی، تبدیل شد، جوایز زیادی ازجمله مدال آزادی ریاست جمهوری رو دریافت کرد. در ۵۸سالگی، مدرک دیپلم افتخاری دبیرستان رو بهش اهدا کردن.

۱۶ شخصیت برجسته که به رغم ترک تحصیل، موفق و پولدار شدن  آموزشی

۸. ریچارد برانسون

سِر ریچارد برانسون بریتانیایی به معنای واقعی کلمه، ثروتمندی خودساختهه. اون بنیان گذار شرکتای زنجیره ای ویرجینه و تجربه های مختلفی در تجارت داره. ریچارد به زمینه های بسیار متنوعی از کسب وکار سر زده، مثلا یکی از فعالیتای جور واجور و گسترده ی اون یعنی احداث شرکتی توریستی واسه ثبت نام از کسائی که از علاقه و استطاعت مالی واسه سفر به فضا برخوردارن.

به خاطر اینکه ریچارد به مشکل نارساخوانی گرفتار بود، دانش آموز خوبی نبود و مدرسه رو در ۱۶سالگی ترک کرد. اون اولین کسب وکار خود رو با راه اندازی مجله ای درباره نوجوانان شروع کرد.

۹. جورج بِرنز

۱۶ شخصیت برجسته که به رغم ترک تحصیل، موفق و پولدار شدن  آموزشی

جورج هنرمندی موفق در میدونای جورواجور بود، مثل نمایش، کمدی، تلویزیون و… . اون بیشتر از ۹ ده، در رسانه ها حضوری موفق و فعال داشت. بعد از فوت پدرش، مدرسه رو در سال چهارم ترک کرد و به مشاغلی مثل فروش روزنامه، پادویی، واکس زدن و… مشغول شد. کمی بعدتر اون و همکارانش در مغازه آب نبات فروشی تصمیم گرفتن به شکل گروهی نمایشی، به فعالیت در بخش ی تئاتر روی بیارن. گروه بعد از یه مدت از هم پاشید، اما جورج بازم با همراهی افراد جور واجور به شکل گروهی، نمایش اجرا می کرد و معمولا فرد بامزه ی گروه بود تا اینکه در سال ۱۹۲۳ با گرِیسی آلن ملاقات کرد.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   ۲۲ راز پولدار شدن؛ اگه می خواید پولدار شید این پیشنهاد ها رو جدی بگیرین

اون دو ازدواج کردن و گروه نمایش ۲نفره ی خود رو با محوریت گریسی به عنوان فرد بامزه ی گروه ساختن. این زوج فعالیتای هنری خود رو در تئاتر، تلویزیون و… تا سال ۱۹۵۸ ادامه دادن، یعنی زمانی که گریسی بازنشست شد. اما بعدازآن هم جرج به تنهایی، سرگرم فعالیتای هنری بود. اون تقریبا تا آخرین ماه های مرگش در سال ۱۹۹۶ بازم فعال بود.

۱۶ شخصیت برجسته که به رغم ترک تحصیل، موفق و پولدار شدن  آموزشی

ازدواج

۱۶ شخصیت برجسته که به رغم ترک تحصیل، موفق و پولدار شدن  آموزشی

۱۰. کلنل ساندرز

۱۶ شخصیت برجسته که به رغم ترک تحصیل، موفق و پولدار شدن  آموزشی

کلنل هارلند ساندرز تحصیل نکرد، اما یکی از بهترینا در کسب وکار مواد غذایی و تهیه ی مرغ سوخاری بود. وقتی ۶ساله بود، پدرش فوت کرد و به خاطر اینکه مادرش بیرون از خونه کار می کرد، مجبور بود واسه اهل خونه آشپزی کنه. اون مدرسه ی ساده رو ترک کرد و در مشاغل مختلفی مثل فروشنده بیمه، آتیش نشون و قایقران کار کرد.

بعدا به طور مکاتبه ای مشغول تحصیل شد و مدرکی در رشته حقوق دریافت کرد. تجارب بسیار اون در مورد ی آشپزی و کسب وکار بهش کمک کرد بتونه یکی از موفق ترین شرکتای صنایع غذایی یعنی کی اف سی رو مدیریت کنه.

۱۱. چارلز دیکنز

چارلز دیکنزِ معروف، نویسنده ی آثار معروفی چون داستان دو شهر، الیور توئیست، سرود کریسمس و… فقط تا زمانی به مدرسه رفت که پدرش رو به دلیل قرض به زندان نینداخته بودن. اون در ۱۲سالگی مدرسه رو کنار گذاشت و در کارگاه چکمه سازی مشغول به فعالیت شد. بعدا چارلز به کار در دادگاه پرداخت و تجربه هایی به عنوان تندنویس دادگاه و گزارشگر جریان قضاوت گرفت.

در ۲۲سالگی روزنامه نگار شد و موضوعات پارلمانی و انتخاباتی رو مخابره کرد. اولین مجموعه از نوشته های اون با نام طرحای بُز، در سال ۱۸۳۶ منتشر شد. «بز» نام مستعار خود دیکنز بود. در همون سال، اولین رمان اون موسوم به آقای پیک ویک هم پخش پیدا.

۱۲. التون جون

التون جون یکی از مشهورترین چهرهای موسیقی جهانه و میلیونا نسخه از کارای اون تا الان در جهان به فروش رفته و درآمد خیلی بالایی داشته.

در ۱۱سالگی از راه بورسیه ی تحصیلی، واسه تحصیل و یادگیری پیانو، وارد کالج سلطنتی لندن شد، اما دروس پیانونوازیِ سنتی واسه التون جذابیت نداشت. اون راک اندرول رو ترجیح می داد. ازاین رو کالج رو ترک کرد و شروع به نواختن به سبک موردعلاقه اش در یکی از کافها کرد. در ۱۷سالگی، گروه موسیقی خود رو تشکیل داد و نام اونو «بلوزولوژی» گذاشت. این گروه خیلی زود مشهور شد و تونست با خوانندگان و نوازندگان معروفی همکاری و تورهای موسیقی برگزار کنه. آلبوم اون در سال ۱۹۷۰ منتشر شد و اولین تک آهنگش در اول پخش در دسته بهترینا قرار گرفت.

۱۳. رِی کراک

۱۶ شخصیت برجسته که به رغم ترک تحصیل، موفق و پولدار شدن  آموزشی

ری کراک یکی از معروف ترین افراد در مورد ی کسب وکاره. اون مک دونالد رو احداث نکرده، ولی دلیل شکوفایی و پیشرفت این مغازه های زنجیره ای غذا، کسی جز اون نبوده. اون در طول زندگی خود بیشتر از ۵۰۰میلیون دلار درآمد به دست آورد. مجله تایم، راک رو یکی از اثرگذارترین افراد بخش ی صنعت در قرن بیستم دونست. اونم در ۱۵سالگی مدرسه رو به قصد شرکت در جنگ جهانی اول ترک کرد و با جعل سن خود، در صلیب سرخ به عنوان راننده پذیرفته شد. البته قبل از اعزام به منطقه جنگی، جنگ پایان پیدا.

۱۴. هری هودینی

هودینی در یک کلام یعنی جادو. اون قبل اینکه به شعبده بازی معروف تبدیل شه، اریک ویز نام داشت. هودینی هم در ۱۲سالگی مدرسه رو ترک کرد و به مشاغلی جورواجور ازجمله دستیار قفل ساز و… سرک کشید. در ۱۷سالگی، با دوست خود جک هیمَن که اونم به شعبده علاقه داشت، گروهی به نام «برادران هودینی» تأسیس کردن. این نام یعنی هودینی برگرفته از نام شعبده باز معروف، رابرت هودینی بود. فعالیتای بی مثل اون و رقابتایی که در شعبده بازی رو می کرد و از اونا با موفقیت بیرون می اومد، اونو به افسانه بدل کرد.

۱۵. رینگو استار

۱۶ شخصیت برجسته که به رغم ترک تحصیل، موفق و پولدار شدن  آموزشی

ریچارد استارکی که به رینگو استار معروفه، دِرامر (طبل زن) معروف گروه موسیقی بیتلزه. اون در سال ۱۹۴۰ در لیورپول به دنیا اومد. آپاندیس اون پاره شد و ماه ها به کما رفت و اینطوری ماه ها مشغول مراحل بهبود و درمان شد. اون از درس و تحصیل خیلی عقب افتاده بود. ریچارد هم در ۱۵سالگی مدرسه رو ترک کرد و در ۱۷سالگی درحالی که واسه یک شرکت مهندسی کار می کرد، به یکی از گروه های موسیقی پیوست.

اون سعی کرد به طور خودآموز، نواختن درامز رو یاد بگیره. اولین درامز اونو ناپدری اش واسه اون خرید. رینگو به گروه های مختلفی پیوست تا اینکه آخرش در سال ۱۹۶۲ به گروه بیتلز ملحق و به یکی از افسانه ای ترین درامرهای جهان تبدیل شد.

۱۶. پرنسس دایانا

۱۶ شخصیت برجسته که به رغم ترک تحصیل، موفق و پولدار شدن  آموزشی

دایانا اسپنسر، ملکه ی ولز در مدرسه ی سلامت غرب تحصیل می کرد و کارکرد بسیار ضعیفی داشت. اون در تموم دروس ناموفق انجام داد و نتونست نمره قبولی بگیره. در ۱۶سالگی مدرسه رو ترک کرد و واسه اتمام تحصیلات نیمه کاره اش، روونه مدرسه ای در سوئد شد. بعدا اونجا رو هم آزاد کرد. اون با این وجود، خواننده ی آماتور خوبی بود و میخواس بالرین شه. دایانا در مهدکودکی مشغول به کار شد. اون در اون مرکزِ نگهداری و مراقبت، به عنوان دستیار فعالیت می کرد. اما واقعیت اینه که اون مربی مهدکودک نبود، چون هیچ مهارتی نداشت که بتونه اونو به بقیه بیاموزد. مرکزی هم که از اون نام برده می شد، درواقع مهدکودک نبود. در سال ۱۹۸۱، دایانا در ۱۹سالگی با پرنس چارلز ازدواج کرد و سالای کار کردن تحت هر عنوانی واسه اون پایان پیدا. بد نیس بدونین یکی از ویژگیای جالب پرنسس دایانا، لبخند جذاب اون بود.

۱۶ شخصیت برجسته که به رغم ترک تحصیل، موفق و پولدار شدن  آموزشی 


دسته‌ها: آموزشی